8.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stokkete)
Špinavé a často aj plesnivé škáry sú problémom v mnohých bytoch. Namiesto toho, aby obkladačky vyzerali atraktívnejšie, skôr ich hyzdia. Tu je niekoľko spoľahlivých spôsobov čistenia škárovacej hmoty. Bez použitia chemikálií, bez nadmerného drhnutia, rýchlo a hlavne účinne.
Pri obkladaní majú škáry veľmi dôležitú funkciu:
- zmierňujú posuny materiálu spôsobené teplotnými rozdielmi,
- zabraňujú presakovaniu vody a prenikaniu nečistôt pod povrch dlaždíc,
- pevne kotvia obkladačky k podkladu.
Vzhľadom na to, že obkladačky sa používajú predovšetkým v typicky vlhkých miestnostiach, v kuchyni alebo kúpeľni, na škárach sa niekedy objavujú plesne, ktorých je ťažké sa zbaviť. Niekedy sa tiež stáva, že hoci sa na škárach nevyskytujú plesne, vplyvom času škáry zožltnú alebo stmavnú od nahromadeného prachu a nečistôt.
Čistenie škár pomocou domácich metód
Existuje mnoho účinných spôsobov čistenia škárovacej hmoty medzi dlaždicami, ktoré nevyžadujú nákup profesionálnych čistiacich prostriedkov. Všetky potrebné ingrediencie alebo prípravky nájdete doma. Ako vyčistiť škárovaciu hmotu bez jej poškodenia? Použite kefu s mäkkými a pružnými štetinami, ktorá nepoškodí škárovaciu hmotu.
Jedlá sóda a ocot
Pokiaľ ide o čistenie škárovacej hmoty, domáca zmes jedlej sódy a octu nemá konkurenciu. Je ťažké nájsť škvrnu, s ktorou by si nedokázal poradiť. Ako si ju pripraviť? V čistej nádobe zmiešajte:
- 100 ml vody;
- 100 ml octu;
- 20 g jedlej sódy.
Roztok rozotrite na škárovaciu hmotu a povrch dlaždíc. Po 20 minútach vydrhnite znečistené miesta zubnou kefkou alebo kefkou typu žehlička a nakoniec opláchnite vodou. Táto zmes je bezpečná pre svetlé škárovacie hmoty – môžete ju použiť na čistenie bielych škárovacích hmôt bez obáv zo zmeny farby.
Prášok do pečiva
Toto je pravdepodobne najjednoduchší spôsob čistenia škárovacej hmoty v kuchyni alebo kúpeľni. Stačí posypať priestory medzi dlaždicami práškom do pečiva a po 20 minútach ich utrieť navlhčenou špongiou.
Kávová usadenina
Zdá sa, že kávová usadenina nanesená na škáry môže úplne zničiť ich vzhľad. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Je dobré votrieť ich do problematických priestorov medzi dlaždicami vlhkou handričkou. Zvyšky z pomletých zŕn výborne obrusujú nečistoty, ako aj odstraňujú a zabraňujú opätovnému vzniku plesní. Na čistenie bielych škárovacích hmôt nepoužívajte kávovú usadeninu, pretože môže zmeniť farbu.
Citrónová šťava
Citrónová šťava dobre funguje, ak sa chcete zbaviť stôp hrdze a usadenín vodného kameňa zo škárovacej malty. Posypte ňou znečistené miesta a pomocou zubnej kefky ich vydrhnite. Po tomto ošetrení budú plochy medzi dlaždicami čistejšie ako kedykoľvek predtým.
Zubná pasta
Hoci názov napovedá niečo iné, zubná pasta nie je určená len na čistenie zubov. Môžete ju použiť aj ako čistiaci prostriedok na biele škáry. Naneste ju na malú zubnú kefku a votrite ju všade tam, kde sa nahromadila špina. Po zmytí pasty vlažnou vodou bude škárovacia hmota žiariť.
Prací prášok
Škárovaciu hmotu môžete vyčistiť aj pomocou pracieho prášku. Zmiešajte ho s malým množstvom vody a vytvorte hustú pastu. Votrite ju do znečistených škár. Po 2 hodinách ju zmyte vlažnou vodou.
Cesnak a čajový olej
Na boj proti plesniam, ktoré sa objavili na vašich škárach, použite čajovníkový olej alebo cesnak, ktoré majú baktericídne a fungicídne vlastnosti. Zmiešajte ½ šálky octu s 2 polievkovými lyžicami prostriedku na umývanie riadu a 4 rozdrvenými strúčikmi cesnaku alebo 10 kvapkami esenciálneho oleja. Prípravok naneste na znečistené miesta a počkajte 2 hodiny. Po uplynutí tejto doby kĺby dôkladne umyte ako zvyčajne.
Čím čistiť škárovaciu hmotu na podlahe?
Pasta v prášku na pranie funguje účinne, ale má veľkú nevýhodu – nie je vhodná na veľké plochy. Na vyčistenie celej podlahy by ste si jej museli pripraviť veľké množstvo. Namiesto nej si pripravte domáci čistiaci prostriedok na glazúru. Vo veľkej fľaši s rozprašovačom zmiešajte:
- 1/2 šálky jedlej sódy
- Niekoľko kvapiek peroxidu vodíka
- 2 PL prostriedku na umývanie riadu
- Po zmiešaní ingrediencií doplňte fľašu vlažnou vodou;
- Roztokom postriekajte obkladačky aj škárovaciu hmotu a dôkladne ich vydrhnite kefkou alebo hubkou.
Ak sa chcete zbaviť špiny a plesní zo škárovacej hmoty, použite čistiaci prostriedok s obsahom chlóru, napríklad čistič na toalety. Pred použitím ho nezabudnite zriediť s vodou v pomere 1:1. Škáry vydrhnite starou zubnou kefkou.
Ochrana škár pred opakovaným znečistením a plesňami
Po vyčistení obkladačiek a škárovacej malty pomocou parafínovej sviečky najrýchlejšie pretrite miesta, kde sa predtým objavili nečistoty. Vosk zabráni navlhnutiu povrchov, na ktoré bol nanesený, a tým zabráni vzniku plesní a priľnutiu nečistôt.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.