8.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/thodonal88).
Inteligencia sa nedá merať len číslami. Najnovšie štúdie odhaľujú prekvapivé spojenie medzi zdanlivo zlými návykmi a vysokým IQ. Vedci prišli na to, že práve tie vlastnosti, ktoré spoločnosť odsudzuje, môžu byť znakom výnimočného intelektu. Neveríte? Pozrite sa, či sa v nich nenájdete aj vy.
Večné frflanie nie je len otravný zlozvyk
Patríte k ľuďom, ktorí sa často sťažujú na počasie, dopravné zápchy či nepríjemných kolegov? Nebojte sa, nie ste jediní. Nedávne štúdie publikované v prestížnom časopise The Atlantic priniesli prekvapivé zistenie. Ľudia, ktorí sa sťažujú cielene a s konkrétnym zámerom, sú paradoxne šťastnejší než tí, ktorí svoje emócie potláčajú.
Nočné sovy majú vyššie IQ
Winston Churchill a Charles Darwin mali spoločnú jednu zaujímavú vlastnosť – obaja boli nočné typy. Výskumy potvrdzujú, že ľudia s vyšším IQ majú tendenciu pracovať a byť aktívni v neskorších hodinách. Nočné bdenie podporuje kreativitu a schopnosť nachádzať nezvyčajné riešenia problémov.
Prokrastinácia ako cesta ku kreativite
Steve Jobs bol známy tým, že niektoré úlohy zámerne odkladal. Profesor Adam Grant, autor bestselleru „Originals“, vysvetľuje, že odkladanie môže byť prospešné. Dáva nám priestor na rozvoj nápadov a hľadanie netradičných riešení. Nejde o obyčajnú lenivosť, ale o strategické čakanie na správny moment.
Nadávanie signalizuje bohatú slovnú zásobu
Prekvapivé zistenia priniesla štúdia z Marist College. Ľudia, ktorí častejšie používajú vulgarizmy, majú spravidla lepšie jazykové schopnosti. Dr. Timothy Jay dokázal, že schopnosť používať expresívne výrazy súvisí s bohatšou slovnou zásobou a lepším jazykovým cítením.
Chronické meškanie = optimizmus
Diana DeLonzor, autorka knihy „Nikdy nemeškaj“, prináša nový pohľad na večných meškalov. Títo ľudia sú často kreatívni multitaskeri s optimistickým pohľadom na svet. Veria, že za hodinu zvládnu množstvo úloh, ktoré by realistickejším jedincom zabrali celý deň.
Neporiadok podporuje kreativitu
Univerzita v Minnesote priniesla prevratné zistenie – ľudia pracujúci v neupratanych priestoroch vykazujú vyššiu mieru kreativity. Chaos v okolí paradoxne motivuje mozog k hľadaniu poriadku v myšlienkach. Štúdie z roku 2015 potvrdzujú, že neporiadok podporuje inovatívne myslenie a orientáciu na cieľ.
Žuvačka pre lepší výkon
Zvyk žuť žuvačku nie je len otázkou hygieny. Vedecké výskumy dokazujú, že žuvanie zlepšuje koncentráciu a znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Testované osoby, ktoré žuli žuvačku počas riešenia IQ testov, dosiahli lepšie výsledky než kontrolná skupina.
Záver: Nabudúce, keď vás niekto upozorní na vaše „zlé návyky“, možno mu môžete pripomenúť tieto vedecké fakty. Geniálna myseľ sa často skrýva za zdanlivo nevhodným správaním. Koniec koncov, aj Einstein bol známy svojím chaotickým životným štýlom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Každodenné činnosti, ktoré znižujú naše IQ. Je lepšie ich obmedziť
IQ sa počas života mení. Tieto aktivity môžu znížiť naše IQ
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.