09.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Francesca Leslie).
V januári sa toho v našich záhradách veľa nedeje. Hoci je zima ešte stále tu, je to ideálny čas na začatie prvých príprav na sezónu. Ak máte na pozemku skleník, môžete začať veľmi skoro. Aké rastliny v ňom pestovať ako predplodiny pre paradajky? Čo zasiať v skleníku v januári?
Pestovanie zeleniny v skleníku v januári
Možno si myslíte, že začiatok roka je príliš skorý na to, aby ste začali pestovať v záhrade. Ak ste však šťastným majiteľom skleníka, nič vám nebráni zasiať prvú zeleninu sezóny už v januári a čoskoro si vychutnať vlastnú úrodu. Musíte si však vybrať druhy, ktoré dobre znášajú zimné podmienky. Nesmiete tiež zabúdať, že zelenina nevyklíči za niekoľko dní – ako na jar -, ale až keď sa deň predĺži.
Predpokladom na výsev zeleniny v januári je nezamrznutá pôda. Keďže tento rok je zima mierna a teploty sú mierne, na väčšine územia krajiny je pôda v skleníkoch mäkká a mierne vlhká, t. j. ideálna na skorý výsev. Musíte však mať na pamäti, že sa stále môžu vyskytnúť mrazy, preto by ste sa mali rozhodnúť pre odrody, ktoré znášajú náhle poklesy teplôt. Tiež musíte skleník uzavrieť a neskôr často chrániť mladé rastliny agrotextíliou (stačí jarná s gramážou 15-30 g/m2).
V januári sa oplatí pestovať v skleníku rastliny s krátkou vegetačnou dobou. Aj keď, ako sme už spomenuli, kvôli nízkym teplotám a nedostatku svetla nevyklíčia okamžite, budete mať čas na ich zber pred výsadbou cieľových plodín pod krytom. Ich vegetácia sa urýchli, keď začnú ustupovať zimné podmienky. Je dobré pestovať zeleninu na začiatku roka ako predplodinu pre paradajky. Takto nebudú záhony na začiatku sezóny prázdne a budú riadne pripravené na hlavnú plodinu.
Čo zasiať v skleníku v januári
Už viete, že v januári môžete zasiať rastliny priamo do zeme, pokiaľ zem nie je zamrznutá a ste pod ochrannou plachtou. Je to výborná príležitosť vybrať si predplodinu pre paradajky, ako aj inú zeleninu pestovanú pod krytom (napríklad papriku, baklažán alebo uhorky). Zelenina zasiata v tomto čase bude našou jarnou novinkou – zeleninou určenou na skorý zber.
Zaujíma vás, čo sa oplatí zasiať v skleníku v januári? Ktoré druhy zeleniny budú vhodnou predplodinou pre paradajky a ďalšie? Na zozname je niekoľko obľúbených druhov:
- Reďkovka – túto zeleninu môžete vysievať v skleníku už v januári. Oplatí sa zvoliť skoré odrody, ako napríklad Lucia F1, Saxa alebo Opolanka;
- Špenát – táto zelenina sa nebojí chladu, preto sa oplatí začať s jej pestovaním pod pokrývkou už začiatkom roka. Rozhodnite sa pre skorú odrodu, ako napríklad Asta F1;
- Čakanka – dobre znáša nízke teploty, preto sa môže vysievať v januári. Môžete si vybrať kučeravú čakanku De Meaux;
- Valeriánka – s pestovaním tejto mrazuvzdornej zeleniny môžete začať veľmi skoro. Jednou z odporúčaných odrôd je Favor;
- Mizuna – táto nenáročná zelenina dobre znáša menšie mrazy. Zaujímavosťou je červená mizuna, ktorej listy s horčicovou príchuťou majú fialovú farbu;
- Rukola – táto rastlina znáša mrazy až do -4 °C, takže počas miernej zimy je vhodná na januárový výsev. Môžete si vybrať odrodu Ruca s pikantnou chuťou;
- Ľadový šalát – môžete si vybrať rôzne odolné odrody, ako napríklad Saladin alebo Great Lakes;
- Rímsky šalát – okrem iných odrôd je na pestovanie v nevykurovanom tuneli vhodná aj odroda Forellenschluss s efektnými škvrnitými listami;
- Hlávkový šalát – v januári sa môžu pod krytom vysievať odrody Zina a Humil, ktoré sa vyznačujú odolnosťou voči mrazu;
- Listový šalát – dobre sa bude dariť skoršej odrode Dubáček s jemne zvlnenými listami.
Ako sa starať o skleníkové rastliny v zime?
Zber zeleniny zasiatej v skleníku v januári sa začne koncom marca/začiatkom apríla a skončí v máji, keď môžete pripraviť záhony na pestovanie paradajok alebo iných teplomilných plodín. Predtým sa však musíte postarať o tieto predplodiny. Nízke teploty a krátke dni, a teda málo prirodzeného svetla, znamenajú, že rastliny potrebujú náležitú starostlivosť. Tá by mala byť prispôsobená potrebám jednotlivých druhov. Bez ohľadu na svoj druh však zelenina potrebuje na zdravý rast kvalitný a úrodný substrát. Vo väčšine prípadov sa najlepšie osvedčí priepustná, neutrálna pôda.
Väčšina skorých druhov zeleniny dobre znáša dočasné mrazy, ale radšej zabezpečte, aby teplota v skleníku zostala pozitívna. Primeraná izolácia (napr. pripevnenie dodatočnej bublinkovej fólie) zníži tepelné straty a pomôže vytvoriť vhodné podmienky pre plodiny. V zime rastliny nepotrebujú časté zalievanie, takže tento postup môžete obmedziť na minimum.
Po výseve pôdu jemne zavlažte a potom zeleninu nechajte v pokoji, kým sa neobjavia sadenice. Potom opäť zalejte malým množstvom vody. Ak sa predpovedajú mrazy a zelenina už vyklíčila, je dobré ju prikryť poľnohospodárskou fóliou. Túto ochranu môžete odstrániť, keď sa teploty zvýšia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to v skleníku pred zimou. Predídete tak chorobám zeleniny
Bezplatné vykurovanie skleníka – šikovný patent od záhradkárov, keď sa ochladí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.