09.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jindowin).
Móda orchideí neutícha, čo najlepšie dokazujú naše parapety. Niekedy ich je až priveľa a nie je dôvod sa tejto hojnosti čudovať. Vyzerajú krásne, masívne kvitnú a ich pestovanie nie je príliš komplikované. Menej často sa venujeme rastlinám príbuzným orchideám, ktoré tiež vyzerajú atraktívne: príkladom je dendróbium, ktorá môže mať na stonkách až niekoľko stoviek kvetov. Ako ju pestovať? Ako dosiahnuť, aby vám doma vydržali čo najdlhšie?
Dendróbium: zázračná rastlina
Dendróbium je jednou z najzaujímavejších rastlín, ktoré môžeme pestovať v našich domácnostiach. Na parapete síce potrebuje kvetináč a vhodný substrát, ale v Ázii, odkiaľ pochádza, rastie ako epifyt: nepotrebuje pôdu, ale rastie na iných organizmoch, hoci nie je parazitom. Dendróbium môže smelo rásť na iných väčších stromoch alebo stanovištiach či na skalách. Samostatne môže dosahovať rôzne veľkosti: od niekoľkých centimetrov až po dva metre vysoký strom. Dendróbium sa považuje za ideálnu rastlinu pre začiatočníkov a tých, ktorí nemajú trpezlivosť pre bežné orchidey.
Ako vyzerá dendróbium? Na prvý pohľad môže pripomínať dracénu (bambus šťastia), pretože má vysoké segmentované stonky pokryté dlhými listami. Na druhej strane počas vegetačného obdobia kvitne a je doslova obsypaná farebnými okvetnými lístkami. Ak sú splnené jej základné podmienky, môže kvitnutie zopakovať aj niekoľkokrát počas roka a navyše môže mať niekoľko stoviek kvetov naraz, čo závisí – samozrejme – od výšky rastliny.
Ako sa starať o dendróbium
Ak sa vám do rúk dostala orchidea dendróbium, musíte jej najprv zabezpečiť vhodné miesto. Ideálne je umiestniť ju tam, kde je veľa slnečného svetla, ale na druhej strane – najmä v lete – sa musíte vyhnúť nadmernému slnečnému žiareniu, pretože jej listy sa môžu spáliť. Preto si musíte zvyknúť pravidelne ju zalievať malým množstvom vody, ale zároveň jej musíte zabezpečiť dostatočnú vlhkosť, preto stačí jej listy hojne a často postrekovať. Keďže rastlina bohato kvitne, počas vegetačného obdobia, t. j. od konca zimy až do leta, ju musíte pravidelne hnojiť prípravkami s viacerými živinami.
Čo robiť s dendróbium po odkvitnutí?
Dendróbium nemusí po odkvitnutí stratiť svoju príťažlivosť, pretože jej listy sú tiež zaujímavou dekoráciou. Vtedy sa však o rastlinu musíte starať iným spôsobom. Najprv ju premiestnite do mierne chladnejšej miestnosti a obmedzte zalievanie aj hnojenie. Jediné, čo musíte urobiť, je odstrániť odumreté kvetenstvo a suché listy. Zároveň sa musíte zdržať odstraňovania výhonkov, pokiaľ nezačnú usychať. Na tých častiach, ktoré sú zdravé a zelené, sa po určitom čase vytvoria nové: tie sa časom pokryjú listami a kvetmi.
Dendróbium presádzanie
Hoci väčšinu rastlín presádzate každú jar, v prípade dendróbie sa môžete trochu zdržať. Je bezpečné to urobiť každé dva-tri roky, ale len vtedy, keď je rastlina v pokoji, t. j. keď na nej nie sú žiadne kvety. V takom prípade sa pre ňu vyberie o niečo väčší kvetináč a opatrne sa odstráni starý substrát a zároveň sa očistí koreňový bal. Presádzanie dendróbie je tiež výbornou príležitosťou na kontrolu stavu podzemných častí rastliny: ak zistíte, že časti sú odumreté alebo choré, jednoducho ich musíte odstrániť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo má orchidea žlté listy? Najčastejšie príčiny, ako zistiť, či je rastlina chorá
Orchidea bude kvitnúť ešte pred Vianocami. Všetko, čo musíte urobiť, je
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.