10.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/goodbishop).
V zime, keď je telo náchylnejšie na prechladnutie a infekcie, sú prírodné metódy podpory zdravia obzvlášť cenné. Jedným z takýchto domácich prostriedkov je nálev z majoránky – obľúbenej bylinky, ktorá sa používa nielen v kuchyni pri dochucovaní jedál. V prírodnej medicíne sa používa už stáročia a liečivé vlastnosti majoránky potvrdzuje aj moderný výskum. S akými zimnými ochoreniami si dokáže najlepšie poradiť?
Je to náš aromatický spojenec
Majorán záhradný (Origanum majorana) je ľudovo známy pod názvom majoránka. Pochádza z oblasti Stredozemného mora, má intenzívnu arómu a mnohé liečivé vlastnosti.
- V ľudovom liečiteľstve bola majoránka symbolom zdravia, šťastia a ochrany pred zlými silami.
- Používala sa na zmiernenie tráviacich problémov, zlepšenie nálady a liečbu infekcií horných dýchacích ciest.
Bylinky na zlepšenie trávenia
Hoci nás tráviace ťažkosti môžu postihnúť v každom ročnom období, v zime môžu byť akútnejšie. Keď vonku klesne teplota, máme tendenciu s väčšou chuťou do jedla túžiť po nestráviteľných potravinách. Stávajú sa takými lákavými, že často skončíme s plynatosťou, bolesťami brucha alebo tráviacimi ťažkosťami.
- V takýchto situáciách nálev z majoránky nepríjemné príznaky zmierni – predovšetkým svojím diastolickým účinkom.
- Okrem toho stimuluje vylučovanie žalúdočných kyselín a mobilizuje peristaltické pohyby čriev.
Nie nadarmo sa majoránka ako korenie často objavuje v receptoch na výdatné jedlá, ktoré pozostávajú z ťažko stráviteľných surovín. Stojí však za to pozrieť sa na ňu nielen z kulinárskeho hľadiska, ale aj z hľadiska zdravia.
Majoránka ako bylina proti kašľu
- Nálev z majoránky obsahuje zlúčeniny s expektoračným a hlienu riediacim účinkom, ktoré pomáhajú čistiť priedušky a uľahčujú dýchanie.
- Okrem toho má antiseptické vlastnosti, čím bojuje proti baktériám zodpovedným za infekcie dýchacích ciest.
- Má aj protizápalový účinok, takže sa stáva prirodzeným spojencom v boji proti obťažujúcim príznakom infekcie.
- Zároveň podporuje imunitu.
- Teplý nálev má zahrievací účinok, pomáha znižovať opuchy slizníc, čo je obzvlášť užitočné pri problémoch s dutinami. V tomto prípade je vhodné použiť aromatický nálev ako základ pre domácu inhaláciu. Úľavu pocítite už po 10-15 minútach.
- Treba si tiež uvedomiť, že majoránka patrí medzi bylinky s uvoľňujúcim účinkom. Pri konzumácii večer uľahčuje zaspávanie a je dobrou alternatívou k harmančeku alebo medovke.
Ako pripraviť infúziu majoránky? Jednoduchý recept
Nevyžaduje si to odborné znalosti ani profesionálne príslušenstvo.
- Na prípravu nálevu zalejte jednu polievkovú lyžicu sušenej majoránky 200 ml horúcej vody s teplotou 90-95 °C.
- Šálku alebo pohár zakryte a nechajte lúhovať 10-15 minút. Týmto spôsobom bylina „odovzdá“ svoje cenné vlastnosti nápoju.
- Prelejte cez sitko a pite dva až trikrát denne.
Bezpečnostné opatrenia
- Neprekračujte uvedené množstvo. Konzumácia viac ako troch dávok nálevu denne totiž môže spôsobiť vedľajšie účinky, napríklad bolesti hlavy.
- Odporúča sa tiež robiť prestávky v užívaní bylinného prípravku – po dvoch mesiacoch pravidelného užívania odložte nálev aspoň na dva týždne.
Existujú nejaké kontraindikácie? Ľudia s nízkym krvným tlakom a kardiovaskulárnymi ochoreniami by sa nemali rozhodnúť pre liečbu majoránkou. Používanie rastlinných prípravkov, aj v malom množstve, by sa malo v prípade tehotenstva a dojčenia vždy konzultovať s lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Majoránkovú masť pripravíte z 2 zložiek. Na nedokonalosti pôsobí ako laser
Máte pocit, že sa prejedáte? Vypite tento nálev a zabudnete na nafúknutý žalúdok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.