10.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tony Baggett).
Zima nemusí nutne znamenať prázdne záhony a nedostatok farieb v záhrade. Existujú druhy rastlín, ktorým sa darí aj v najchladnejších mesiacoch roka a ktoré vnášajú život a farby do sivej aury. V tomto článku vám poradíme, ktoré odrody sa oplatí vysadiť, aby ste sa mohli tešiť z kvetov aj uprostred zimy.
Ako sa starať o kvitnúce rastliny v zime?
Ak chcete, aby vaše rastliny v zime prekvitali a zostali svieže a zdravé, oplatí sa im venovať trochu pozornosti. Vyberte im miesto, ktoré je chránené pred vetrom, ktorého mrazivé poryvy môžu byť pre rastliny nebezpečné. Vždyzelené rastliny potrebujú pravidelnú zálievku, najmä v obdobiach bez mrazov a dažďov. Je tiež dobré využívať výhody mulča, ktorý pomáha udržiavať vlhkosť pôdy a chráni korene rastlín pred silným mrazom. Uplatňovaním týchto pravidiel zimnej starostlivosti o rastliny budete počas najchladnejších mesiacov roka tešiť oči zeleňou a farbami.
Čemerice kvitnú celú zimu
Čemerice (Helleborus), známe aj ako „vianočné ruže“, patria medzi najobľúbenejšie zimné kvety. V závislosti od odrody kvitnú počas celej zimy, od decembra do marca. Farba ich kvetov môže byť od bielej cez ružovú až po sýtu fialovú. Ich žlté piestiky dávajú výrazne vyniknúť farbám okvetných lístkov.
Požiadavky:
- úrodná a dobre odvodnená pôda;
- polotienistá alebo tienistá poloha;
- mrazuvzdornosť do -20 °C.
Výsadbou rôznych odrôd čemeríc v záhrade môžete svoj priestor nasýtiť farbami, ktoré vydržia až do jari. Rôzne odrody sa líšia aj štruktúrou kvetov: niektoré sú malé a jemné, zatiaľ čo iné majú okvetné lístky rastúce v niekoľkých radoch, čo vytvára dojem plnosti.
Hamamel – v zime kvitnúci ker s kvetmi, ktoré nie sú z tejto zeme
Hamamel je ker, ktorý prekvapí svojimi nezvyčajnými pavučinovými kvetmi, ktoré sa objavujú na holých konároch už v januári. V závislosti od odrody môžu byť kvety žlté, oranžové alebo červené. Hamamely vďaka nim vyzerajú z diaľky pestré a strapaté.
Požiadavky:
- vlhká, kyslá pôda;
- slnečné alebo polotienisté stanovište;
- mrazuvzdornosť do -25 °C.
Hamamely si uchovávajú svoje nadpozemsky vyzerajúce kvety až do konca marca. Na pozadí snehu vyzerajú veľmi exoticky.
Vresovce – farebné koberce od decembra do apríla
Hoci si tieto kvety zvyčajne spájame s jeseňou, vresovce mäsové a vresovce štvorradové kvitnú aj v zime. Sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú do svojej zimnej záhrady vniesť intenzívne farby. Kvitnú od decembra do apríla a vytvárajú husté koberce ružových, bielych alebo fialových kvetov.
Požiadavky:
- kyslá, dobre odvodnená pôda;
- slnečná poloha;
- mrazuvzdornosť do -20 °C.
Vresovce vyzerajú najlepšie vo väčších skupinách a tiež ľahšie prežijú zimu.
Kalina bodnantská – zimné kvety na holých stonkách
Kalina bodnantská (Viburnum bodnantense) je ker, ktorý kvitne už začiatkom februára. Jeho malé, voňavé ružovo-biele kvety sa objavujú na stonkách bez listov, priťahujú pohľady a vytvárajú v záhrade romantickú náladu.
Požiadavky:
- úrodná, vlhká pôda;
- slnečné alebo polotienisté stanovište;
- odolnosť voči mrazu do -25 °C.
Keďže zimy sú čoraz miernejšie, kalina bodnantská môže kvitnúť už v januári. Priaznivo na to vplývajú slnečné a teplé dni.
Jesienky kvitnú vo februári
Hoci sa jesienky (Colchicum) spájajú najmä s jeseňou, niektoré druhy môžu kvitnúť aj v zime. Zimovec včasný sa zo zeme vynára už vo februári. Ich jemné zvončekovité kvety majú rôzne odtiene ružovej a fialovej farby.
Požiadavky:
- priepustná pôda;
- slnečná poloha;
- mrazuvzdornosť do -15 °C.
Pri pestovaní jesienky treba mať na pamäti, že celá rastlina je jedovatá. Preto by sa s ňou nemali hrať deti ani domáce zvieratá.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvitnú aj napriek mrazu. Ako sa starať o čemerice, aby dlho kvitli?
Rozprestrite pod týmito kríkmi. Ochránite ich pred zimou a ušetríte na hnojive
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.