10.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/sauletas).
Január sa zdá byť jedným z menej rušných mesiacov v záhrade – sem-tam napadne snehová prikrývka, slnka je málo a rastliny sú v jesennom/zimnom spánku. Skúsení záhradníci sa však práve v tomto období venujú strihaniu vybraných jedincov. Ktoré druhy sa oplatí v zime prerezávať a ktoré by sa v tomto období nemali rušiť? Januárový rez týchto rastlín im na jar len uškodí, kategoricky na nich obľúbený postup nevykonávajte, ak chcete vidieť krásne kvety alebo šťavnaté plody.
Prerezávanie rastlín v záhrade v zime
Januárové dni sú chladné, mierne slnečné a určite si ich málokto z nás spája s termínom začatia prác v záhrade pred ďalšou sezónou. Práve teraz však mnohí skúsení záhradkári začínajú vykonávať úlohy na prípravu rastlín na zdravý, bujný rast, kvitnutie a bohatšie plodenie.
Čo sa oplatí urobiť v tomto termíne? Nasledujúce úlohy stoja za zváženie.
Kontrola ochranných krytov proti mrazu
Pravidelná kontrola ochranných krytov nasadených pred zimou určite neuškodí a môže účinnejšie ochrániť rastliny pred mrazom. Silné zrážky, či už dážď alebo sneh, ako aj nárazový vietor môžu kryty strhnúť, narušiť a posunúť, preto sa oplatí skontrolovať ich stav a správne umiestnenie.
Zalievanie rastlín citlivých na sucho a dlhotrvajúci mráz v pôde
Január je vhodným obdobím na zalievanie mnohých rastlín. Keď predpovede počasia ukazujú, že sa blíži odmäk, naplánujte si návštevu záhrady a zalejte kríky a vždyzelené stromy, ktoré to potrebujú.
Bielenie kmeňov ovocných stromov
Tento mesiac je posledným termínom na bielenie kmeňov ovocných stromov. Niektorí navrhujú, aby sa zákrok vykonal na prelome novembra a decembra a určite tesne pred koncom roka. Avšak v prípade miernej zimy a priaznivých poveternostných podmienok, ako je topenie, slnečný svit a teploty nad 5 °C aspoň na niekoľko dní, môžete stromy natierať aj v januári. Nevzdávajte sa bielenia, takto navyše ochránite svoje rastliny pred nebezpečným denným teplom a nočnými mrazmi.
Neskorý postrek
V tomto období je možné vykonať aj postrek proti vzniku kučeravosti listov, nebezpečnej a častej chorobe broskýň a nektáriniek, ak sa z rôznych dôvodov neuskutočnil na jeseň.
Prerezávanie
Mnohí záhradníci siahajú v zime po nožniciach a prerezávajú niektoré obľúbené ovocné druhy. Pritom ich formujú, omladzujú a zlepšujú produktivitu a schopnosť kvitnutia. Nie každý ker alebo strom však potrebuje orezávanie kmeňa. Navyše, ak urobíte chybu a budete orezávať v nesprávnom čase, namiesto toho, aby ste rastline pomohli, vážne ju poškodíte.
Strata kvitnutia, a tým aj očakávanej sezónnej úrody je katastrofou, ale môže sa stať aj niečo oveľa horšie. Ak tieto rastliny zrežete v januári, využívajúc momentálne zlepšenie počasia a dobrú náladu na záhradkárčenie, môžete spôsobiť ich zmrznutie, hlboké poškodenie tkaniva a vytvoriť ideálne prostredie pre rast nebezpečných mikroorganizmov.
Hoci je strihanie rastlín v záhrade v zime obľúbenou procedúrou, skôr než si vezmete záhradné nožnice, je dôležité zistiť, ktoré druhy to naozaj potrebujú a ktoré by sa predčasným strihaním mohli zničiť.
Zoznam rastlín, ktoré sa oplatí v januári strihať, zahŕňa tieto druhy:
- jablone,
- hrušky,
- liesky,
- ríbezle,
- egreše,
- zemolezy,
- maliny.
Menej citlivé rastliny na mráz by sa mali prerezávať v zime, pretože vtedy pomalšie cirkuluje šťava obsiahnutá v tkanivách a čas hojenia rezných rán je kratší. Rýchla regenerácia nie je jedinou výhodou. Orezaním v januári sa ovocné stromy a kríky stimulujú k lepšiemu rodeniu, takže môžete počítať s väčšou úrodou. Určite však vo vašej záhrade existujú rastliny, ktorým januárový rez skôr uškodí, ako pomôže, a vysoká citlivosť na mráz tu nie je jediným problémom.
Ktoré kríky a stromy sa nesmú strihať v januári?
Strata kvitnutia farebných okrasných druhov a bohatého plodenia druhov, ktorých plody s radosťou konzumujete na rôzne spôsoby počas zberu i dlho po sezóne, je pre oddaného záhradníka skutočnou katastrofou. Preto je tak dôležité starať sa o rastliny zručne a vykonávať potrebné ošetrenia s ohľadom na individuálne potreby jednotlivých druhov. Možno si myslíte, že táto forma starostlivosti je pre rastliny prospešná, ale nesprávne vykonaný rez a rez, ktorý je unáhlený alebo oneskorený, bude pre nich len skutočnou hrozbou.
Ktoré kríky a stromy sa nesmú strihať v januári? Len ak sa o nich dobre staráte, prinesú do vašej záhrady nádhernú vôňu, pestré farby a jedinečnú chuť ovocia.
Kôstkoviny
Z mnohých druhov ovocných stromov sa v zime najťažšie strihajú práve kôstkoviny. Ak máte v záhrade broskyne, nektárinky, slivky, marhule, čerešne alebo višne, naplánujte si rez na nadchádzajúcu jar alebo ho vykonajte až v lete. Takto sa vyhnete vzniku nebezpečných chorôb, ako je bakteriálna rakovina alebo strieborná škvrnitosť listov.
Obľúbené bylinky – levanduľa, tymián, rozmarín
Spomedzi užitočných rastlín, ktoré radi používame v kuchyni, sa niektoré druhy byliniek rovnako zle znášajú so zimným rezom. V tomto období sú rastliny ako levanduľa, rozmarín a tymián veľmi náchylné na mráz a porušenie celistvosti tkaniva a otvorenie v podobe rany po prerezávaní predstavuje vážne riziko. Kedy je najvhodnejší čas na vykonávanie prerezávania bujných trsov aromatických byliniek v záhrade? Ideálny čas je začiatok jari, presnejšie čas, keď sa na rastlinách začnú objavovať nové zelené výhonky.
Silne „plačúce“ stromy
Neodborne alebo predčasne vykonaný zimný rez môže mať za následok „krvácanie“ alebo „plačúci“ efekt na postihnutom strome. Tento „tečúci“ efekt nie je nič iné ako hojný výtok šťavy, ktorý sa vyskytuje pri zimnom prerezávaní orechov, javorov, briez a mnohých záhradných okrasných drevín so žltými kvetmi. To vedie k výraznému oslabeniu výhonkov rastliny a zhoršeniu jej celkovej kondície, pričom silne „plačúce“ miesta vytvárajú prostredie, ktoré podporuje činnosť rôznych škodcov a hmyzu. Títo zasa môžu šíriť rôzne mikroorganizmy, ktoré môžu byť okrem iného východiskom pre choroby stromov.
Na jar kvitnúce okrasné rastliny
Buďte opatrní pri omladzovaní alebo tvarovacom reze rastlín, ktoré majú na jar intenzívne kvitnúť. V januári nestrihajte orgovány, čierne bazy, driene, forzítie alebo rododendrony. Neorezávajte hamamely, kategoricky v tomto období neorezávajte ruže, a to ani vtedy, ak ste na jar mnohokrát zabudli na rez. Zimný rez okrasných kríkov, ktoré na jar intenzívne kvitnú, by mohol znamenať odstránenie cenných púčikov, a tým ich pripraviť o všetko čaro. Na druhej strane by prerezávanie ruží v tomto období mohlo viesť k hlbokým mrazom a poškodeniu rastliny – v zime môžete vykonávať len sanitárny rez, pri ktorom sa odstraňujú odumreté výhonky.
Pri kvitnúcich kríkoch platí všeobecné pravidlo, že najkrajšie jarné druhy by sa mali strihať hneď po skončení kvitnutia. Zatiaľ čo letné druhy by sa mali strihať v predjarí alebo na jar v závislosti od prevládajúcich podmienok.
Skúsení záhradníci tiež neodporúčajú januárové strihanie vždyzelených okrasných kríkov. V čase, keď je počasie pre mnohé druhy rastlín náročné a vyžaduje si veľa energie zameranej na bezpečné prežitie krutých mrazov, by bol dodatočný rez príliš veľkou záťažou.
Krásne rozprestierajúce sa zelené výhonky, ktoré skutočne vyniknú na pozadí zimnej krajiny svojím plným tvarom a živou farbou, by bolo bezpečnejšie strihať skoro na jar, keď mrazy pominú. Ak ošetrenie nestihnete, môžete ho zopakovať koncom leta alebo naplánovať opravný, omladzovací alebo tvarovací rez na nasledujúcu sezónu. Počas zimy nechajte rastliny v pokoji, ktorý si zaslúžia, aby mohli všetku svoju energiu venovať výzdobe vašej záhrady a zdravo si počkali na jar.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto rastliny sa v zime rozhodne nestrihajú. Inak nebudú kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.