10.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Animaflora PicsStock).
Na kmeňoch a konároch ovocných stromov si často môžeme všimnúť žltkastý, sivý alebo zelený porast. Ide o machy alebo lišajníky, ktoré sa usadili na kôre. Ich prítomnosť je znepokojujúca, a preto záhradníci hľadajú účinné spôsoby boja proti nim. Skôr ako sa však dozvieme o najlepších metódach boja proti machom a lišajníkom na ovocných stromoch, zistíme, odkiaľ pochádzajú a či sú skutočne nebezpečné.
Mach a lišajník na ovocných stromoch – príčiny
Mechy a lišajníky na ovocných stromoch sú pomerne častým javom. Tieto organizmy sa objavujú v mnohých záhradách a vyskytujú sa na kôre vo veľkých zhlukoch a vytvárajú rozsiahle porasty rôznych farieb. Žlté, sivasté alebo zelenkavé výkvety vyzerajú zaujímavo, aj keď skôr znepokojujúco, preto ich mnohí záhradníci považujú za príznak choroby. Mali by byť machy a lišajníky na kôre naozaj dôvodom na obavy? Nie nevyhnutne. Ale skôr ako si vysvetlíme, ako ovplyvňujú ovocné stromy, odpovedzme si na otázku, odkiaľ sa v našich sadoch vôbec berú.
Určité podmienky prostredia sú obzvlášť priaznivé pre výskyt machov a lišajníkov na kôre ovocných stromov. Zvyčajne sa objavujú v nedostatočne ošetrovaných sadoch a oveľa častejšie v sadoch, ktoré boli založené v oblasti s čistým ovzduším (mnohé lišajníky neznášajú znečistenie a považujú sa za prirodzené indikátory čistého ovzdušia). Výskyt machov a lišajníkov môže poukazovať aj na nedostatok výživy alebo oslabenie stromu z iných dôvodov.
Aké sú príčiny výskytu machov a lišajníkov na ovocných stromoch?
- Vysoká vlhkosť – machy a lišajníky čerpajú vodu z okolia, preto potrebujú vlhké prostredie. Ich výskyt je pravdepodobnejší vo vlhkých oblastiach;
- Zlý stav stromov – staré, zanedbané a oslabené chorobami alebo škodcami sú náchylnejšie na rast lišajníkov alebo machov;
- Tieň – stromy, ktoré rastú v tieni iných rastlín, plotov alebo budov, majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu machov a lišajníkov ako stromy, ktoré sa vyvíjajú na slnku.
Škodia machy a lišajníky ovocným stromom?
Keď záhradníci vidia na kôre machy alebo lišajníky, obávajú sa o zdravie svojich rastlín. Nie je sa však čoho obávať – ovocným stromom priamo neškodia. Nie sú to parazity, nemajú korene a nie sú schopné odoberať šťavu z buniek rastliny, na ktorej žijú. Využívajú ju len ako životný povrch, ktorý im poskytuje ľahší prístup k vode a slnečnému žiareniu. Neprenikajú však hlboko do kôry.
Zároveň je dôležité si uvedomiť, že machy a lišajníky ovocným stromom priamo neškodia, ale môžu prispieť k zhoršeniu ich stavu. Prečo? Ich prítomnosť vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj škodcov, húb a iných patogénov, ktoré môžu rastliny napadnúť. Riziko je tým väčšie, čím sú naše stromy staršie a zanedbanejšie.
Machy a lišajníky teda nepriamo ohrozujú zdravie našich rastlín. Treba však vedieť, že v niektorých prípadoch môžu mať ochrannú funkciu. Niektoré druhy lišajníkov vylučujú chemické látky, ktoré pomáhajú v boji proti bežným chorobám v ovocných sadoch.
Ako sa zbaviť machu a lišajníkov z ovocných stromov – najlepšie spôsoby
Mechy a lišajníky predstavujú pre ovocné stromy určité zdravotné riziko, preto sa ich mnohí záhradníci chcú čo najskôr zbaviť. Ak si na tom veľmi záleží, môžeme nežiaduce výrastky odstrániť. Musíme to však robiť opatrne, aby sme nepoškodili kôru, ktorá je najdôležitejšou ochranou stromu pred chladom, chorobami, škodcami alebo stratou vody.
Nepodporujeme silné drhnutie a používanie drôtených kief alebo nožov na odlupovanie machov a lišajníkov. Pri čistení ovocných stromov sa odporúča používať nástroje s mäkkými štetinami alebo drevené špachtle, postupovať šetrne a používať osvedčené metódy. Najlepšie metódy, ktoré nezahŕňajú používanie chemikálií škodlivých pre životné prostredie.
Zaujíma vás, ako sa zbaviť machu a lišajníkov z ovocných stromov? Tu sú najlepšie spôsoby.
- Mechanické odstránenie – kôru, na ktorej sa nachádzajú machy a lišajníky, potrite kefou s mäkkými štetinami, drevenou špachtľou alebo jutovým vrecom. Práca sa vykonáva počas slnečného dňa bez dažďa.
- Voda a ocot – zmiešajte tieto zložky v pomere 1:1 a pridajte trochu prostriedku na umývanie riadu (1 čajová lyžička na liter). Roztok nastriekajte na kôru.
- Mydlová voda – do 1 litra vlažnej vody pridajte 3 – 4 polievkové lyžice tekutého mydla a premiešajte. Roztokom postriekajte kôru a potom ju jemne zotrite mäkkou kefou.
- Roztok síranu železitého – pridajte 5 polievkových lyžíc síranu železitého do 1 litra vody a dôkladne premiešajte. Roztok naneste štetcom na kôru v miestach, kde sa objavil mach alebo lišajník. Po chvíli ich nechajte samé opadnúť.
- Vápenné mlieko – zmiešajte 2 kg nehaseného vápna s 10 litrami vody. Kôru očistite kefou a potom ju vybieľte pripraveným vápenným mliekom. Odporúča sa to urobiť v zime – v januári alebo decembri.
Nezabudnite, že jedným z najlepších spôsobov boja proti machom a lišajníkom je zlepšenie podmienok rastu a stavu ovocných stromov. Dbajte na to, aby boli rastliny v sade včas orezávané, hnojené a zavlažované, aby sa na ich kôre neobjavili nevzhľadné výrastky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posypte ním trávnik, aby ste rýchlo zlikvidovali mach. Osvedčený patent, ktorý stojí pár drobných
Rozprestrite ho na trávnik a zalejte vodou. Mach zmizne v okamihu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.