10.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dusan Petkovic).
Časy, keď ste mohli o množstve zeleniny a ovocia v zime len snívať, sú dávno preč. Dnes v supermarketoch a malých susedských obchodoch ľahko nájdete farebné papriky, paradajky, exotické ovocie a dokonca aj jahody, špargľu a čerstvý šalát. Žiaľ, hoci mnohé druhy zeleniny a ovocia lákajú svojím dokonalým vzhľadom, v zime ich radšej nekupujte. Ukazuje sa, že môžu negatívne ovplyvniť naše zdravie. Zistite prečo.
Špargľa
Sezóna špargle trvá od apríla do začiatku júna. V zime si môžete kúpiť špargľu zo Španielska, Holandska alebo Grécka. Najčastejšie sa pestujú v umelých podmienkach (v osvetlených skleníkoch) a sú aj silne hnojené. Napriek tomu v nich nenájdete jemnú chuť ani pevnosť. Špargľa v zime je jednoducho ochabnutá a vláknitá.
Skvelou alternatívou je čierny koreň.
- Sezóna tejto zabudnutej slovenskej zeleniny trvá od októbra do apríla. Jedlá časť sa vyznačuje mierne korenistou a orechovou chuťou.
- Okrem toho čierny koreň bojuje proti tráviacim ťažkostiam, podporuje činnosť pečene a je skvelá pre nervový systém.
- Namiesto špargle sa v zime oplatí do jedálnička zaradiť aj ružičkový kel alebo mrazenú zelenú fazuľku.
Paradajky a uhorky
Paradajky a uhorky sú v zime vodnaté a bez chuti. Bohužiaľ, kvôli nedostatku prirodzeného slnečného svetla (pestujú sa v umelo osvetlených skleníkoch) obsahujú aj oveľa menej hodnotných výživových látok. Na dosiahnutie rýchlejšieho rastu pestovatelia používajú aj veľké množstvo hnojív a pesticídov. Tie majú katastrofálny vplyv na naše zdravie – sú zodpovedné za tráviace ťažkosti, endokrinné poruchy a dokonca aj niektoré druhy rakoviny (najmä hrubého čreva).
- V zime je najlepšie jesť konzervované paradajky – sú jednou z mála druhov zeleniny, ktoré sú po tepelnej úprave ešte zdravšie a bohatšie na antioxidanty.
- Na druhej strane surové skleníkové uhorky sa oplatí vymeniť za nakladané.
Špenát a šalát
Špenát a hlávkový šalát patria k najzdravším druhom zeleniny, okrem iného obsahujú veľké množstvo železa. Nanešťastie sa v nich hromadia hnojivá a pesticídy, ktoré sa v zime používajú oveľa viac. Najmä môžu obsahovať veľa dusičnanov, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Predpokladá sa, že prispievajú k vzniku niektorých druhov rakoviny a metabolických porúch.
Jahody
V zime môžete na trhoch kúpiť šialene červené a veľké jahody. Je lepšie sa im vyhnúť. Dovezené z Talianska, Grécka alebo Maroka musia byť veľmi konzervované, aby prežili dlhú prepravu. Okrem toho je ťažké nájsť čo i len zlomok chuti alebo šťavnatosti slovenských jahôd, ktoré kupujeme v lete. Jahody dovezené v zime sú jednoducho húževnaté, vysušené a bez chuti.
- Milovníci tejto sezónnej zeleniny si môžu pripraviť koktaily na báze mrazených jahôd alebo ich použiť na prípravu knedlí.
Citrusové plody
V decembri a januári sú citrusové plody na Slovensku najchutnejšie – sladké a veľmi šťavnaté. Žiaľ, mali by sme ich jesť s mierou, pretože ochladzujú náš organizmus. Obsahujú veľké množstvo draslíka (najmä banány), ktorý potom ovplyvňuje termoregulačné procesy. Spôsobuje otvorenie pórov pokožky, potenie aj stratu tepla. Vedci už roky zdôrazňujú, že najzdravšie potraviny sú pre nás tie, ktoré sú dostupné sezónne v našej zemepisnej šírke.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Slováci toto ovocie nekupujú, hoci sezóna práve prebieha. Vynikajúca podpora imunity
Pridajte si ho k raňajkám. Váš metabolizmus sa rozbehne na plné obrátky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.