11.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Firn).
Izbové rastliny prinášajú do interiéru príjemnú atmosféru a mnohé z nich majú aj vlastnosti čistenia vzduchu. Nebudú však v dobrej kondícii, ak budete ignorovať problém vzniku plesní v kvetináči. Napriek tomu, že spĺňajú všetky požiadavky na okrasné rastliny, prozaické chyby často vedú k tomu, že sa na vrchnej vrstve zeminy objaví biely, sivý alebo hnedý film. Predstavujeme príčiny vzniku plesní v kvetináčoch – s týmito poznatkami môžete nebezpečenstvo ľahko odstrániť.
Nikdy nepodceňujte. Plesne v kvetináčoch sú škodlivé
Kvitnutie plesní v kvetináčoch je ťažké prehliadnuť. Ak ich prítomnosť podceníte, časom ovládnu celý povrch pôdy. Nielenže to nevyzerá esteticky, ale predovšetkým to má negatívny vplyv na rastliny, pretože obmedzuje prúdenie vzduchu a prístup koreňov ku kyslíku. Dlhodobá prítomnosť plesní oslabuje kvety, spomaľuje ich rast a nakoniec vedie k ich úhynu.
Navyše spóry plesní vo vzduchu môžu byť škodlivé aj pre ľudí, najmä pre alergikov a osoby s ochoreniami dýchacích ciest. Niekedy vedú k zvýšeniu alergických príznakov vrátane kožných príznakov, ťažko kontrolovateľnej nádchy a kašľa a záchvatov dýchavičnosti.
V tomto ročnom období buďte opatrní
Obdobie najväčších problémov s črepníkovými rastlinami práve nastáva. Plesne v kvetináčoch najčastejšie napádajú kvety na jeseň a v zime. Je to spôsobené špecifickými podmienkami v byte. Nemožno to však odôvodniť len vykurovacou sezónou. Príčinou výskytu škodlivých húb sú často aj chyby v starostlivosti o izbové rastliny.
Prečo sa v kvetináči objavuje pleseň?
Pleseň vzniká vo vlhkom prostredí s obmedzenou cirkuláciou vzduchu. Všimli ste si v kvetináči biely, sivý, hnedastý alebo prípadne zelenkavý povlak? Okrem núdzových opatrení sa musíte pozrieť na podmienky, v ktorých okrasné rastliny pestujete. V prvom rade na polohu. Rastliny umiestnené v blízkosti radiátorov a iných zdrojov tepla sú najviac náchylné na plesne. Nedostatok svetla, ktorému čelíme počas jesenného a zimného obdobia, tiež podporuje rast škodlivých plesní. Nezabudnite na faktor vlhkosti – umiestnenie kvetináčov v blízkosti zvlhčovačov vzduchu tiež zvyšuje riziko vzniku plesní.
Z rovnakého dôvodu musíte venovať veľkú pozornosť zalievaniu a kropeniu kvetov v kvetináčoch. Príliš časté zavlažovanie vedie k tomu, že pôda zostáva stále vlhká. V kombinácii s vyššími teplotami v dome to vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní.
Ďalšou príčinou je nedostatok drenážnych otvorov v kvetináči, ako aj príliš kompaktná pôda. Takéto podmienky bránia správnej drenáži. Ak sa k tomu pridá slabá cirkulácia vzduchu, ktorá je dôsledkom umiestnenia rastlín v tesne uzavretých priestoroch – skôr či neskôr bude zemina v kvetináčoch plná plesní. Spočiatku môžu byť malé, ale dokážu obsadiť celý povrch a infikovať korene.
Domáce prostriedky proti plesni v kvetináči
Čím skôr zareagujete, tým lepšie. V počiatočných štádiách môžete úspešne použiť prírodné prostriedky na pleseň v kvetináči, pomocou ktorých môžete problém zvládnuť s minimálnym úsilím a nákladmi. V prvom rade odstráňte napadnutú vrstvu pôdy a nahraďte ju čerstvou, suchou zeminou. Potom použite jeden z nasledujúcich patentov.
- Škorica na plesne v kvetináči – aromatické korenie má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti. Posypte tenkou vrstvou povrch pôdy, aby ste ochránili svoje rastliny pred ďalším rozšírením plesni.
- Aktívne uhlie – výrobok z domácej lekárničky, ktorý tiež pomôže vyriešiť záhradnícke problémy. Jeho pridanie do pôdy vyčistí pôdu od baktérií a patogénov, zlepší kvalitu pôdy a pomôže odstrániť nepríjemný zápach, ktorý môže sprevádzať plesne.
- Cesnak – v sušenej forme ho posypte na povrch pôdy. Môžete použiť aj čerstvé strúčiky tak, že ich nakrájate na menšie kúsky a vtlačíte do pôdy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pleseň v kvetináči? Stačí nasypať do kvetináča
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.