11.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LARISA ILINA).
Skutočnú pokladnicu vitamínov pokojne zaradíte do svojho jedálnička. Najlepšie na tom je, že si ju môžete vypestovať sami doma. Je ľahké uhádnuť, že ide o klíčky, ktoré sú už niekoľko rokov veľmi obľúbené, pretože sú skutočnou vitamínovou bombou. Osobitnú pozornosť sa oplatí venovať klíčkom, ktoré sa dajú vypestovať z chia semienok. Čo sa o nich oplatí vedieť?
Klíčky nie sú nič iné ako rastliny v ranej fáze rastu. Majú veľké množstvo ľahko stráviteľných živín, ktoré vznikajú v procese klíčenia, a preto sú tak hodnotnou zložkou vyváženej stravy. Najlepšie na tom je, že si ich môžete vypestovať sami na parapete.
Medzi najobľúbenejšie klíčky patria tie, ktoré sú zo semien mungo, reďkovky, kukurice, slnečnice a sóje. Za pozornosť však stoja aj klíčky chia semienok.
Prečo sa oplatí jesť chia a chia klíčky? Je to skutočný poklad pre zdravie
Chia semienka sú populárne už mnoho rokov a dychtivo sa pridávajú do mnohých jedál a dezertov. Sú cenným zdrojom nenasýtených mastných kyselín, EFA, ako aj vitamínov skupiny B a prvkov ako železo, horčík, vápnik, fosfor a draslík. Je to skutočná vitamínová bomba, ktorú by si mal nájsť každý vo svojom jedálničku.
Zaujímavé je, že klíčky z týchto nezvyčajných semien prinášajú ešte viac dobroty. Pre porovnanie obsahujú veľa vlákniny, čo je viac ako v obľúbených otrubách. Navyše sú výborným zdrojom bielkovín, ktoré podporujú regeneráciu a sú výdatnejšie ako v ryži či kukurici. To však nie je koniec. Klíčky chia semienok obsahujú veľkú dávku železa a vápnika, čo je päťkrát viac ako v pohári mlieka.
Okrem toho sú chia klíčky cenným zdrojom kyseliny listovej, ako aj zložiek, ako sú antioxidanty, fytosteroly, flavonoidy a fenolové kyseliny. O tom, že klíčky chia semienok sú skutočnou vitamínovou bombou a neoceniteľnou dobrotou, po ktorej sa oplatí pravidelne siahať, vás už viac netreba presviedčať. Najmä preto, že ich môžete ľahko pestovať na parapete.
Ako vyrobiť klíčky z chia semienok? Je to jednoduchšie, ako si myslíte
Klíčky chia semienok si môžete jednoducho vypestovať aj doma. Ide o jednoduché a ekologické riešenie, ktoré vám umožní mať túto skutočnú pokladnicu zdravia vždy po ruke, a tak si tieto klíčky môžete jednoducho pridať do svojich jedál.
- Na pestovanie chia klíčkov budete potrebovať semená chia semienok, plochý tanier a lignín.
- Na „zasadenie“ semienok začnite prípravou semienok namočením do vlažnej prevarenej vody, aby semienka mierne napučali a začali klíčiť.
- Po tejto dobe oddeľte mokré semienka a jemne ich rozotrite na ľanový podklad položený na rovnú dosku. Najpohodlnejšie je to urobiť lyžičkou.
- Potom treba pamätať na to, že rozložené semienka treba každý deň kropiť a najlepšie je umiestniť ich na parapet, čím sa k nim dostane teplo a svetlo.
Klíčky pravidelne sledujte a v prípade potreby ich navlhčite, aby nedošlo k ich úplnému vyschnutiu. Pri dobrej starostlivosti asi po troch dňoch chia semienka začnú praskať a uvoľňovať malé klíčky a po 6-8 dňoch budú pripravené na konzumáciu.
Na TikTok účte @growithjessie sme objavili trochu iný spôsob pestovania chia klíčkov, ktorý je jednoduchý a efektívny.
- Stačí nasypať chia semienka na tanier, zaliať ich vodou a prikryť na noc ďalším tanierom, aby napučali.
- Ráno tanier odkryte a semienka nechajte klíčiť na teplom a slnečnom mieste. Nezabudni semienka dvakrát denne kropiť, aby proces prebehol správne.
@growithjessie How to grow chia sprouts on a plate in 5 steps! They grow in just 7 days!🌱 #chia #microgreens #howtowithjessie #planting #fyp ♬ Chia Seeds – Oliver Crosby
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Koľko semienok chia môžete denne zjesť? Možno budete prekvapení
Chia majú konkurenciu. Drobné semienka odstránia zápchu a postarajú sa o úbytok kíl
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.