11.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Wynzy).
Krutou pravdou je, že nie každý, kto má rád kvety, sa o nich dokáže postarať. Našťastie príroda vyšla takýmto ľuďom v ústrety a vytvorila ľahko pestovateľné odrody orchideí. Táto rastlina je nielen bezproblémová na pestovanie, ale predovšetkým je originálnou ozdobou interiéru.
Pokiaľ ide o črepníkové rastliny, orchidey sú vždy postavené na piedestál. Tieto kvety sa pestujú v mnohých farbách a odrodách. Celý druh sa spravidla považuje za dosť rozmarný a náročný na starostlivosť. Ukazuje sa však, že v tejto čeľadi môžete nájsť zástupcu, ktorý bude ideálny pre človeka začínajúceho svoje dobrodružstvo s pestovaním. Predstavujeme vám orchideu dendróbium.
Orchidea dendróbium. Rastlina pre začiatočníkov
Hoci dendróbium patrí do čeľade orchideí, v skutočnosti sa jej v mnohých ohľadoch nepodobá. Tento pozoruhodný kultivar je schopný niesť stovky kvetov. Prirodzene rastie v Ázii, kde pôsobí ako epifyt. Doma ho môžete pestovať v kvetináčoch naplnených zmesou kyslej rašeliny, borovicovej kôry a dreveného uhlia. Čo sa týka požiadaviek na starostlivosť, kvetina ich v skutočnosti nemá veľa. Nie nadarmo sa o nej hovorí, že je ideálnou rastlinou pre začiatočníkov a tých, ktorí sa učia pestovať. Poloha, zavlažovanie a hnojenie – na tieto aspekty by mal majiteľ dendróbia pamätať. Dodržiavaním noriem môžete dosiahnuť skutočne veľkolepý efekt. Farebné zväzky originálnym spôsobom zaplavis váš parapet. Bude ťažké od nich odtrhnúť oči.
Dendróbium – pestovanie doma. Dbajte na tieto tri aspekty
Keď sa rozhodnete pestovať dendróbium, prvým najdôležitejším aspektom, ktorý treba mať na pamäti, je výber vhodného miesta. Neskoršia zmena miesta môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj rastliny, preto je dôležité postarať sa o túto otázku hneď na začiatku. Najlepšia bude svetlá miestnosť, najmä parapety na východnej alebo západnej strane. Kvetina má rada slnečné miesto, ale treba dbať na to, aby nebola vystavená príliš veľkému množstvu svetla, aby sa jej listy nespálili. Ak je kvetináč umiestnený v blízkosti radiátora, môže byť potrebné každodenné kropenie počas jesene a zimy. Frekvencia zalievania závisí aj od ročného obdobia.
Na jar a v lete je potrebné zalievať aspoň raz týždenne. Na jeseň a v zime frekvenciu znížte a zalievajte každé dva alebo tri týždne. Ďalším nevyhnutným prvkom pri pestovaní dendróbia je hnojivo. Tu sa najlepšie osvedčia hotové zmesi pre orchidey, domáce hnojivo z kávy alebo banánových šupiek. Pravidelné odstraňovanie odumierajúcich kvetenstiev a suchých listov tiež zlepší rast.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je doslova posiata stovkami kvetov. Rastlina ideálna pre začiatočníkov
Prečo má orchidea žlté listy? Najčastejšie príčiny, ako zistiť, či je rastlina chorá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.