12.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Light Stock).
Každá šálka je kombináciou mnohých zdraviu prospešných vlastností, ktoré vám pomôžu starať sa o seba na dennej báze. Chcete uľaviť svojej pečeni, očistiť telo od toxínov alebo možno práve začínate s redukčnou diétou? Potom by vo vašom jedálnom lístku nemal chýbať artičok a čaj z jeho listov.
Artičok. Stredomorský poklad
Je to rastlina, ktorú obyvatelia Stredomoria dobre poznajú. Hoci artičok pochádza práve odtiaľ, v súčasnosti sa pestuje v celej Európe a Severnej Amerike. Vďaka jeho charakteristickému vzhľadu je ťažké zameniť si ho s inou rastlinou alebo zeleninou. Guľovité kvetenstvo je obklopené niekoľkými vrstvami hrubých listov. Práve tieto listy sa používajú na prípravu nápoja, ktorý môže pomôcť pri mnohých ochoreniach.
Ako pripraviť artičokový čaj?
Na kulinárske účely sa používa dužinatá spodná časť kvetu, ktorá tvorí základ artičoku, a spodné časti listov – tie sú najzaujímavejšie, keď si chcete pripraviť liečivý čaj. Na začiatku sa musia odstrániť všetky zdrevnatené časti a špičky, aby sa použili len najcennejšie časti rastliny.
- Jedlé listy nakrájajte na malé kúsky a vhoďte ich do vriacej vody. Mali by sa variť štvrť hodiny.
- Po scedení odstavíme nálev na ďalších 15 minút.
- Keď čaj vychladne, môžeme jeho chuť obohatiť trochou medu.
Sám o sebe nie je silný, takže tento prídavok nielen zvýši jeho liečivé vlastnosti, ale pozitívne ovplyvní aj chuťový zážitok. Ako často môžete piť artičokový čaj? 1-2 šálky denne.
Artičokový čaj na chudnutie
Začínate s diétou zajtra alebo v pondelok? Začiatky bývajú ťažké a zoznam výhovoriek sa zdá byť nekonečný. Zmeny vo vašich návykoch budú príjemnejšie, ak si nájdete správnych spojencov v oblasti stravovania. Artičokový čaj je jedným z nich!
Vďaka vysokému obsahu vlákniny je kontrola chuti do jedla menej problematická. Ako viete, nekontrolované maškrtenie je jedným z hlavných nepriateľov redukčnej diéty, preto je jeho odstránenie nevyhnutné. Okrem toho artičokový nápoj jemne stimuluje metabolizmus a reguluje pohyb čriev, takže je ľahšie schudnúť aj udržať si zdravú telesnú hmotnosť.
Artičokový čaj na pečeň a tráviace ťažkosti
Jednou z najdôležitejších zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v zložení artičoku, je cynarín. Je zodpovedný za priaznivé účinky rastliny na pečeň. Výrazne znižuje riziko stukovatenia tohto orgánu a podporuje aj detoxikačné procesy organizmu. Čaj z artičoky má aj močopudný účinok, takže sa ľahšie vylučujú toxíny, ktoré sa v tele každý deň hromadia.
Odporúča sa konzumovať ho:
- pri tráviacich ťažkostiach,
- zápche,
- nadúvaní,
- akýchkoľvek ťažkostiach z tráviaceho systému.
Určite nie je na škodu ukončiť výdatnú hostinu šálkou nápoja.
Artičokový čaj na cholesterol
Spomínaný cynarín je dôvodom, prečo sa artičok a mnohé prípravky, ktoré ho obsahujú, preslávili ako prírodné prostriedky na zníženie zlého cholesterolu.
- Môžeme vypiť až dve šálky denne a znížiť tak riziko aterosklerózy.
- Za zmienku stojí, že inulín obsiahnutý v artičokoch podporuje aj reguláciu hladiny glukózy v krvi.
Liečivý nálev sa teda ukáže ako dôležitá podpora pri ochrane pred chronickými ochoreniami, ktoré sa stávajú postrachom modernej spoločnosti.
Kontraindikácie čaju z artičoky
Vždy, keď siahnete po prírodných prostriedkoch, je potrebné vziať do úvahy, že sa môžu používať len ako pomocná liečba. Nenahrádzajú odborné terapie a lekárske odporúčania. Odborník dokáže určiť, či je konkrétny prostriedok prospešný, alebo či je lepšie sa od neho zaobísť. V prevažnej väčšine prípadov možno artičokový čaj používať bez obáv. Opatrní by však mali byť tí, ktorým boli diagnostikované žlčové kamene (cholelitiáza).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pite ráno namiesto kávy. Dodá vám energiu a navyše zrýchli metabolizmus
Najlepšie občerstvenie na posilnenie imunity počas chladného obdobia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.