12.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yurakrasil).
Sezóna infekcií a prechladnutí je v plnom prúde, preto je dobré vedieť, ako sa vysporiadať s ich nepríjemnými príznakmi. Pomôcť môžu domáce prostriedky, ktoré podporujú imunitný systém a zároveň prinášajú vítanú úľavu od ťažkostí, ako je nádcha alebo kašeľ. Jedným z nich je nálev z majoránky, ktorá je neoceniteľnou podporou pre telo a dýchací systém. Aké vlastnosti má?
Majoránka je známa najmä ako aromatické korenie, ktoré sa v kuchyni ľahko používa napríklad ako príloha k mäsu. Treba však vedieť, že sa používa aj na prípravu čajov a nálevov, ktoré sú veľmi užitočné pri prechladnutí a slabosti. Je to prírodný liek, ktorý dokáže poskytnúť úľavu pri nepríjemných ochoreniach dýchacích ciest.
Na čo pomáha majoránkový čaj? Jedinečné vlastnosti rastliny
Majoránka je rastlina pochádzajúca z oblasti Stredozemného mora a rastie aj v Indii. Na Slovensku sa majoránka pestuje ako jednoročná rastlina, vďaka čomu je obľúbená v záhradách alebo na okenných parapetoch. Je povinným korením v slovenskej kuchyni, ale zaujímavé je, že je aj dôležitou zložkou v bylinnej medicíne.
- Je bohatá na prírodné antioxidanty, vitamíny (A, C, B) a množstvo minerálov, ako je zinok, mangán, fosfor, draslík a vápnik.
- Tiež je vynikajúcim zdrojom éterických olejov, flavonoidov, ako aj trieslovín a fenolových zlúčenín.
Vďaka tomu má majoránka protizápalové, antibakteriálne, sedatívne, analgetické, diastolické a antioxidačné vlastnosti. - Nálev pripravený z nej sa môže ukázať ako mimoriadne užitočný pri mnohých ochoreniach vrátane ochorení tráviaceho systému. Je tiež neoceniteľným spojencom v boji proti prechladnutiu.
Nálev z majoránky pri prechladnutí? Pôsobí na dutiny, nádchu a kašeľ
Majoránka sa už roky osvedčuje ako známy domáci liek na nepríjemné príznaky prechladnutia.
- Éterické oleje v ňom obsiahnuté pomáhajú účinne bojovať proti baktériám a vírusom, podporujú telo v boji proti infekcii a slabosti.
- Nálev z majoránky navyše pomáha čistiť dýchacie cesty, čím uľahčuje dýchanie. Vďaka vysokému obsahu olejov uvoľňuje nos, čo prináša vítanú úľavu od nádchy, ale aj od kašľa.
- Majoránka má tiež expektoračný účinok, čím pomáha riediť hlieny zdržiavajúce sa v dýchacích cestách.
Je to domáci liek na prínosové dutiny a často sa používa na zmiernenie zápalu prínosových dutín. - Okrem toho má nálev z majoránky upokojujúci a upokojujúci účinok na typické príznaky prechladnutia.
Ako si pripraviť nálev z majoránky?
Keďže poznáme výnimočné vlastnosti majoránkového nálevu, je dobré vedieť, ako ho pripraviť. Našťastie je to triviálne jednoduché a nezaberie to veľa času.
Všetko, čo potrebujete, je:
- 1 polievková lyžica sušenej majoránky alebo 2-3 vetvičky čerstvej majoránky
- 250 ml horúcej, ale nie vriacej vody (približne 90 °C)
Ako na to:
- Majoránku v šálke zalejte horúcou vodou a prikryte tanierom asi na 15 minút. Tým sa zabezpečí, že vlastnosti éterických olejov obsiahnutých v majoránke neuniknú.
- Po uplynutí tejto doby nálev preceďte cez sitko.
Majoránkový nálev by sa mal piť v miernom množstve. Už pri dvoch šálkach denne, to je 400 ml nápoja pre dospelého človeka, budete môcť pocítiť jeho priaznivé účinky. Nálev poskytne úľavu od nepríjemných príznakov prechladnutia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Moja stará mama mi ho vždy dávala na prechladnutie. Pijem celú jeseň a nebývam chorá
Je málo známy a oveľa zdravší ako olivový olej. Oplatí sa ho konzumovať pravidelne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.