12.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/suttirat wiriyanon).
Okrasné vlastnosti tejto jedinečnej rastliny orientálneho pôvodu z Ďalekého východu z nej robia vítaný doplnok do každého kúta záhrady. Odborníci však upozorňujú na prísne požiadavky skimie japonskej. Je naozaj také ťažké ich splniť? Ako vysadiť a ošetrovať skimiu, aby sa počas obdobia kvitnutia ohýbala exoticky voňavými kvetmi? Poradíme vám, aké odrody si vybrať a čo skimia japonská naozaj potrebuje, pestovanie bude bezproblémové a rastlina sa stane celoročnou ozdobou vašej záhrady.
Skimia japonská
Niektoré okrasné rastliny sa v našich záhradách objavujú menej často ako iné, a to by nemalo byť pravidlom. Popularita skimie japonskej začala v posledných rokoch jednoznačne stúpať a niektorí záhradníci dokonca veria, že bude jednou z najkrajších záhradných rastlín, ktoré predstavia svoje čaro v sezóne 2025.
Pri správnej úprave môže skimia japonská vytvoriť rovnomerný, hustý rad kríkov, mimoriadne pestrý počas kvitnutia. Jej vlastnosti však v prvom rade hovoria v prospech tvarovania skimie do podoby solitérneho kríka, hoci veľa závisí od vlastností kultivaru zvoleného na pestovanie. Medzi najzaujímavejšie formy využitia tejto orientálnej rastliny, pochádzajúcej z teplých oblastí východnej a juhovýchodnej Ázie, určite patria:
- vyplnenie dlhého a nízkeho okrasného kvetináča,
- exotická kompozícia na terase,
- úprava strešnej záhrady.
Rastlina vykazuje značnú odolnosť voči zatieneniu, vďaka čomu ju možno vysádzať aj do tmavších kútov záhrady bez obáv, že stratí svoj pôvab v dôsledku obmedzenia jej bujného kvitnutia. Väčšina druhov akceptovaných u nás tvorí kompaktné formy, dorastajúce do výšky a šírky okolo 1 metra. Dávate prednosť väčším, výraznejším rastlinám?
Ak chcete v tejto sezóne obohatiť svoje kvetinové aranžmány o skimiu japonskú, skúste skombinovať najkrajšie odrody kríka, najlepšie výberom samčích a samičích sadeníc. Takto budú kríky zdobiť nielen pestré kvety, ale aj nápadne sfarbené plody.
Najkrajšie odrody
Tu sú odrody, ktoré si zaslúžia pozornosť a pri správnej starostlivosti vydržia aj v našich záhradných podmienkach:
- Godrie’s Dwarf,
- Magic Marlot,
- Rubella,
- Reevesa,
- White Globe,
- Temptation,
- Olympic Flame,
- Veitchii.
Skimie už na jeseň nasadzujú kvetné puky, ktoré sú zvyčajne červenoružové a kontrastujú s tmavozelenými kožovitými listami. Zhromažďujú sa vo veľkých strapcoch a práve tie sa na jar premenia na ľahké, malé, krémovo biele kvetenstvo, ktoré rastlinu pokryje s príchodom teplej a slnečnej jari. Ak chcete, aby táto jedinečná rastlina pravidelne kvitla vo vašej záhrade a dodala jej orientálny šarm, venujte pozornosť jej špeciálnym potrebám – tie vyplývajú z jej nízkej mrazuvzdornosti a špecifických požiadaviek na pestovanie. Poradím vám, ako sa starať o vždyzelenú skimiu japonskú, aby zdobila vašu záhradu po celý rok, šírila neobyčajnú vôňu a každý rok vytvárala čoraz viac nápadných kvetov v tvare latiek.
Aké sú nároky skimie japonskej?
Všetky odrody kríkov majú pomerne vysoké nároky na pestovanie. Skôr ako sa rozhodnete pre ich výsadbu, overte si, čo rastlina potrebuje pre plný, zdravý rast a bujné kvitnutie. Základom je dobre zvolené miesto, kam dopadá rozptýlené svetlo. Určite sa jej bude lepšie dariť v tieni ako na plnom slnku, ale tu aj tam bude ťažké vypestovať pôsobivé kvety. Najlepšie je umiestniť sadenice na svetlé, teplé miesto, kde slnečné lúče neustále, ale jemne osvetľujú zem, dopadajúc spomedzi konárov blízkych vysokých rastlín.
Ako vysádzať mladé sadenice kríkov? Najlepšie je to urobiť na jar, na prelome marca a apríla, alebo počkať na začiatok jesene, keď slnko ešte príjemne rozprestiera svoje teplo nad záhradou. Skimie japonské by sa mali vysádzať:
- do jamiek s rozmermi 50 × 50 cm,
- na vopred pripravenú drenážnu vrstvu,
- do zmesi kompostovej pôdy a rašeliny.
Po výsadbe zvážte mulčovanie záhonu napríklad borovicovou kôrou. Počas rastu a vývoja skimií dávajte pozor, akou vodou zalievate čoraz hustejšie záhony. Pravidelné používanie vody so zlúčeninami vápnika by mohlo rastlinu poškodiť, preto z bezpečnostných dôvodov používajte destilovanú vodu vždy, keď je to možné. Pozornosť venujte aj kvalite a parametrom substrátu. Skimia japonská potrebuje na svoj rast pôdu:
- úrodnú,
- vlhkú,
- priepustnú,
- piesočnatú alebo hlinito-piesočnatú, prípadne ľahkú hlinitú,
- kyslú alebo neutrálnu.
Zaujíma vás, aké ďalšie požiadavky má skimia japonská? Nezabudnite ju hnojiť pred kvitnutím a na jeseň jej doprajte špeciálne hnojivo. S rezom buďte opatrní, dobre znáša len ľahkú a zriedkavo opakovanú úpravu. Na zimu nezabudnite rastlinu chrániť pred mrazom tak, že ju prikryjete vrchnou vrstvou z prírodných zdrojov alebo špeciálnym zimným rúnom.
Pri práci na kríkoch skimie vždy používajte rukavice, pretože rastlina je veľmi jedovatá. Zohľadnite to aj pri výbere miesta na výsadbu – najlepšie je, ak je mimo dosahu hrajúcich sa detí alebo príliš zvedavých zvierat.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sadíte vresy do kvetináčov? Tieto rastliny sa k nim dokonale hodia
Ktoré rastliny sú najlepšie pre dvojfarebný živý plot? Výhody zmiešaných živých plotov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.