13.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Eukalyptus je exotický strom, ktorého ozdobné vetvy sa používajú ako obľúbený doplnok kytíc. Ukázalo sa, že niektoré odrody tejto rastliny sa dajú pestovať aj doma. Pozrite sa, ako sa starať o eukalyptus v kvetináči a aké vlastnosti má tento strom.
Eukalyptus – pochúťka koaly
Eukalyptus je obrovský, rýchlo rastúci strom z čeľade myrtovitých. Je známy svojimi okrasnými zelenomodrými listami pokrytými belavým mesiačikom. U mladých druhov sú usporiadané striedavo a majú srdcovitý tvar; listy starších stromov sú hladké, zelenej farby a kopijovitého tvaru. Vydáva intenzívnu, charakteristickú, osviežujúcu vôňu.
Rastlina pochádza z Austrálie – každý si ju pravdepodobne spája s pochúťkou koaly. Úspešne sa pestuje na plantážach aj v iných častiach sveta, najmä tam, kde nie sú príliš drsné zimné podmienky. Existuje mnoho odrôd eukalyptov vrátane niektorých, ktoré sú vhodné na pestovanie v kvetináčoch ako menšie stromčeky alebo kríky.
Eukalyptus v kvetináči – odrody
Na Slovensku je možné pestovať eukalyptus v nádobách, ktoré sa v lete umiestňujú vonku: na terase alebo v záhrade. Medzi odporúčané odrody, ktoré je možné pestovať v interiéri, v kvetináčoch, patria:
- Eukalyptus málokvetý (Eucalyptus pauciflora)
- Eucalyptus alba
- Blahovičník guľatoplodý (Eucalyptus globulus)
- Eukalyptus citrónový (Eucalyptus citriodora)
Na druhej strane, eukalyptus gunnov (Eucalyptus gunnii) dorastá vo voľnej prírode až do výšky 30 m, ale v slovenskom podnebí rastie menší (2-3 m vysoký), čo znamená, že pri správnej starostlivosti a pravidelnom strihaní ho možno pestovať aj ako ker v záhrade. Odoláva teplotám až do -20 °C, ale potrebuje ochranu pred mrazivým vetrom, ktorý mu najviac škodí. Eukalyptus guľatoplodý (eucalyptus globulus) má najväčší význam pre medicínu a kozmetický priemysel, z ktorého sa získava najmä vzácny eukalyptový olej.
Pestovanie eukalyptu v kvetináči
- Zem
Tento druh nemá veľmi prísne pôdne preferencie, ale v závislosti od odrody sa jeho požiadavky môžu líšiť. Vo všeobecnosti platí, že substrát rastliny by mal byť piesčitý, ľahký a priepustný so zásaditou reakciou – môže to byť napr. kompostová pôda zmiešaná s pieskom. Rastlina nemá rada príliš veľa stojacej vody, preto je vhodné zabezpečiť jej dostatočnú drenáž.
- Miesto
Pre dobrý rast vyžaduje eukalyptus svetlé, najlepšie priamo slnečné miesto. V týchto podmienkach bude rýchlo rásť a jeho listy sa budú intenzívne vyfarbovať. Na druhej strane, v polotieni nebude rast ani okrasné listy pôsobivé. Tropický pôvod eukalyptu znamená, že uprednostňuje vysoké teploty vzduchu: v lete by nemali presiahnuť 25 – 27 °C a v zime nie menej ako 16 – 18 °C.
- Zalievanie a hnojenie
Doma pestovaný eukalyptus nepotrebuje veľa zalievať, ale to neznamená, že ho netreba zalievať vôbec. Zalievajte ho mierne, ale pravidelne, keď vrchná vrstva pôdy vyschne. Na tento účel je najlepšie používať dažďovú vodu. V prvom roku po výsadbe rastlinu nehnojte. V druhom a nasledujúcich rokoch poskytnite počas obdobia rastu každé dva týždne tekutú výživu.
- Orezávanie
Eukalyptus rýchlo rastie, preto by sa nemalo zabúdať na pravidelné presádzanie a strihanie – pri menších druhoch pestovaných výlučne v interiéri sa to môže robiť počas celého roka. Väčšie druhy, vystavené vonku a udržiavané ako ker, sa korektne prerezávajú na jar, pred začiatkom obdobia rastu.
Aké vlastnosti má eukalyptus
Eukalyptus je cenenou rastlinou nielen pre svoj dekoratívny vzhľad. Jeho éterické oleje sú bohaté na antibakteriálne, antivírusové a protizápalové vlastnosti. Ak sa používa v tejto forme – pridáva sa do liekov a kozmetických prípravkov – môže pomôcť v boji proti lupinám a iným kožným ochoreniam vrátane impetiga a herpesu.
V domácnosti sa eukalyptový olej alebo sušená kôra a listy rastliny môžu používať ako prísada do relaxačných kúpeľov a inhalácií. Eukalyptus zmierňuje stres, má relaxačný účinok a uľahčuje zaspávanie. Ak nemáte kúpeľ, vetvičky rastliny môžete zavesiť do sprchy. Môže tiež zmierniť nepríjemné príznaky migrény, svalových a reumatických bolestí. Sušený eukalyptus možno použiť na prípravu nálevov a tinktúr – v tejto forme podporí liečbu ochorení horných dýchacích ciest.
Tým sa však fantastické vlastnosti eukalyptu nekončia. Pestovaný v kvetináči a umiestnený na okenných parapetoch odpudzuje mravce a komáre.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Strom lásky porazí orchideu. Je nenáročný na pestovanie a zaujme pestrými kvetmi
Zaveste si do sprchy vetvičku, ktorá dokáže zázraky. Najlepšie na prechladnutie a dutiny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.