13.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Orest lyzhechka).
Lipkavec marinkový, známy aj ako marinka voňavá, je nielen nápadnou záhradnou rastlinou, ale aj kulinárskym skvostom. Jeho vôňa pripomína tie najjemnejšie parfumy a jemné biele kvety tvoria prirodzený koberec v tienistých zákutiach záhrady. Čo vás ešte poteší na tejto jedinečnej trvalke? Zistite, ako ju pestovať a používať.
Lipkavec marinkový (Galium odoratum) je rastlina, ktorá prekvapí nielen svojím krásnym vzhľadom, ale aj všestranným využitím. Jeho jemné biele kvety dokonale vypĺňajú tienisté zákutia záhrad a vytvárajú husté prírodné koberce. To však nie je všetko, trvalka si získava srdcia kuchárov svojou jedinečnou vôňou, ktorá obohatí sladké dezerty aj suché jedlá. Ak hľadáte rastlinu s jedinečným šarmom a praktickým účelom, lipkavec marinkový bude výbornou voľbou.
Je lipkavec jedlý? Záhradná dekorácia a aromatické korenie v kuchyni
Ako okrasná rastlina v záhradách a aromatické korenie v kuchyni je lipkavec marinkový čoraz populárnejší medzi záhradnými nadšencami. Oživuje a očaruje tienisté miesta pod stromami alebo tmavé záhony. Malé, zhlukovité semenáčiky môžu spočiatku vyzerať nenápadne, ale časom sa vyvinú do hustého, bielo-zeleného koberca, ktorý zaujme svojím prirodzeným habitusom a jemným pôvabom. Estetické vlastnosti však nie sú všetko. Lipkavec marinkový má aj mimoriadny kulinársky potenciál. V tomto ohľade je obzvlášť cenený v Nemecku. Jeho listy a kvety sa používajú do šalátov, mäsa, dezertov a štiav. Jemná vôňa rastliny pripomínajúca čerstvo pokosenú trávu dodáva pokrmom výraznú chuť a jedinečnú vôňu. Okrem toho sa trvalka v sušenej forme dobre hodí ako prísada do čajov, obohacuje ich vôňu a dodáva im nádych uvoľňujúcej arómy.
Kedy kvitne lipkavec marinkový? Koncom mája a začiatkom júna je čas, keď táto rastlina poteší
Stonky lipkavca marinkového dosahujú priemernú výšku približne 30 centimetrov. Hoci sú štíhle, zostávajú stabilné, dvíhajú sa nahor jasne zelenými listami a drobnými, perovito usporiadanými podzemkami. Počas obdobia kvitnutia na prelome mája a júna rastlina zaujme jemnými bielymi kvetmi, ktoré upútajú pozornosť svojou jemnou eleganciou. Táto trvalka najlepšie rastie v mierne kyslom substráte bohatom na humus, ktorý je neustále vlhký, ale dobre odvodnený. Uprednostňuje polotienisté alebo silne zatienené stanovištia. Pred vysadením trsov nezabudnite pôdu dôkladne opeliť a nakypriť. Po vysadení je dobré rastlinu pravidelne zalievať a rozprestrieť okolo nej vrstvu kompostu ako mulč. Takto sa lipkavec rýchlo zakorení a vytvorí výrazné, voňavé pozadie pre ostatné kvety.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.