14.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MSMStudio).
Kaki, persimón, hurmikaki – to je len niekoľko výrazov pre plody ebenovníka. Samotný strom, na ktorom rastie, je krásny vo všetkých ročných obdobiach, ľahko sa udržiava a darí sa mu v miernom podnebí aj v oblastiach, kde sú zimy pomerne chladné. Zaujímavosťou je, že kaki sa dá pestovať aj doma v kvetináči. Poradíme vám, ako sa o neho starať.
Kaki (persimón) – ovocie z Ázie
Persimón alebo skôr hurma (Diospyros kaki) je opadavý strom pochádzajúci z Ázie – Južnej Kórey, Japonska, Číny, Barmy a Nepálu. Ľudovo sa nazýva kaki. Môže dosiahnuť maximálnu výšku 18 metrov, ale bežnejšie sú tie, ktoré dosahujú 3 – 4 metre. Jeho kmeň je rovný a môže sa vetviť v malej výške. Listy sú kopijovité, elipsovité alebo vajcovité a v zime opadávajú.
Kaki je dvojdomá rastlina, čo znamená, že existujú samičie a samčie jedince, takže v blízkosti musí byť strom iného druhu, aby prinášal plody. Kvitne v marci a v lete prináša plody, ktoré sú jedlými bobuľami. Niekedy sa nazývajú „pokrmom bohov“, čo je odkaz na ich bohatú chuť a výživové vlastnosti.
Existujú stovky odrôd kaki, ale u nás sa vyskytujú len niektoré. Na Slovensku sa zvyčajne nachádzajú bezsemenné odrody, ktoré sú najchutnejšie. Najobľúbenejšia je hurma, ktorá pochádza z Číny. Hneď za ňou je rozšírený ebenovník ďatľový, ktorý v starovekom Grécku nazývali „ovocím bohov“. Menej časté sú čierna hurma a ebenovník virgínsky. Prvá z nich má zelené plody, ktoré sa počas dozrievania menia na čierne. Úroda druhého druhu je vhodná na konzumáciu až po úplnom dozretí.
Pestovanie kaki v kvetináči
Kaki môžete pestovať aj doma, ale potrebujete na to semená. Ovocie, ktoré je k dispozícii na maloobchodný predaj, zvyčajne nemá semená, pretože tie sú u spotrebiteľov najobľúbenejšie. Semená sa však dajú ľahko kúpiť v záhradníctve alebo objednať cez internet. Ak zistíte, že ovocie zakúpené v supermarkete obsahuje semená, môžete z nich ľahko vypestovať vlastné rastliny.
Semená z obchodu sú pripravené na výsadbu, zatiaľ čo tie, ktoré sa nachádzajú v plodoch persimónu, musíte pred vložením do zeme očistiť od dužiny. Ako postupovať? Tu sú najdôležitejšie rady pre pestovanie kaki v kvetináči.
- Semená vložte do misky naplnenej teplou vodou a nechajte ich tam 24 hodín.
- Namočené semená zabaľte do papierovej utierky namočenej vo vode a vložte ich do uzavretého plastového vrecka. Môžete použiť aj uzatvárateľnú škatuľku s vlhkým pieskom. Takéto balenie skladujte 3 mesiace v chladničke a často kontrolujte, či je prostredie semien vlhké. V prípade potreby znovu namočte papierovú utierku alebo nalejte trochu vody do piesku.
- Po troch mesiacoch môžete semená zasadiť 1 cm hlboko do pripraveného rašelinového kvetináča s úrodnou zeminou (najlepšie rašelinou).
- Takto pripravené kvetináče umiestnite k oknu s priamym slnečným svetlom na miesto s teplotou 20 – 25 °C.
- Po 2 – 3 týždňoch by semená persimónu mali začať klíčiť. Keď semenáčiky kaki dosiahnu výšku 4 – 5 cm a niekoľko (4 – 5 kusov) pravých listov, počkajte ďalšie 2 týždne, kým ich presadíte do väčšieho kvetináča.
- Pri presádzaní kaki nezabudnite, že majú radi hlinitú, úrodnú, dobre odvodnenú pôdu s pH od 6,5 do 7,5. Stromčeky uprednostňujú plné slnko, preto ich môžete v lete umiestniť na terasu alebo balkón.
Pri domácom pestovaní persimónov nezabudnite na pravidelné zavlažovanie substrátu. Musí byť neustále vlhký, najmä v horúcom počasí. V zime by sa mala rastlina zalievať striedmo, pričom treba vopred skontrolovať, či substrát vôbec vyžaduje vodu.
Aké vlastnosti má ovocie kaki?
Kaki je výnimočné ovocie. Poskytuje sacharidy, najmä fruktózu a glukózu, vďaka čomu je výživnou a energetickou potravinou. Obsahuje veľa pektínu, ktorý reguluje činnosť čriev a zmierňuje gastritídu. Je bohatý na antioxidanty: vitamíny A, C, B6, K a E. Sú nevyhnutné pre dobrý stav kostí, pokožky, vlasov a slizníc, ako aj pre správne fungovanie imunitného systému.
Konzumácia kaki sa odporúča pri strese, problémoch so zrakom, nadbytku cholesterolu a anémii (ovocie stimuluje tvorbu červených krviniek). Z hľadiska minerálnych látok má vysoký obsah mangánu (150 g kaki pokrýva 11 % dennej potreby), medi, draslíka, horčíka a fosforu. Vďaka vysokému obsahu draslíka a nízkemu obsahu sodíka sa kaki odporúča ľuďom, ktorí trpia hypertenziou a kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Ako jesť kaki? Milovníci kulinárskych experimentov nájdu toto ovocie ako atraktívnu ingredienciu v kuchyni. Najčastejšie sa konzumuje surové, keď je dokonale zrelé. Stačí ovocie rozdeliť na polovicu a lyžicou vydolovať stred. Jasne červená dužina je trochu želatínová a sladká ako džem, chuťou trochu pripomína zrelé slivky. Nájdete aj odrody, ktoré sú jemnejšie a menej sladké, s pevnejšou dužinou.
Kaki ovocie sa môže podávať aj so syrom, jogurtom a orechmi. Oplatí sa pridať ho do zeleninových jedál, pizze a suchých koláčov. Persimón sa výborne hodí k chutiam exotických jedál podávaných s kuskusom, ryžou basmati, bulgurom alebo quinoou. Zrelé plody sa dajú použiť aj na prípravu kompótu alebo džemu.
Ovocie kaki – zaujímavosti
Vedeli ste, že ovocie kaki je spočiatku veľmi trpké? Je to spôsobené prítomnosťou trieslovín v dužine, ktorých obsah sa dozrievaním znižuje. O persimóne sa oplatí vedieť aj ďalšie zaujímavosti:
- Hovorí sa, že konzumácia plodov kaki vám umožní udržať si dlhšie letné opálenie;
- Listy persimónu majú množstvo vlastností, napríklad znižujú krvný tlak, zabraňujú ateroskleróze a čistia krv. Používajte ich však len po konzultácii s lekárom;
- Podľa ľudovej tradície v ázijských krajinách sa kvety hurmy používajú na liečbu osýpok a jej kôra na zmiernenie popálenín;
- Kaki pomáha pri kolikách u detí a tráviacich ťažkostiach u dospelých;
- Zo zrelého persimónu si môžete vyrobiť hydratačnú masku na suchú pokožku. Stačí rozdrviť polievkovú lyžicu dužiny na pyré, pridať lyžičku olivového oleja a všetko dobre premiešať. Po umytí tváre a krku naneste zmes, vyhnite sa pokožke pod očami a po 30 minútach opláchnite vlažnou vodou.
Stojí za zmienku, že okrem všetkých svojich nutričných hodnôt je persimón cenený ako okrasná rastlina.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Začína sa obdobie „božského ovocia“. Slováci ho jedia len zriedka, ale je pokladom vitamínov
Zdroj antioxidantov a vitamínov pre krásu. V dužine nájdete cenné zložky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.