15.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Opachevsky Irina).
Orchidey sú kvety, ktoré sa na jar a v lete určite cítia lepšie. V zime sa o nich treba dobre starať, aby krásne kvitli a zostali zdravé. Ale nebojte sa, tieto kroky nie sú náročné, nezaberú veľa času a umožnia vám tešiť sa z mora nádherných kvetov. Aká je starostlivosť o orchidey v zime? Čo treba mať na pamäti, aby rastlina prosperovala a nechradla na očiach?
Orchidey sú kvety, ktoré prirodzene zažívajú zmeny počasia – rastú v podmienkach, kde musia čeliť obdobiam sucha a dažďov. Tieto zmeny sú však úplne odlišné od tých, ktoré zažívajú u nás. V našej krajine je pre nich zima niečím novým, a preto sa starostlivosť o kvety musí prispôsobiť tomu, aby orchidey túto zmenu pocítili čo najmenej.
V zime majú kvety menej prirodzeného slnečného svetla, vzduch je suchší a teploty pri oknách sú oveľa nižšie, čo všetko má na rastliny vplyv. Preto je dôležité urobiť niekoľko zmien v starostlivosti, aby bola starostlivosť o orchidey čo najlepšia.
Zalievanie orchideí v zime – ako na to?
Pri suchom vzduchu je prirodzené, že chcete kvety zalievať častejšie, navyše pri teplote z radiátorov. Zdá sa, že rastliny potrebujú viac vody, je to však úplne naopak. Orchidey v zime spia a mali by sa polievať menej často – približne každý týždeň, najlepšie je pozorovať korene, ak sú sivé, potom rastlinu zaliať. Rovnako ako v lete by voda mala mať izbovú teplotu. Dobrou voľbou je aj sprcha pre orchidey – odporúča sa ich opláchnuť a nechať v sprche niekoľko minút, čo pomôže rastlinu dobre hydratovať.
Prístup k svetlu v zime – na to treba pamätať
Tieto kvety potrebujú prístup k slnečnému svetlu (rozptýlenému, je lepšie vyhnúť sa priamemu svetlu, ktoré môže poškodiť listy), ale v zime ho majú oveľa menej. Preto je dobré presunúť ich v tomto období na východný alebo južný parapet. V prípade veľmi tmavého bytu môžete zvážiť kúpu LED žiaroviek, ktoré rastlinám poskytnú svetlo.
Podmienky v miestnosti – zabezpečte dobrú vlhkosť a teplotu
Suchý vzduch orchideám neprospieva. V zime je dobré zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti pomocou zvlhčovačov vzduchu, čo umožní rastlinám lepší vývoj. Môžete zvážiť aj zavlažovanie postrekovačom, ale pri rozhodovaní o tejto metóde buďte opatrní. Príliš časté používanie postrekovačov môže viesť k vzniku plesní. Okrem toho sa oplatí dbať na správnu teplotu, nemali by ste s tým mať žiadne väčšie problémy. Orchideám sa darí v miestnostiach, kde sa teplota pohybuje medzi 15 a 25 stupňami Celzia. Najdôležitejšie je nevystavovať ich prudkým zmenám teploty. V blízkosti týchto rastlín by ste nemali otvárať okná.
Mali by sa orchidey hnojiť v zime? Majte na pamäti
V zime tieto kvety rastú oveľa pomalšie, preto je lepšie obmedziť používanie hnojiva, ale nemusíte sa ho úplne vzdať. Najlepšou možnosťou je použiť polovicu štandardnej dávky, približne raz za mesiac. Najmä v zime je však vhodné vyberať hnojivá určené pre orchidey, ktoré obsahujú prvky ako draslík alebo fosfor, ktoré sú potrebné pre správny vývoj rastliny – podporujú kvitnutie.
Navyše, ak si všimnete, že orchidea má suché výhonky alebo kvety, mali by ste ju štandardne odstrániť. V zime sa odstraňujú len úplne uschnuté kvetenstvo, listy alebo výhonky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Orchidea bude kvitnúť stále. Zalievajte ju vodou, ktorá bežne steká do umývadla
Posypte pôdu a sledujte, čo sa stane. Aj tá najslabšia orchidea sa úspešne podrobí takejto záchrane
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.