16.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BAZA Production).
Čas je pre nás všetkých záhadou. Niekedy sa zdá, že plynie pomaly, inokedy rýchlo. Čo spôsobuje tieto rozdiely v našom vnímaní času?
Keď čakáme v rade k lekárovi, cestujeme na neznáme miesto, nudíme sa alebo trpíme, čas sa zdá nekonečný. Naopak, pri náročných a pútavých úlohách, hraní hier či čítaní zaujímavej knihy hodiny utekajú ako voda. Každý z nás zažil situácie, keď čas plynul inak. Prečo sa to deje? Vedci ponúkajú niekoľko vysvetlení.
Tajomstvo ľudského mozgu
Objektívne čas plynie stále rovnako: hodina má 60 minút, minúta 60 sekúnd. Napriek tomu máme často pocit, že sa spomaľuje alebo zrýchľuje.
Toto vnímanie času je pre vedcov stále záhadou, ktorú sa snažia rozlúštiť. Existuje niekoľko psychologických hypotéz, prečo náš mozog vníma čas rôzne.
Prečo čas spomaľuje?
Čas sa zdá dlhší, keď cestujeme alebo objavujeme nové miesta. Plynie pomalšie aj pri čakaní na autobus, v rade k lekárovi či na pošte. Minúty sa vlečú, keď sa nudíme alebo trpíme.
Podľa psychológov, ako je Dr. Steve Taylor z Leeds Beckett University, má vnímanie času súvis s množstvom informácií, ktoré náš mozog spracúva. Čím viac informácií musí spracovať, tým pomalšie pre nás čas plynie.
Preto sa týždeň strávený na dovolenke v zahraničí zdá dlhší ako týždeň doma. Cesta na nové miesto, kde vidíme neznáme scenérie, sa zdá dlhšia, zatiaľ čo návrat domov prebehne rýchlejšie, hoci vzdialenosť a čas zostávajú rovnaké.
Nuda a plynutie času
Ako je to s nudou? Nudíme sa, keď okolo nás nie je nič, čo by zamestnalo náš mozog. V takých chvíľach sa naše myšlienky začínajú túlať. Pri čakaní na autobus, v rade k lekárovi alebo na nezaujímavých prednáškach sa naše myšlienky obracajú dovnútra, čo môže spôsobiť pocit, že čas plynie pomalšie.
Prečo čas zrýchľuje?
Naopak, keď sme plne zaujatí nejakou činnosťou, čas letí. Pri hraní hier, čítaní pútavej knihy alebo riešení náročných úloh sme tak ponorení do aktivity, že si neuvedomujeme plynutie času. Mozog je zameraný na úlohu a nevníma okolie, čo spôsobuje, že čas sa zdá plynúť rýchlejšie.
Mnohí ľudia hovoria, že s pribúdajúcim vekom čas plynie rýchlejšie. Jedným z vysvetlení je, že ako starneme, zažívame menej nových vecí a náš život sa stáva rutinnejším. Mozog spracúva menej nových informácií, čo spôsobuje, že čas sa zdá plynúť rýchlejšie.
Emócie ovplyvňujú vnímanie času
Silné emócie, ako strach, radosť alebo smútok, môžu ovplyvniť naše vnímanie času. V nebezpečných situáciách sa čas môže zdať spomalený, čo nám umožňuje rýchlo reagovať. Naopak, pri radostných udalostiach čas letí, pretože sme plne ponorení do zážitku.
Naše spomienky tiež ovplyvňujú, ako vnímame plynutie času. Keď sa obzrieme späť na obdobia plné nových zážitkov, môžu sa nám zdať dlhšie a bohatšie. Rutinné obdobia, naopak, môžu splývať a zdať sa kratšie.
Ako spomaliť čas v starobe?
Ak chcete, aby čas plynul pomalšie aj v starobe, snažte sa neustále učiť nové veci, cestovať, stretávať nových ľudí a vystavovať sa novým zážitkom. Týmto spôsobom budete stimulovať svoj mozog a čas sa vám bude zdať plynúť pomalšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je perlivá voda zdravá? Vysvetľujeme raz a navždy
Tento zvláštny zvyk je znakom inteligencie. Zlepšuje myslenie a vnímanie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.