16.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nnattalli).
Plamienky sú veľká skupina rastlín, ktorá zahŕňa viac ako 500 druhov, ktoré sa líšia farbou kvetov, tvarom a dobou kvitnutia. Svojou neobyčajnou krásou nás tešia od jari až do mrazov. Cennou, ale málo známou skupinou plamienkov sú viacročné plamienky, ktoré boli dlho zatienené popínavými druhmi. Vyznačujú sa dlhým a fenomenálnym kvitnutím a dokážu zakryť škaredé miesta v záhrade. Prečítajte si o najkrajších odrodách trvalkových plamienkov a ich požiadavkách.
Trvalka Clematis – vlastnosti a odrody
Plamienok existuje v mnohých druhoch a odrodách, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou kvetov, dobou kvitnutia a intenzitou rastu. Spomedzi nespočetného množstva skupín plamienkov si osobitnú pozornosť zaslúžia viacročné plamienky. Na rozdiel od iných druhov nie sú popínavé (ako napríklad plamienok veľkokvetý). Sú to vytrvalé rastliny so vzpriamenými stonkami, ktoré nemajú priliehavé orgány.
V závislosti od odrody môžu vytrvalé plamienky dosahovať výšku od 0,5 do 2 m. Hoci ich kvety nemajú impozantnú veľkosť, sú pomerne početné, čo im dodáva jedinečný vzhľad. Zvyčajne kvitnú od júna do septembra a niekedy môžu potešiť oko až do mrazov. Kvety majú rôzne farby – môžu byť biele, ružové, modré alebo fialové. Medzi najkrajšie odrody trvalkových plamienkov patria:
- Arabella – dorastá do výšky 1,5 – 2 m. Vytvára kvety s priemerom 7 cm, ktoré sú spočiatku fialové a neskôr sa menia na svetlomodré;
- Panther – odroda s veľkými, tmavofialovými kvetmi s priemerom 10 – 12 cm;
- Hakuree – japonská odroda s voňavými bielymi kvetmi so svetlofialovým stredom, ktoré sa objavujú od júna do septembra;
- Sizaia Ptitsa – odroda s fialovomodrými kvetmi, ktoré zdobia rastlinu nepretržite od júna do septembra;
Aké požiadavky majú trvalkové plamienky?
Plamienky sú odolné voči mrazu a dobre znášajú občasné sucho. Uprednostňujú svetlé, teplé stanovište chránené pred silnými vetrami, ale nemajú rady ťažké alebo zamokrené pôdy. Pôda by mala byť úrodná a humusovitá, s pH blízkym neutrálnemu. Hnojte aspoň raz ročne – najlepšie sú dlhodobo pôsobiace prípravky pre plamienok alebo kvitnúce rastliny. Môžete použiť aj prírodné hnojivá, ako napr. biohumus alebo kompost (najlepšie aplikovaný na jar).
Dôležité je aj mulčovanie plamienkov, ktoré pomáha udržať vlhkosť v pôde a chráni korene pred prehriatím a mrazom. Okrem toho mulč počas rozkladu obohacuje substrát o cenné organické látky a poskytuje rastlinám potrebné živiny. V zime výhonky trvaliek odumierajú a potom opäť rastú. Preto si na jar vyžadujú silný rez.
Použitie trvalkových plamienkov v záhrade
Trvalkové plamienky sú v záhrade univerzálne. Ak ich zasadíte k opore, plotu alebo stene, budú sa po nej šplhať rovnako ako popínavé ruže. V prípade, že plamienok nenarazí na nič, po čom by sa mohol šplhať, ostane jednoducho ležať na zemi. Potom sa môže použiť ako pôdopokryvná rastlina, ktorá okrem iného zakryje škaredé miesta v záhrade. Mnohé trvalky plamienok Môžete pestovať aj v kvetináčoch, takže sa čoraz častejšie stávajú ozdobou balkónov a terás.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako chrániť plamienok na zimu? V týchto podmienkach ľahko prežije až do jari a bude bohato kvitnúť
Kvet plamienok prospieva láske a randeniu. Takto sa o neho postaráte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.