17.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tikalily).
Ak hľadáte jedinečnú rastlinu, ktorá dodá vášmu interiéru šarm, hustoklasec žltý bude hitom. Kvitne dlho a bohato a jej farebné kvetenstvo upúta pozornosť každého, kto sa naň pozrie. Rastlina sa k nám dostala z veľkej diaľky. Aby mohla zdravo rásť a bujne kvitnúť, musí mať podmienky čo najbližšie k prírodným. Ako pestovať hustoklasec žltý? Prečítajte si najdôležitejšie tipy a bude vás tešiť svojou jedinečnou krásou po celý rok.
Pachystachys lutea – rastlina z Peru
Pachystachys lutea, známa aj ako hustoklasec žltý, je zaujímavá rastlina, ktorá sa v našich klimatických podmienkach pestuje ako črepníková rastlina. Hoci nepatrí medzi najobľúbenejšie, určite zaujme každého milovníka rastlín. Pochádza z Peru, kde má podobu voľného a riedko rozvetveného polokrovu. Vo voľnej prírode dorastá do výšky asi 1 m, zatiaľ čo u nás dosahuje výšku asi 40 – 60 cm. Stonky rastliny sú spočiatku zelené, potom zdrevnatejú zdola. Sú pokryté intenzívne zelenými, oválnymi a ostro zašpicatenými listami s jasne viditeľnou inerváciou.
Najväčšou devízou pachystachys sú veľmi dekoratívne a nádherne sfarbené bodliakovité kvetenstvo, ktoré môže dosahovať dĺžku až 15 cm. Objavujú sa na vrchole výhonkov od apríla do októbra (za vhodných podmienok môžu zostať na rastline po celý rok). Ozdobou kvetenstiev sú intenzívne žlté listene. Vlastné kvety sú malé, nenápadné, biele a rúrkovité, vyrastajú z prílistkov neskôr a usychajú už po 2 – 3 dňoch.
Ako pestovať pachystachys lutea?
Vzhľadom na svoj pôvod je pachystachys lutea náročnou rastlinou, preto je veľmi dôležité zabezpečiť mu správne podmienky na pestovanie. Ako sa o rastlinu starať, aby zaujala svojím kvitnutím počas celého roka?
Umiestnenie
Pre hustoklasec žltý by sa malo vybrať dobre osvetlené miesto, ale nesmie byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Optimálna teplota pre rastlinu je 18 – 24 °C. V lete môžete kvetináč umiestniť vonku (napr. na balkóne alebo terase) a chrániť rastlinu pred silným slnečným žiarením.
Pôda
Substrát pre pachystachys by mal byť úrodný a priepustný, s kyslým až mierne kyslým pH (pH 5-6). Najlepšie sa cíti v pôde pre kyslomilné rastliny. Ak je pôdna reakcia vysoká, rastlina nedokáže prijímať minerálne látky z pôdy, čo môže viesť k žltnutiu a opadu listov.
Zálievka
Pachystachis vyžaduje stále mierne vlhký substrát, takže v lete potrebuje pravidelnú, ale miernu zálievku (príliš vlhký substrát môže viesť k hnilobe koreňov). Na zavlažovanie je najlepšia vlažná voda. Okrem toho má rastlina rada vysokú vlhkosť vzduchu, najmä počas vykurovacieho obdobia, keď je vzduch v miestnosti suchý. Nemala by sa však kropiť. Aby sa zvýšila vlhkosť vzduchu, radšej umiestnite kvetináč na tanierik naplnený kamienkami a vodou. Dobrý nápad je tiež použiť zvlhčovač vzduchu. Majte na pamäti, že suchý vzduch je príčinou vysychania výhonkov a opadávania kvetov.
Hnojenie
Počas vegetačného obdobia, t. j. od marca do októbra, by sa mala rastlina hnojiť hnojivami s viacerými živinami pre kvitnúce rastliny, aby jej kvitnutie bolo dlhé a bohaté. Hnojte raz za 2 týždne.
Presádzanie
Pachystachys lutea vyžaduje každoročné presádzanie. To sa vykonáva na jar, keď rastlina obnoví vegetáciu. Kvetináč by mal byť naplnený úrodnou, priepustnou a na živiny bohatou pôdou. Na dno nádoby položte drenážnu vrstvu (napr. vo forme keramzitu), vďaka ktorej bude voda z nádoby lepšie odtekať.
Prerezávanie
V čase presádzania je vhodné rastlinu aj prerezávať a skrátiť jej stonky približne o 1/3 ich dĺžky. Toto ošetrenie musíte urobiť nielen na udržanie pekného habitu, ale tiež stimuluje pachystachys k lepšiemu rastu. Počas tohto obdobia sa tiež oplatí odstrániť všetky suché, choré alebo poškodené výhonky. Rez sa môže vykonávať aj po odkvitnutí.
Rozmnožovanie
Úlomky rastlín získané pri prerezávaní sa výborne hodia na rozmnožovanie. Jednotlivé odrezky by mali byť dlhé 8-10 cm. Odstráňte najnižšie listy a potom úlomky rastlín zakoreňte vo vode alebo vo vlhkej pôde. Keď začnú vytvárať mladé listy a výhonky, presaďte ich do väčších kvetináčov a potom zrežte nad párom 2-3 listov. To pomôže rastlinám lepšie sa šíriť.
Choroby a škodcovia
Správne ošetrovaná rastlina sa len zriedka stáva obeťou chorôb a škodcov. Napriek tomu môže trpieť rôznymi ochoreniami, ktoré sú dôsledkom nedostatočnej starostlivosti. Bledé listy hustoklasca naznačujú nedostatok živín, zatiaľ čo opadávajúce kvety sú dôsledkom príliš nízkej vzdušnej vlhkosti. Okrem toho v takýchto podmienkach môžu rastlinu napadnúť roztočce.
Pachystachys – obdobie pokoja
Keď sa vegetačné obdobie končí a pachystachis nekvitne, treba mu dopriať odpočinok. Počas tohto obdobia prestaňte hnojiť a obmedzte zalievanie, pričom dbajte na to, aby pôda v kvetináči úplne nevyschla, inak rastlina začne vädnúť a zhadzovať listy. Teplota v miestnosti by mala byť 18 – 20 stupňov Celzia. Treba mať na pamäti, že príliš nízka teplota môže úplne zastaviť rast pachystachie. Zabezpečte mu svetlé miesto, ale mimo radiátorov a iných zdrojov tepla. Je dobré umiestniť vedľa rastliny zvlhčovač vzduchu alebo umiestniť kvetináč na podnos s mokrými kameňmi. Okrem toho by sa mali listy pachystachysu pravidelne čistiť od prachu, pretože obmedzuje prístup svetla a bráni fotosyntéze.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Neobvyklé ovocie znižuje krvný tlak a zabraňuje ateroskleróze. Ako pestovať kaki v kvetináči?
Vňať pridaná do kúpeľa zmierňuje migrény a upokojuje nervy. Ako pestovať eukalyptus v kvetináči?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.