17.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gpointstudio)
Mnohí ľudia sa cítia oveľa mladší, než by zodpovedalo ich dátumu narodenia. Nie je na tom nič zvláštne, ale stojí za to skontrolovať, ako telo starne. Ukazuje to biologický vek; na presné určenie tohto čísla je potrebný výskum, ale veľmi jednoduché cvičenie nám umožní rýchlo zistiť, či telo starne rýchlejšie alebo o niečo pomalšie.
Doktor Kenton Kaufman, odborník z Mayo Clinic v Rochesteri, uskutočnil štúdiu, ktorá preukázala súvislosť medzi celkovým zdravotným stavom a schopnosťou udržať rovnováhu na jednej nohe. Štúdie sa zúčastnilo 40 dobrovoľníkov. Ukázalo sa, že dĺžka státia na jednej dominantnej nohe sa skracuje o 1,7 sekundy za dekádu a na druhej nohe o 2,2 sekundy.
Problémy s rovnováhou a biologický vek
Štúdia poukázala na súvislosť medzi zmenami rovnováhy, ktoré postupujú s vekom – príliš veľké odchýlky od normy môžu naznačovať, že naše telo starne rýchlejšie, napr. máme kardiovaskulárne problémy, ktoré ovplyvňujú biologický vek. Toto cvičenie môže byť užitočné najmä pre seniorov, keďže štúdia presne určila priemerný čas státia starších ľudí. Vďaka tomu je možné ľahko určiť zdravotný stav – ak sa zastavíme na jednej nohe na určitý počet sekúnd, náš biologický vek sa môže blížiť skutočnému veku. Dlhší čas môže naznačovať, že naše telo je o niečo mladšie, zatiaľ čo kratší čas syntetizuje potrebu výskumu.
Koľko by sme mali vydržať stáť na jednej nohe? Podľa výskumu uverejneného v British Journal of Sports Medicine sa predpokladá, že:
- ľudia do 69 rokov by mali vydržať na jednej nohe minimálne 30 sekúnd,
- ľudia vo veku 70 až 80 rokov by mali vydržať 20 sekúnd,
- ľudia nad 80 rokov by mali vydržať 10 sekúnd.
Najväčší záujem by mal vzbudzovať výsledok kratší ako 5 sekúnd. Výsledok kratší ako 10 sekúnd u osôb mladších ako 69 rokov by mal tiež viesť k testovaniu. Samozrejme, mladší ľudia vo veku 20 alebo 30 rokov budú mať lepší výsledok ako tí, ktorí majú 50 alebo 60 rokov. Avšak 30 sekúnd je pre túto skupinu normou. Nižší čas okrem iného poukazuje na kardiovaskulárne problémy.
Stoj na jednej nohe – ako sa toto cvičenie robí?
V uskutočnenej štúdii mali účastníci možnosť nechať nohu, na ktorej nestáli, tam, kde chceli. Profesor Kaufman zdôraznil, že státie na jednej nohe je dobrým a jednoduchým meradlom celkového zdravia človeka. Rovnováha totiž odráža, ako určité systémy v tele spolupracujú. Toto cvičenie sa dá robiť takmer kdekoľvek a je veľmi jednoduché. Postupujte podľa nasledujúcich krokov:
- Postavte sa bosí na rovný a stabilný povrch, napr. na podlahu.
- Potom zdvihnite ľavú nohu tak, aby sa chodidlo nedotýkalo zeme.
- Ľavú nohu si môžete pridržiavať rukami.
- Pokúste sa udržať rovnováhu v tejto polohe počas 30 sekúnd.
- Cvičenie zopakujte pri dvíhaní pravej nohy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jednoduchý test prezradí skutočný vek vášho tela! Výsledok vás prekvapí
Vieme, kedy starneme najviac. V tomto veku dochádza k väčšine zmien v tele
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.