18.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/OHishiapply).
Rhipsalis je jedným z najzaujímavejších kaktusov na domáce pestovanie. Dá sa rozpoznať podľa ochabnutých, previsnutých stoniek, ktoré nie sú pichľavé a rýchlo sa predlžujú. Rýchlosť rastu tejto rastliny je obdivuhodná, rovnako ako jej odolnosť voči drsným podmienkam, preto sa odporúča pre začiatočníkov. Poradíme vám, ako pestovať rhipsalis.
Rhipsalis
Rhipsalis má dlhé, rozvetvené, previsnuté a ochabnuté stonky, ktoré sú segmentované. Charakteristické stonky sú holé, t. j. bez tŕňov a pichliačov. Rhipsalis nevyzerá ako štandardný kaktus, ale presne k takým patrí. Je to epifyt, t. j. druh kaktusu, ktorému sa v prírode darí skôr na konároch a vetvách stromov ako v zemi. Niektoré druhy rastú aj na skalách.
S divokým rhipsalisom sa pravdepodobne stretneme v Južnej a Strednej Amerike, kde sa vyskytuje v tropických lesoch. Hoci sa im darí na stromoch, nemožno ich považovať za parazity. Z rastlín neberú šťavu a neškodia im. Používajú ich ako oporu, ktorá im pomáha získať ľahký prístup k svetlu. V našich klimatických podmienkach sa rhipsalis pestuje v interiéri v kvetináči naplnenom vhodným substrátom.
Nápadné stonky rhipsalisu sú zaujímavou dekoráciou interiéru. Veľmi rýchlo sa predlžujú, takže už v prvých mesiacoch pestovania začnú visieť z kvetináča, čo vyzerá krásne nielen na parapete, ale aj v nádobách zavesených zo stropu alebo umiestnených na nástenných policiach. Vo voľnej prírode môžu byť výhonky rhipsalisa dlhé až 9 m, v domácnosti až 2 m.
Rhipsalis zaujme nielen svojím voľným habitusom a bujným rastom. Zaujímavosťou je, že pri správnej starostlivosti ho môžete priviesť ku kvitnutiu, čo sa zvyčajne deje na jeseň a v zime. Z krémových hviezdicovitých kvetov sa časom vyvinú malé guľovité bobule, ktoré sú v závislosti od odrody biele, žlté, červenkasté alebo čierne. Vyzerajú podobne ako plody imela.
Zaujímavé druhy a odrody rhipsalisu
Rhipsalisy sa vyskytujú v mnohých zaujímavých druhoch a odrodách. Za zmienku stojí Rhipsalis baccifera ‚Horrida‘ s mäsitými, hrubšími stonkami a ‚Oasis‘, ktorá pripomína hustý topiar alebo šťavnatý zelený kôpor. Zaujímavý je aj druh Rhipsalis mesembryanthemoides, ktorý sa vyznačuje spočiatku kompaktným a neskôr previsnutým habitusom. Rhipsalis paradoxa tiež zaujme kaskádami zelených výhonkov a navodí pocit, akoby ste sa nachádzali v srdci tropickej džungle priamo u vás doma.
Pestovanie rhipsalisu – hlavné zásady
Rhipsalis je ideálna rastlina pre zaneprázdnených a zabúdajúcich ľudí alebo pre tých, ktorí si myslia, že s kvetmi nemajú žiadnu prácu. Jej nároky sú minimálne, takže ju zvládne každý, aj začiatočník. Zaujíma vás, ako pestovať rhipslais? Nižšie uvádzame niekoľko kľúčových tipov.
Pôda
Na pestovanie kaktusov a sukulentov sa hodí hotová pôda (najlepšie zmiešaná s pieskom v pomere 3:1). Môžete si tiež pripraviť vlastný substrát kombináciou rovnakých dielov kvetinovej zeminy, rašeliny, štrku, kokosových vlákien, perlitu a kôry. Nezabudnite na dno kvetináča pridať vrstvu štrku, malých kamienkov alebo keramzitu. Kvetináč, v ktorom sa rhipsalis pestuje, musí mať drenážny otvor.
Umiestnenie
Odporúča sa umiestniť rhipsalis na miesto, kde je dostatok rozptýleného svetla, ale nie priameho slnečného svetla. Dobre sa mu bude dariť aj v tieni, hoci tam bude rásť podstatne pomalšie. V lete ho môžete dať von (mimo plného slnka).
Zalievanie
Na rozdiel od väčšiny kaktusov neznáša dlhodobé sucho. Musíte ho pravidelne zalievať, hoci by nemal mať veľmi vlhkú pôdu. Vodu potrebuje len vtedy, keď pôda v kvetináči vyschne do hĺbky 1 – 2 cm (zvyčajne raz alebo dvakrát týždenne).
Kropenie
Rhipsalis sa rád kropí mäkkou destilovanou vodou izbovej teploty.
Hnojenie
Túto rastlinu môžete hnojiť zriedenými kaktusovými hnojivami v polovičnej dávke, ako odporúča výrobca hnojiva. Aplikujte ich maximálne raz za mesiac na jar a v lete.
Prerezávanie
Ak sú stonky rhipsalisu príliš dlhé, môžete vziať nožnice a jednoducho ich skrátiť. Najlepší čas na tento postup je na jar.
Obdobie vegetačného pokoja
Na jeseň a v zime sa rhipsalis dostáva do vegetačného pokoja. Vtedy sa menej zalieva, nehnojí a teplota v rastovej oblasti sa zníži na približne 15 °C. Toto opatrenie stimuluje rhipsalis ku kvitnutiu.
Choroby a škodcovia
Rhipsalis niekedy napádajú múčnatky. Choroby ho postihujú len zriedkavo, hoci pri nadmernom zavlažovaní môže začať hniť a pri nadmernom vysychaní sa jeho stonky môžu pokrčiť. Pri nadmernom slnku sa jeho stonky sfarbujú do červena.
Využitie rhipsalisu
Rhipsalis je krásna dekorácia, ktorá sa hodí do každého interiéru – či už moderného alebo klasického. Vďaka svojim dlhým stonkám pripomínajúcim vlasy je ideálny na pestovanie v módnych kvetináčoch v tvare hlavy. Kaskády zelených stoniek vyzerajú skvele aj v nádobách zavesených pod stropom (napr. v makramé alebo závesných záhonoch), ako aj na policiach alebo vysokých regáloch. Keramické kvetináče rhipsalisu dodajú pôvab vášmu parapetu, kde ich môžete zladiť s tropickou monsterou alebo fenomenálnym epipremnom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastú v najtmavšom kúte domu. Najkrajšie rastliny, ktoré milujú tieň
Ripsalis bobulonosný – táto rastlina je zaujímavá. Ako sa o ňu starať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.