18.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa)
Dracéna je na Slovensku mimoriadne obľúbená. Nielenže sa o ňu ľahko stará, ale je aj výraznou dekoráciou miestnosti. Aby vyzerala ohromujúco, je lepšie vyhnúť sa v zime jednému kroku. V tomto ročnom období jej to môže uškodiť.
Dracény sa vyskytujú v takmer 40 druhoch, medzi ktorými sú stromy aj kríkovité odrody. Len niekoľko dracén je vhodných na domáce pestovanie – najobľúbenejšia je dracéna strapcovitá (Dracaena marginata), ktorá pochádza z Madagaskaru. Jej charakteristickým znakom sú listy s ostrými hrotmi. Z vnútornej strany sú listy zdobené svetlým alebo červenohnedým pruhom.
Ktorú dracénu si vybrať? Hoci najobľúbenejšia je na začiatku spomínaná dracéna strapcovitá, v záhradkárskych obchodoch na Slovensku nájdete aj iné druhy dracén. Patrí medzi ne napríklad Lemovaná dracéna, Voňavá dracéna, Cibuľkatá dracéna.
Podmienky pre dracénu
Rastlina nie je veľmi náročná na pestovanie, a preto je veľmi obľúbená. Je to nápadná okrasná rastlina do miestnosti. Miluje teplo, preto by teplota v ideálnom prípade mala byť vyššia ako 15 stupňov C. V lete by sa mala pohybovať medzi 18 a 25 stupňami C.
Dracéna uprednostňuje miesta s rozptýleným svetlom. Ak ju umiestnite na miesto s malým množstvom slnečného svetla, listy začnú slabnúť a strácať farbu. V tomto prípade sa odporúča nájsť „zlatú strednú cestu“, pretože na jasnom slnečnom mieste môžu zhorieť.
Ako často mám zalievať dracénu?
Dracéna je trochu rozmarná len v uvedenom ohľade. Je pomerne tolerantná k suchému vzduchu, takže dobre znáša jeseň a zimu, keď prebieha vykurovacie obdobie. V týchto mesiacoch ju netreba zalievať príliš často, pretože nadbytok vody môže viesť k hnilobe koreňov. Stačí skontrolovať substrát: vyschnutý bude jasným signálom, že je čas zaliať.
Je však dôležité nezabudnúť na pravidelné postrekovanie listov. Jednoduché ošetrenie im pomôže zachovať si charakteristickú farbu.
V zime sa vyhnite jednému kroku. Dracéna vám začne vädnúť pred očami
Hoci dracéna nemá veľa požiadaviek na starostlivosť, v zime je lepšie neurobiť jednu chybu. V tomto ročnom období je rastlina v stave pokoja, preto by sa nemala hnojiť. Toto ošetrenie by sa malo vykonať na jar a v lete, teda v období jej rastu. Ak tak urobíte na jeseň a v zime, môžete rastlinu jednoducho poškodiť.
Hnojenie dracény. Tu sú domáce prostriedky
S hnojením je najlepšie začať koncom marca a aplikovať ho raz za šesť týždňov až do októbra. Môžete použiť prírodné hnojivá. Keďže dracéna má intenzívne zelené listy, potrebuje pomerne vysokú dávku dusíka. Na tento účel sa preto oplatí použiť želatínu alebo kávu.
- Kávové hnojivo: jednoducho zmiešajte polovicu pohára uvarenej kávy s litrom vody,
- Želatínové hnojivo: rozpustite polievkovú lyžicu želatíny v teplej vode. Všetko dôkladne premiešajte a potom nechajte vychladnúť. Nakoniec zmiešajte s litrom vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dracéna stráca listy? V zime bežný problém, ktorý môžete odstrániť
Nevyhadzujte ich do koša, ale pridajte ich pri zalievaní. Listy dracény budú husté a zelené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.