18.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/beauty-box).
Na žlčník si spomenieme až vtedy, keď začne zlyhávať alebo sa objavia príznaky veľmi silnej bolesti. Ak je naša strava nekvalitná a stravujeme sa nepravidelne, táto časť tela o sebe dá rýchlo vedieť. Chcete podporiť funkciu žlčníka? Musíte len zmeniť svoje návyky, aby ste podporili jeho intenzívnu prácu. Ako vyzerá žlčníková diéta? Čo by ste mali zaradiť do svojho jedálnička? Poďme to zistiť.
Je malý, ale veľmi dôležitý. Tu je žlčník
Žlčník je malá časť tráviaceho systému, ktorá sa nachádza v blízkosti pečene a úzko spolupracuje s týmto orgánom. Je zodpovedný za trávenie tukov a správne udržiavanie žlče v tele. Hoci je žlčník malý, môže byť náchylný na množstvo ochorení: žlčníkové kamene či bolestivý zápal, ktorý je spôsobený zlými stravovacími návykmi. Nesprávne pracujúca časť tela zvyčajne nevydáva žiadne príznaky, ale keď sa problém stane vážnym, prejaví sa silnou bolesťou.
Komu hrozia problémy so žlčníkom? V prvom rade tí ľudia, ktorí sa stravujú nepravidelne a konzumujú pokrmy, ktoré sú bohaté na trans-tuky. Patrí sem aj vysoký prísun vysoko spracovaných produktov, nedostatok vlákniny v strave, ale aj jedenie veľkého množstva jednoduchých cukrov. Problémy so žlčníkovými kameňmi môžu nastať aj vtedy, keď sa vyhýbame jedeniu počas dňa, no kompenzujeme to jedným vysoko kalorickým jedlom večer.
Jete tieto produkty? Žlčník ukazuje červenú kartu
Kým sa však dozvieme, ako vyzerá žlčníková diéta, musíme urobiť niekoľko zmien, ktoré prospejú nášmu zdraviu.
Na začiatok by ste mali vylúčiť niektoré produkty:
- rýchle občerstvenie
- vyprážané jedlá
- grilované jedlá.
Aby ste to dosiahli, je potrebné vyhýbať sa červenému mäsu, mastným jedlám spôsobujúcim plynatosť, vysokopercentným mliečnym výrobkom a alkoholickým nápojom, ktoré zaťažujú pečeň. Strava vhodná na žlčník musí byť ľahko stráviteľná, preto by ste sa mali nejaký čas vyhýbať niektorým surovým zeleninám a ovociu.
Aké sú zásady žlčníkovej diéty? V prvom rade si musíte naplánovať jedlo na celý deň: tri hlavné jedlá a dve menšie. Okrem toho by porcie nemali byť veľké, ale rozložené do celého dňa, aby nepreťažovali pečeň a žlčník.
Musíte sa spriateliť s ľahko stráviteľnými výrobkami a naučiť sa tajomstvá napríklad varenia v pare alebo pečenia bez tuku. Aj keď sú žlčníkové problémy dôsledkom nedostatku vlákniny v strave, nie je vhodné jej teraz zavádzať nadmerné množstvo, pretože v zahustenej forme môže škodiť pečeni, žalúdku a črevám.
Čo jesť, ak si chcete zachrániť žlčník?
Teraz, keď vieme, ako žlčníková diéta vo všeobecnosti vyzerá, je čas zistiť, aké potraviny sú v nej povolené. Začať by ste mali s ľahko stráviteľnými pšeničnými výrobkami:
- biele pečivo
- kuskus
- biele cestoviny
- ryža
- biela múka
- kukuričné lupienky či ryžové oblátky.
Pokiaľ ide o mäso, môžete jesť varené, dusené alebo pečené: hydinové, teľacie alebo chudé hovädzie mäso.
Tuky sú povolené, ale len nerafinované, v malom množstve a konzumované za studena, teda lisované oleje a olivový olej.
Počas žlčníkovej diéty môžete jesť ryby, ale nemôžete ich vyprážať. Okrem toho sa pridávajú tekutiny: najlepšie voda vo veľkom množstve, ale aj čaje a bylinkové nálevy.
Ako je to so zeleninou a ovocím pri dodržiavaní žlčníkovej diéty?
Zelenina musí byť ošúpaná a varená, pretože je lepšie absorbovaná telom. Takto môžete podávať mrkvu, cviklu, tekvicu, cuketu, lúpané paradajky, špenát a zemiaky.
V prípade ovocia si môžeme dopriať napríklad pečené jablká, predtým však ošúpané, môžeme jesť aj banány v pyré a iné zaváraniny, prípadne iné produkty bez jadierok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V Japonsku je dlho známy. Čierny cesnak môže chrániť srdce a obličky
Zdravé raňajky pre srdce. Zahrňte päť produktov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.