19.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina)
Africké fialky sú pôvabné črepníkové rastliny, ktoré kvitnú veľmi dlho. Nielen ich pestovanie, ale aj rozmnožovanie je veľmi jednoduché. Ak chcete mať na parapete viac kvetov, stačí vám len niekoľko listov tejto rastliny a vhodný substrát. Chcete si vytvoriť vlastné odrezky? Pozrite si, ako rozmnožovať africké fialky z listov.
Kedy rozmnožovať africké fialky?
Africké fialky sú už roky jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín. Svojimi jemnými kvetmi v mnohých farbách dúhy zdobia naše parapety takmer po celý rok. Takú dlhú dobu kvitnutia môžu zaručiť správne podmienky a niekoľko jednoduchých opatrení starostlivosti. Nezabudnite, že africké fialky potrebujú svetlé, ale nie priamo slnečné miesto, miernu zálievku a hnojenie každé dva týždne počas vegetačného obdobia. Po roku alebo dvoch možno rastliny presadiť, hoci oveľa lepším nápadom je omladiť ich odoberaním odrezkov.
Rozmnožovanie je vynikajúcim spôsobom omladenia afrických fialiek, ktoré už kvôli veku kvitnú menej bohato a nevyzerajú atraktívne. Stačí z nich odrezať listy a zasadiť ich do vhodného substrátu. Tento jednoduchý postup má veľkú šancu na úspech, pretože odrezky týchto rastlín veľmi ľahko a rýchlo zakoreňujú. Kedy rozmnožovať africké fialky? Odporúča sa naplánovať si prácu na obdobie od marca do augusta – vtedy sa určite najlepšie uchytia. Nič však nebráni tomu, aby ste sa pokúsili tieto kvety rozmnožiť aj v iných mesiacoch roka.
Ako rozmnožovať africké fialky z listov?
Africké fialky sa dajú veľmi ľahko množiť z listov. Ako sme už spomenuli, tento postup je najčastejšie úspešný. Ak však chceme mať istotu, že sa tak stane a že získame nové kvety zadarmo, musíme sa držať niekoľkých pravidiel. Z jednej materskej rastliny je vhodné odobrať aspoň šesť zdravých a silných odrezkov. Ako to urobiť krok za krokom? Poradíme vám, ako rozmnožovať africké fialky z listov:
- Vyberáme listy – je vhodné zvoliť tie, ktoré vyzerajú zdravo, nemajú žiadne poškodenia a sú stredne veľké. Odstrihneme ich čistými nožnicami pri báze spolu s celým stopkou;
- Skrátime stopky – po získaní listov skrátime stopky na dĺžku približne 3 cm;
- Pripravte nádoby a substrát – na dno nádob s drenážnym otvorom nasypte vrstvu keramzitu, kamienkov alebo štrku. Potom ich naplňte bežnou kvetinovou zeminou;
- Sadenie – prstom alebo tyčou urobte do pôdy otvory hlboké asi 3 cm. Do otvorov vložte listy stopkami smerom nadol a jemne prehnette pôdu okolo sadeníc. Do jedného kvetináča môžete umiestniť 2 listy v malej vzdialenosti od seba alebo ich zasadiť jednotlivo do samostatných nádob;
- Voda – rastliny výdatne zalievajte a umiestnite ich na svetlé miesto s rozptýleným svetlom. Môžeme ich prikryť potravinovou fóliou a denne odkrývať, aby sme urýchlili zakoreňovanie a udržiavali substrát vlhký.
V nasledujúcich týždňoch sa o mladé fialky starajte a dbajte na to, aby pôda v kvetináči nevyschla. Po 1 – 2 mesiacoch sa vedľa odrezkov objavia nové listy, pričom kvitnutie možno očakávať najskôr po 6 mesiacoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto stimulujete rast a kvitnutie antúrie. Bude vyzerať fenomenálne
Je ťažké odtrhnúť oči od tejto rastliny. Ako sa staráte o hustoklasec, aby kvitol po celý rok?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.