19.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chad Zuber).
Moderný život nás oberá o kvalitný spánok. Paradoxne sa môžeme inšpirovať u našich dávnych predkov – praľudia spali kratšie, ale hlbšie a kvalitnejšie. Ako to dokázali?
Praľudia spali lepšie než my. Toto sa od nich môžeme naučiť
Strava našich predkov bola bohatá na bielkoviny – jedli mäso, ryby, zeleninu, ovocie a orechy. Podľa spánkového terapeuta Merijna van de Laara, autora knihy How to Sleep Like A Caveman, ktorého vyspovedal The Telegraph tvrdí, že práve tento jedálniček podporoval kvalitný spánok.
Štúdie potvrdzujú, že bielkoviny zlepšujú spánok, zatiaľ čo ľudia s nekvalitným spánkom častejšie prijímajú energiu z cukrov a tukov. Praľudia navyše nekonzumovali rafinovaný cukor, ktorý večer spôsobuje nárast energie a narúša zaspávanie.
Viac pohybu, lepší spánok
Lovci a zberači sa pohybovali oveľa viac ako dnešní ľudia, ktorí väčšinu dňa presedia. Fyzická aktivita ich vyčerpala natoľko, že ich telo potrebovalo regeneráciu cez hlboký spánok.
Vedci zistili, že pohyb pozitívne ovplyvňuje kvalitu spánku. Zaujímavé je, že mierna fyzická aktivita je pre spánok lepšia ako extrémne namáhavé cvičenie.
Vyšší spánkový tlak vďaka kratšiemu pobytu v posteli
Praľudia nemali pohodlné matrace, ale spali na lôžkach z rastlín odpudzujúcich hmyz. Okrem toho pravidelne spaľovali suché byliny na odplašenie škodcov.
Navyše, museli byť neustále v strehu – do jaskyne im mohol vtrhnúť predátor. To znamenalo, že v posteli netrávili toľko času ako my dnes. Výsledkom bol vyšší spánkový tlak, ktorý zabezpečil hlboký a efektívny spánok. Moderná veda potvrdzuje, že kratší pobyt v posteli vedie k hlbšiemu spánku.
Chlad ako prírodný liek na nespavosť
Bez elektrického osvetlenia a kúrenia sa praľudia riadili prirodzeným cyklom svetla a tmy. Do postele išli vtedy, keď sa ochladilo, čo malo pozitívny vplyv na ich spánok.
Aj dnes platí, že spálňa by mala byť chladnejšia – ideálna teplota na spánok sa pohybuje medzi 15,5 a 20,5 °C. Pred spaním by sme mali tiež obmedziť svetlo – ideálne by malo byť slabšie ako 10 zapálených sviečok.
Zabudnite na osemhodinový spánkový mýtus
Praľudia sa nestresovali tým, koľko hodín spia. Van de Laar tvrdí, že menej ako osem hodín spánku nemusí byť problém, ak je jeho kvalita dostatočná.
„Praľudia sa na rozdiel od nás nestresovali tým, ako dlho spia. A menej ako osem hodín spánku zvyčajne nie je problém“
– hovorí van de Laar.
Dnes si ľudia často nahovárajú, že musia spať presne osem hodín, a keď sa im to nepodarí, sú frustrovaní. Tento stres však len prehlbuje problémy so spánkom. Podľa odborníkov je niekedy dôležitejšia subjektívna kvalita spánku než jeho dĺžka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto si overíte svoj biologický vek. Stačí jedno jednoduché cvičenie
Budíte sa každé ráno podráždená a nevyspatá? Táto spánková poloha ničí váš odpočinok!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.