20.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Balakleypb).
Má vynikajúce regeneračné a detoxikačné vlastnosti, preto sa ju oplatí piť okrem iného aj na starostlivosť o pečeň a obličky. Brezová šťava, ako sa jej hovorí, je skvelý prírodný nápoj, ktorý má množstvo výživových vlastností, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu.
Brezová šťava – vlastnosti
Brezová šťava získava sa z brezy, stromu s charakteristickou bielou a tenkou kôrou. Šťavu môžeme úspešne popíjať z vnútornej časti kmeňa, ale hovorí sa, že šťava z brezových listov a púčikov je ešte zdravšia.
Brezová šťava je veľmi dobrým zdrojom aminokyselín, ako sú glutamín, citrulín, kyselina glutámová, izoleucín, valín a asparagín. Obsahuje aj sacharidy vo forme fruktózy a glukózy a minerálne látky – vápnik a draslík, horčík, zinok, mangán, meď, kadmium, železo a sodík.
Treba spomenúť aj vitamín C, vitamíny skupiny B, antioxidanty, ako sú flavonoidy, betulín a triesloviny, kyselinu chlorogenovú a organické kyseliny vrátane kyseliny jablčnej a citrónovej.
Na čo pomáha pitie brezovej šťavy?
Brezová šťava má močopudné vlastnosti, takže jej pravidelným pitím môžete očakávať detoxikačný účinok. To zase znamená, že konzumácia šťavy zlepšuje stav obličiek a pomáha odstraňovať toxíny z tela.
Brezová šťava môže vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam prispieť k neutralizácii nebezpečných voľných radikálov v tele. V dôsledku toho brezová šťava podporuje fungovanie obehového systému.
Pitie brezovej šťavy znižuje riziko dehydratácie, pretože obsahuje veľa dôležitých minerálnych solí, takže takáto šťava môže byť prírodným izotonikom.
Pitie brezovej šťavy sa odporúča ľuďom s tráviacimi ťažkosťami. Tento prírodný nápoj môže zmierniť ťažkosti spojené s vredmi a gastritídou. Okrem toho saponín obsiahnutý v brezovej šťave prispieva k vyrovnaniu primeranej hladiny cholesterolu.
Pravidelná konzumácia brezovej šťavy zlepšuje stav pokožky a vlasov a urýchľuje hojenie rán. Na druhej strane prírodnú šťavu z dozrievajúcich púčikov sa oplatí piť aj počas infekcií, najmä pri boji s horúčkou a bolesťami svalov, kostí a kĺbov.
Kto by nemal konzumovať brezovú šťavu?
Predtým, ako sa rozhodnete pravidelne piť brezovú šťavu, poraďte sa so svojím lekárom, pretože šťava je bohatá na mangán, ktorého nadbytok v tele môže byť zdraviu škodlivý – najmä v súvislosti s ľuďmi s ochorením pečene.
Ľudia alergickí na peľ brezy a ľudia trpiaci obštrukciou močových ciest by sa tiež mali zdržať pitia takejto šťavy.
Ako sa získava brezová šťava?
Brezová šťava je bežne dostupná v lekárňach, ale nič vám nebráni získať ju priamo zo stromu. Nezabudnite zbierať brezovú šťavu skoro na jar, pretože v tomto ročnom období môžete získať najviac šťavy za najkratší čas a navyše obsahuje najviac živín.
- Nájdite si strom, ktorý rastie mimo budov a rušných ciest.
- Strom by mal mať aspoň 10 rokov a vek brezy môžete určiť podľa počtu kruhov.
- Na južnej strane brezy vyvŕtajte malý otvor hlboký asi 4 cm vo výške 50 cm od zeme.
- Umiestnime do neho rúrku, ku ktorej pripevníme fľašu.
- Odhaduje sa, že z jedného stromu možno získať približne 10 litrov šťavy za dva dni.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chlpatý zázrak z Ázie: Pod „ježkovitou“ šupkou sa skrýva najdrahšie ovocie roka!
Nápoj, ktorý posilňuje imunitu a podporuje srdce. Pripravíte ho za 10 minút
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.