20.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/edchechine).
Počas chladných zimných večerov, keď za oknom fúka vietor a my snívame o teplej deke a hrnčeku čaju, sa oplatí myslieť na prírodné spôsoby posilnenia imunity. Naše staré mamy nám zvyčajne dávali povestný cibuľový sirup, ale pre mnohých ľudí nebola jeho chuť vždy lahodná. Existuje však alternatíva v podobe chutnejšieho mandarínkového sirupu. Pozrite sa, ako jednoducho sa dá pripraviť a prirodzene sa postarať o svoje zdravie.
- Keďže mandarínky obsahujú vysokú dávku vitamínu C, ich pravidelná konzumácia môže skrátiť trvanie prechladnutia.
- Mandarínky obsahujú aj flavonoidy vo forme hesperidínu, ktorý má protizápalové vlastnosti a môže chrániť telo pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Aké zdravotné vlastnosti majú mandarínky?
- Okrem vitamínu C mandarínky poskytujú vlákninu, ktorá podporuje trávenie a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť.
- Sú tiež vynikajúcim zdrojom draslíka, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu svalov a nervov.
- Mandarínky majú nízky obsah kalórií, takže môžu byť ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa chcú starať o svoj pás a zároveň posilniť svoju imunitu.
- Obsahujú malé množstvo kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pre zdravie mozgu a nervového systému.
- Môžu podporiť zdravie pokožky, zlepšiť náladu a celkovo podporiť pohodu, najmä v zimnom období, keď telo potrebuje dodatočnú podporu.
Tieto malé plody sú vhodné na konzumáciu – dajú sa ľahko olúpať a jesť surové, pridať do šalátov, dezertov alebo, ako v prípade sirupu, vyrobiť z nich lahodný elixír zdravia. Pri výbere mandarínok dbajte na to, aby ste kupovali tie, ktoré sú pevné, s intenzívne oranžovou šupkou, pretože tieto vlastnosti svedčia o ich čerstvosti a vynikajúcej kvalite.
Recept na mandarínkový sirup
Sirup z mandarínok je skvelý spôsob, ako toto chutné ovocie využiť v kuchyni. Dobre poslúži ako prírodný liek na podporu našej imunity a ako chutný doplnok do čaju, dezertov alebo palaciniek.
Potrebujete:
- 3-4 mandarínky
- 10-15 klinčekov
- 300 ml vriacej vody
- 1 čajová lyžička kurkumy
- štipka čierneho korenia
- 1 čajová lyžička škorice
- 2-3 cm čerstvého zázvoru – nastrúhaného
- 2-3 lyžice tekutého medu
Príprava:
- Klinčeky zalejeme vriacou vodou, prikryjeme a necháme 10-15 minút odstáť.
- Mandarínky ošúpte, odstráňte semienka a rozmixujte na hladké pyré.
- Mandarínkovú pyré preložte do sterilizovanej nádoby.
- Pridajte kurkumu, korenie, škoricu, nastrúhaný zázvor a precedený a vychladnutý klinčekový nálev.
- Prilejte med a dôkladne premiešajte.
- Uzavrite nádobu a nechajte ju hodinu odstáť, aby sa ingrediencie spojili.
Sirup skladujte v chladničke a spotrebujte do 7 dní. Konzumujte 1 polievkovú lyžicu denne. Dávku môžete zvýšiť na niekoľko polievkových lyžíc denne. Mandarínkový sirup nezohrievajte, pretože môže stratiť svoje cenné zdravotné vlastnosti.
Prečo používať mandarínkový sirup?
Do mandarínkového sirupu pridávame korenia, ktoré sú už po stáročia cenené pre svoje pozoruhodné vlastnosti podporujúce zdravie.
- Kurkuma je vďaka obsahu kurkumínu silný antioxidant s protizápalovými účinkami. Štúdia, ktorú v roku 2012 uskutočnili vedci z Texaskej univerzity, ukázala, že kurkumín dokáže potlačiť rast rakovinových buniek.
- Zázvor, známy svojimi antivírusovými a protizápalovými vlastnosťami, zohráva kľúčovú úlohu pri prirodzenej ochrane pred infekciami. V roku 2013 výskumníci z Lekárskej univerzity na Taiwane zistili, že čerstvý zázvor dokáže potlačiť vírus RSV, ktorý je zodpovedný za infekcie dýchacích ciest. Jeho antivírusové účinky z neho preto robia ideálnu zložku na chladnejšie mesiace.
- Pôsobivé zdravotné vlastnosti vykazujú aj škorica a klinčeky. Škorica má antibakteriálne a protizápalové účinky, čo potvrdila štúdia z roku 2008 uverejnená v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry. Vedci v nej potvrdili schopnosť škorice znižovať hladinu cukru v krvi. Na druhej strane klinčeky, ktoré majú antiseptické a analgetické vlastnosti, podrobne skúmali vedci z Univerzity v Buenos Aires v roku 2011, ktorí potvrdili ich silné antimikrobiálne účinky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Brečtanový sirup je prírodný liek na únavný kašeľ. Oplatí sa ho mať vo svojej lekárničke
Môže sa alkohol kombinovať s antibiotikami? ,,Nerobte si ilúzie“, hovorí odborník
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.