21.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/PRO Stock Professional).
Nadmerná vlhkosť v domácnosti je vážny problém, ktorý môže viesť k vzniku škodlivých plesní alebo húb na stenách. Oplatí sa vedieť, ako zabrániť nadmernej vlhkosti v domácnosti.
Vlhkosť v domácnosti môže spôsobiť mnoho nepríjemností, od nepríjemného zápachu v byte cez plesne až po huby na stenách. Pozrieme sa na to, ako sa zbaviť účinkov nadmernej vlhkosti a ako predchádzať vzniku tohto problému.
Pleseň na stenách: Odkiaľ pochádza?
- Pleseň na stenách sa objavuje najmä v miestnostiach, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa, ale môže sa vyskytovať aj na stene alebo okolo okna.
- Jej vzniku zvyčajne predchádzajú príznaky, ako sú zaparené okná, zatuchnutý zápach v miestnosti alebo príliš dlho schnúca podlaha.
Je výsledkom nadmernej vlhkosti vzduchu v domácnosti, ktorú spôsobuje napr:
- použitím stavebných materiálov, ktoré nie sú paropriepustné
- nadmernou netesnosťou okien
- nesprávnym vetraním bytu
- nesprávnym vetraním miestnosti
- nedostatočným vykurovaním
Aká je optimálna vlhkosť v domácnosti?
Aká vlhkosť v domácnosti je najlepšia?
- Odborníci tvrdia, že optimálna vlhkosť vzduchu je 40 až 60 %.
- Príliš nízka (pod 30 %) aj príliš vysoká vlhkosť (nad 65 %) môže poškodiť naše zdravie.
Na to sa oplatí dbať najmä na jeseň a v zime, keď trávime čas prevažne v interiéri.
- Oveľa väčšie škody môže spôsobiť nadmerná vlhkosť v domácnosti – môžeme očakávať také zdravotné problémy, ako sú alergie, ochorenia dýchacích ciest, astma, znížená koncentrácia, bolesti hlavy a závraty, znížená imunita alebo kožné problémy.
- V extrémnych prípadoch môže prílišná vlhkosť v domácnosti spôsobiť ochorenia obličiek, pečene alebo kĺbov a dokonca aj depresie.
- Predovšetkým však nadmerná vlhkosť v domácnosti vedie k vzniku plesní a húb, ktoré nielenže poškodzujú steny a stropy v miestnostiach, ale majú škodlivý vplyv na naše zdravie.
Vlhkosť vzduchu v domácnosti: Ako sa o ňu postarať?
Je samozrejmé, že je dobré kontrolovať vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti. Pomôže vám pri tom vlhkomer.
- Na udržanie optimálnej úrovne vlhkosti vzduchu v domácnosti sa však oplatí postarať sa o účinné vetranie, nepriechodné okenné ventilátory alebo otvory vo dverách kúpeľne.
- Pri varení je dobrým zvykom zakrývať hrnce pokrievkami a zapnúť digestor nad sporákom.
A príliš nešetrite na kúrení – nedostatočne vyhriate miestnosti môžu mať vážne následky.
Pohlcovač vlhkosti: Malé náklady, veľký prínos
Ak vlhkosť vzduchu v byte zostáva príliš vysoká, oplatí sa kúpiť pohlcovač vlhkosti. Najmä preto, že najjednoduchšie zariadenia tohto typu nestojí veľa.
- Najčastejšie ide o malú nádobu s vymeniteľnou kazetou, naplnenú granulátom chloridu vápenatého. Granulát reaguje s vodnou parou a vytvára soľný roztok, ktorý kondenzuje v nádobe.
- Okrem pohlcovača vlhkosti sa oplatí zabezpečiť, aby sa v našom okolí nachádzali aj izbové rastliny, ako sú brečtan, paprade alebo skalničky – aj tie majú vplyv na zníženie vlhkosti.
Ako odstrániť pleseň zo steny?
Ak sa už v našom byte vyskytol problém, je užitočné vedieť, ako odstrániť pleseň zo steny. Ak je problém čerstvý a postihuje malú plochu, môžete skúsiť začať boj proti plesni domácimi prostriedkami.
Napríklad:
- postriekajte napadnutý povrch liehovým octom zriedeným v pomere 1:4 s vodou – ocot má protiplesňové vlastnosti a pomôže v boji proti spóram plesní; keď po čase stenu utriete, odstránite plesne aj nepríjemný zápach
- na napadnuté miesto naneste roztok kuchynskej soli a vody – po krátkom čase roztok zotrite a stenu dôkladne vysušte
- na napadnuté miesto naneste hustú pastu z jedlej sódy a vody a nechajte ju pôsobiť dlhší čas – po dôkladnom zotretí je potrebné stenu vysušiť
- infikované miesto postriekajte roztokom z vody a 30 kvapiek čajového, levanduľového alebo klinčekového oleja
- napadnuté miesto posypte jedlou sódou a potom naneste prípravok vyrobený z pol šálky octu, 4 vyžmýkaných strúčikov cesnaku a 2 čajových lyžičiek granulovaného cesnaku.
Prípadne sú v obchodoch pre domácich majstrov k dispozícii fungicídne spreje. Majte však na pamäti aj vaše zdravie, preto pri ich používaní noste masku a ochranný odev a chráňte svoje okolie. Ak pleseň napadla veľkú plochu, pokúste sa ju zoškrabať kefou s tvrdými štetinami (pomôže mydlová voda alebo saponát) a potom stenu ošetrite fungicídnym prípravkom, aby ste ju mohli neskôr vymaľovať.
Ak je problém vážny, oplatí sa využiť služby odborníkov. Je dôležité diagnostikovať a odstrániť príčinu vzniku plesne, inak sa problém bude opakovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevyhadzujte šupky z jabĺk. Môžete ich použiť na čistenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.