22.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Francisco Rodriguez Herna).
Graviola je exotické ovocie, ktoré je skvelé pre zdravie a môže byť tajomstvom dlhovekosti. V prírodnej medicíne Južnej a Strednej Ameriky sa používa už stáročia. Obsahuje množstvo bioaktívnych látok, ktoré zmierňujú zápaly v tele, pomáhajú v boji proti reumatizmu a bolesti kĺbov a podporujú funkciu mnohých orgánov. Výskum týkajúci sa protirakovinových vlastností gravioly stále prebieha. Zistite, prečo je toto exotické ovocie také cenné.
Ako chutí graviola a čo obsahuje?
Graviola alebo aj annona mäkkoostnatá či guanábana je ovocie vždyzelených stromov, ktoré sa nachádzajú v Južnej a Strednej Amerike.
- Už stáročia sa používa proti zápalom, horúčke, reumatizmu a dokonca aj proti ochoreniam pečene.
- Obsahuje mnoho cenných vitamínov a minerálov – vitamín A a mnohé vitamíny skupiny B, draslík, vápnik, fosfor a horčík, ako aj karotenoidy, fenolové zlúčeniny a ďalšie látky, ktoré môžu byť účinné proti niektorým druhom rakoviny. Výskum protirakovinových účinkov gravioly však stále prebieha.
Ovocie má kyslastú chuť, ktorá pripomína kombináciu jahôd, ananásu, kokosu a limetky.
Graviola a bolesti kĺbov a reumatizmus
- Bioaktívne látky obsiahnuté v graviole vykazujú silné analgetické a protizápalové vlastnosti.
- Podľa výskumníkov výťažky z plodov a listov gravioly potláčajú aktivitu enzýmov, ktoré sú zodpovedné za vyvolanie pocitu bolesti. Zmierňujú príznaky artritídy, zápalov kĺbov a neuralgie.
Graviola a imunita
- Graviola obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré odstraňujú voľné radikály, ktoré prispievajú k poškodeniu buniek a vzniku rakoviny. Zároveň stimulujú imunitný systém v boji proti škodlivým mikroorganizmom.
- Pomáhajú bojovať proti niektorým vírusom (napr. herpesu), baktériám a plesniam.
- Majú aj antipyretický účinok.
Podporuje činnosť pankreasu, pečene a srdca
- Štúdie preukázali, že extrakt z listov gravioly podporuje funkciu pankreasu a znižuje hladinu glukózy v krvi.
- Pomáha tiež regenerovať pečeň (potláča nárast pečeňových enzýmov, ktoré sa zvyšujú napríklad v dôsledku užívania niektorých protizápalových liekov).
- Výťažky z ovocia tiež regulujú krvný tlak, čo znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Graviola a rakovina
Plody obsahujú acetogeníny, ktoré majú v laboratórnych podmienkach protirakovinové účinky. Štúdie na zvieratách preukázali určitú účinnosť (vyššiu ako niektoré chemoterapeutiká) proti rakovine prsníka a pečene.
- Výťažok z listov rastliny zasa môže byť užitočný aj proti rakovine hrubého čreva, prostaty a pľúc.
Niektorí vedci vkladajú nádeje do preventívneho účinku výťažkov z gravioly – existuje šanca, že môžu znížiť riziko vzniku rakoviny pankreasu a pečene. Treba však zdôrazniť, že výskum stále prebieha a žiadne výskumné centrum zatiaľ nepotvrdilo protirakovinové vlastnosti gravioly.
Je potrebné vedieť, že na trhu sa objavujú prípravky z gravioly, ktoré údajne liečia rakovinu – to je, žiaľ, výsledok podvodníkov, ktorí sa priživujú na úkor ľudí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo sa budíme uprostred noci?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.