22.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lazhko Svetlana).
Obilná káva sa čoraz častejšie odporúča ako zdravšia náhrada varenej kávy, najmä pre ľudí s vysokým krvným tlakom alebo prekyslením žalúdka. Z čoho sa však cereálna káva vlastne skladá a ako sa pije?
Počiatky obilnej kávy siahajú do 18. storočia, keď sa považovala za ekonomickú alternatívu drahej a údajne škodlivej prírodnej kávy.
Z akých obilnín sa obilná káva vyrába?
Obilná káva pozostáva najmä z pšenice, jačmeňa, ako aj z prísad, ako je čakanka alebo cukrová repa, a ponúka chuť podobnú tradičnej káve bez prítomnosti kofeínu.
- Obsahuje vlákninu, polyfenoly a (po pridaní čakanky) prebiotikum inulín, ktoré podporuje tráviaci systém a vstrebávanie minerálov.
Vynikajúca pre tehotné ženy a deti
- Táto ľahko stráviteľná alternatíva sa odporúča najmä pre tehotné ženy, dojčiace matky, malé deti a starších ľudí.
- Je vhodná aj pre tých, ktorí bojujú so zápchou, pretože stimuluje črevnú peristaltiku bez toho, aby zhoršovala príznaky refluxu alebo iných žalúdočných ťažkostí.
Kto by nemal piť obilnú kávu?
- Napriek tomu cereálna káva nie je vhodná pre alergikov alebo celiatikov, hoci na trhu sú už dostupné aj bezlepkové verzie.
- Môže sa zalievať ako tradičná káva, používať v instantnej forme alebo variť na šporáku.
- Na obohatenie chuti sa môže pridať kardamón, škorica alebo vanilka.
Celkovo možno povedať, že cereálna káva je nízkokalorická, bohatá na živiny a nie je návyková. To z nej robí atraktívnu možnosť pre široké spektrum spotrebiteľov. A to pre tých, ktorí nemôžu, ale aj pre tých, ktorí nechcú piť tradičnú kávu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dva alebo možno tri litre denne? Koľko vody by sme mali skutočne vypiť?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.