23.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Veronika Zelenina).
Slováci milujú čaj – to je fakt. Mnohí z nás ním začínajú deň alebo si tento nápoj vychutnávajú na zahriatie a počas spoločenských stretnutí. Táto láska je skvelou zámienkou na zoznámenie sa s menej zrejmým nápojom – pohánkovým čajom, ktorý je najpopulárnejší v Japonsku, Číne a Kórei. V posledných rokoch si získava uznanie aj v Európe a Severnej Amerike, kde sa stáva zaujímavou a zdravou alternatívou klasických nápojov.
Závan sviežosti v šálke alebo čo je pohánkový čaj?
Dlhá tradícia konzumácie čaju v ázijských krajinách nás oprávnene smeruje pri hľadaní aromatickejších nápojov do týchto častí sveta. Pohánkový čaj je veľmi obľúbený v Japonsku, kde je známy pod názvom soba cha. Jeho chuť dobre poznajú aj gurmáni v Číne, Kórei a na Taiwane. Z týchto krajín sa oplatí vziať si príklad, pretože čerpajú nielen z chuti, ale predovšetkým z liečivých vlastností pohánkového čaju.
Výraz „čaj“ je tu však konvenčný. Nálev sa nevyrába z listov, ale z pražených semien pohánky tatárskej. Ide o rastlinu príbuznú pohánke, ktorú si spájame ako ideálny materiál na prípravu chutnej a hodnotnej kaše. Nemali by sme ich však stotožňovať.
- Pohánka tatárska je rastlina, ktorá dokáže odolávať drsným klimatickým podmienkam, ale je bohatá na živiny.
- Zaujímavé je, že v niektorých európskych kultúrach je považovaná za burinu.
Je načase pozrieť sa na ňu láskavejším okom, najmä ak sa počítate medzi milovníkov čaju.
Môže sa piť kedykoľvek počas dňa. Ako chutí pohánkový čaj?
V prvom rade treba spomenúť, že pohánkový nálev neobsahuje kofeín. To je veľmi dobrá správa pre ľudí, ktorí ho obmedzujú alebo vylučujú zo svojho jedálnička. Táto skutočnosť tiež naznačuje, že neexistujú žiadne obmedzenia z hľadiska dennej doby. Neobyčajný čaj možno konzumovať ráno aj večer – bez rizika problémov so spánkom.
A ako chutí? Niektorí sa môžu obávať horkých tónov. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Pohánkový nálev má jemnú, orechovú a karamelovú chuť. Niektorí ľudia v jeho vôni cítia čokoládové alebo vanilkové tóny. Ak chcete nad šálkou experimentovať, do nápoja môžete pridať citrón, med, zázvor, škoricu alebo kardamón. Je vhodný na konzumáciu za tepla aj za studena.
Japonci pijú tento nálev po jedle. Prečo si z nich vziať príklad?
Soba cha sa v Japonsku často používa ako vyvrcholenie jedla. Tu sa zdôrazňujú jeho uvoľňujúce a trávenie podporujúce vlastnosti. V krajine kvitnúcich čerešní sa oceňuje najmä jeho detoxikačný účinok na organizmus.
- Pohánkový čaj má upokojujúci účinok na žalúdok, zlepšuje odstraňovanie toxínov a zlepšuje peristaltiku čriev.
- Ako produkt s vysokým obsahom vlákniny podporuje aj kontrolu chuti do jedla.
Takýto spojenec má pri chudnutí svoju cenu.
Infúzia na opuchy a cirkuláciu
- Medzi vlastnosťami pohánkového čaju stojí za zmienku účinok odstraňovania prebytočnej vody z tela. Tento stav sa často prejavuje napríklad opuchmi viditeľnými na tvári alebo opuchmi končatín.
- Nálev z pohánky prinesie úľavu aj ľuďom, ktorí často pociťujú pocit ťažoby v nohách alebo pozorujú zvyšujúci sa počet prasknutých kapilár na nohách.
- Nápoj je veľmi dobrým zdrojom rutínu, ktorý je zodpovedný za reguláciu krvného obehu a posilňuje a spružňuje cievy. Týmto spôsobom sa stáva kľúčovou zložkou pri ochrane pred vznikom kŕčových žíl a rozvojom srdcových ochorení, aterosklerózy a mŕtvice.
Na čo ešte pomáha pohánkový nálev?
Zdraviu prospešné vlastnosti nezjavného čaju sú pokladnicou zložiek s priaznivými účinkami na organizmus.
- O prítomnosti rutínu a vlákniny v jeho zložení už vieme. Tento súbor dopĺňajú vitamíny skupiny B, vitamín E, horčík, zinok a železo. Výsledkom je, že pohánkový nálev pôsobí protizápalovo a posilňuje imunitu – najmä po infekcii.
- Bioaktívne látky z pohánky môžu tiež stabilizovať hladinu glukózy, čo ocenia ľudia s cukrovkou alebo inzulínovou rezistenciou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nájdete ho v každej kuchynskej skrinke. Jeden pohár denne znižuje riziko cukrovky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.