23.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ingrid Balabanova).
Vaše jedlá začínajú chutiť rovnako a monotónnosť v kuchyni vám berie chuť do jedla? To je jasný znak toho, že je čas hľadať nové kulinárske inšpirácie a produkty, ktoré zmenia váš jedálny lístok. Harissa obohacuje chuť jedál, dodáva im hĺbku a pikantnosť. Navyše pravidelná konzumácia tohto korenia môže priniesť množstvo zdravotných výhod, ako je zlepšenie metabolizmu, podpora imunity a zníženie zápalov. Predstavuje zaujímavý spôsob, ako spestriť každodenné jedlá bez použitia veľkého množstva soli alebo umelých prísad.
Poteší chuťové bunky a má cenné vlastnosti. Čo je harissa?
Toto korenie pochádza zo severnej Afriky a získava si obľubu v kuchyniach po celom svete. Nájsť ju v našich obchodoch tiež nie je problém, preto sa oplatí ju lepšie spoznať. Harissa sa dodáva vo forme hustej pasty, hoci je k dispozícii aj v práškovej forme. Je dôležitým doplnkom kuchyne Tuniska, Maroka a Alžírska, kde sa oceňuje jej intenzívna chuť.
- Tú zasa spôsobujú hlavné ingrediencie – chilli papričky a cesnak.
- Okrem toho harissa obsahuje aj rascu a koriandrové semienka, ktoré do zmesi vnášajú teplé, korenisté tóny.
- Hustá červená pasta obsahuje aj olivový olej, ktorý spája všetky prvky do výrazného celku.
Harissa má však viac ako jeden názov. Obsah nádoby možno obmieňať pridaním mäty, čerstvého koriandra alebo sladkej papriky.
Univerzálne korenie. Na čo použiť harissu?
Obzvlášť obľúbená je v Tunisku, kde sa pridáva takmer do všetkých suchých jedál. Od sendvičov cez jedlá na báze kuskusu až po mäsové špeciality. V Maroku sa harissa objavuje v receptoch na národné jedlo tajin a v Alžírsku zlepšuje chuť polievok a omáčok. V Európe a Amerike sa čoraz častejšie používa ako pikantná prísada do marinád a dipov.
Stačí len trochu, aby sa zlepšila chuť jedál, ktoré sa zdajú byť nevýrazné a bez chuti. Hodí sa do:
- polievok,
- dusených jedál,
- cestovín,
- zapekaných pokrmov.
V skutočnosti vás obmedzuje len vaša kulinárska fantázia a obsah vašej špajze.
Nebojte sa pikantnosti harissy
Ste gurmán, ktorý je zvedavý na nové chute, ale nemáte radi veľmi pikantné výrobky? Nemusíte sa vzdávať zaradenia korenia do svojho jedálneho lístka. Existuje niekoľko spôsobov, ako zjemniť chuť harissy.
- Najlepšie z nich je zmiešať ho s extra dávkou olivového oleja.
Kapsaicín – zlúčenina zodpovedná za pálivosť – sa rozpúšťa v tuku, vďaka čomu je jeho chuť menej „ohnivá“.
- Harissu môžete skombinovať aj s porciou prírodného jogurtu, ktorý neutralizuje jej pálivú chuť a vytvára jemnejšiu omáčku.
Prečo jesť harissu? Na zápaly a imunitu
Práve siahnutie po soľničke sa nám často zdá ako najjednoduchší spôsob, ako dať jedlu výraz. Od preháňania v tomto smere odrádza Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá zdôrazňuje, že denný príjem soli by nemal presiahnuť jednu plochú čajovú lyžičku.
Cenné vlastnosti harissy sa tým nekončia . Chilli papričky vďaka obsahu spomínaného kapsaicínu urýchľujú metabolizmus a odstraňujú žalúdočno-črevné ťažkosti, ako je nadúvanie a zápcha. Vykazuje protizápalový účinok, ktorý je posilnený cesnakom. Zelenina má povesť prírodného antibiotika vďaka obsahu zlúčenín síry – najmä alicínu.
Koriander a rímska rasca zasa dodávajú antioxidačné účinky a tiež patria do skupiny zložiek s priaznivými účinkami na trávenie. Harissa je preto známa svojimi pozitívnymi účinkami na žalúdok, črevá a pečeň, ale aj na chudnutie. Jej pridávanie do jedál je ďalším stavebným kameňom pri budovaní posilneného imunitného systému, ktorý poskytuje ochranu pred infekciami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zahreje, posilní pečeň a prečistí telo. Polievka, ktorá by sa mala predávať v lekárňach
Tajomstvo dlhovekosti Japoncov. Počet jedál je tu dôležitý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.