23.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/cferrigno426)
Šalvia je známa bylina, ktorá je pre nás záchranou pri drobných infekciách, napr. v ústach. Nálevy z tejto rastliny pomáhajú aj počas choroby, hoci sa nesmú zneužívať. Málokto však šalviu používa pri varení, čo je škoda. Nielenže zvýrazní chuť, ale má aj zdravotné účinky, pretože stimuluje organizmus k tráveniu tukov. Ako používate šalviu v kuchyni? Poďme to zistiť.
Šalvia už dlho vládne kuchyni
Hoci používanie čerstvých alebo sušených byliniek nie je v našich kuchyniach žiadnou novinkou, na šalviu sa trochu zabudlo. V západnej Európe je široko používaná a cenená pre svoje chuťové vlastnosti. Šalvia, najmä čerstvá šalvia, má výraznú korenistú, ale zároveň trpko-trpkú chuť. Tieto zvláštnosti nás však nemajú odradiť, pretože bylinka sa dá komponovať na mnoho spôsobov a experimentovanie v kuchyni nám môže byť len na osoh.
Šalvia je ľahko dostupná: sušenú šalviu vo vreckách kúpite vo väčších obchodoch, čerstvú šalviu zvyčajne predávajú na trhoch a v obchodoch so zeleninou. Navyše nič nebráni tomu, aby sme ju mali v záhrade alebo na parapete a mohli ju použiť, keď ju najviac potrebujeme.
Prečo siahnuť po šalvii?
Už vieme, že šalvia má originálnu chuť, ale práve preto ju mnohí ľudia oceňujú pri varení. Okrem chuťových vlastností má aj zdraviu prospešné vlastnosti. Aké sú to? Šalvia by sa mala pridávať do mäsa všetkého druhu, či už ako marináda, alebo ako korenie, pretože pomáha tráviť tuky, ktoré veľmi zaťažujú pečeň aj žlčník.
Okrem toho šalvia obsahuje mnoho cenných látok, ktoré sú prospešné pre zdravie: éterické oleje, antioxidanty a minerálne látky, ako sú železo, sodík, zinok, draslík, horčík a vápnik. Obľúbená bylina má antiseptické účinky a zlepšuje imunitu. Už vieme, že šalvia pomáha pri trávení tukov, ale oplatí sa ju pridať aj do ťažko stráviteľných a plynatých jedál, pretože pomáha znižovať nepríjemné ťažkosti vrátane pocitu plnosti.
Máte po ruke šalviu? Použite ju týmto spôsobom
Čo môžete robiť so šalviou? Existuje pomerne veľa nápadov. Samozrejme, všetko závisí od toho, v akej forme je bylina k dispozícii.
Predovšetkým sa dá použiť na dochutenie mäsa a rýb. Čerstvou šalviou môžete tiež obohatiť tuky: jednoducho ju roztlačte a zmiešajte s maslom na dokonalú nátierku na chlieb. Voňavé lístky môžete tiež zaliať olivovým olejom, aby ste získali zaujímavý doplnok do jedál alebo šalátov. Šalvia sa výborne hodí k zelenine: hodí sa ku kráľovnej jesenných jedál, tekvici. Ďalšou zeleninou, ktorá si vyžaduje pridanie tejto bylinky, sú paradajky: trochu korenia do bolonskej omáčky alebo klasickej paradajkovej polievky sa určite zíde.
Šalvia v sladkých jedlách? Prečo nie! Ak plánujete dezerty, v ktorých hrá hlavnú úlohu čerstvé ovocie, napríklad červenajúce sa jablká, šťavnaté hrušky, ale aj kyslé ostružiny, zelené listy sú ideálne. Pri príprave limonád, kompótov alebo ovocných zaváranín môže šalvia nahradiť alebo doplniť mätu, ktorá dodá našim sladkostiam ďalší nádych osvieženia. Sušienky s pridanou šalviou? Vďaka korenistej chuti zelených lístkov rýchlo zmiznú zo stola.
Nezabudnite, že šalvia má veľmi intenzívnu chuť, preto by sa mala používať pomerne striedmo. Ak je jej v pokrmoch príliš veľa, nielenže potlačí ich hlavnú chuť, ale môže tiež spôsobiť, že jedlo bude veľmi horké.
Užívajte si šalviu po celý rok
Šalviu si môžete kúpiť v obchodoch a na trhoch alebo si ju môžete sami vypestovať na parapete alebo v záhrade. Nemá veľké nároky, ale stačí ju trochu zalievať, aby vyzerala krásne. Šalviu môžete v domácej záhrade zbierať až trikrát ročne. Najlepšie je to však pred kvitnutím, keď je koncentrácia chutí a vôní najintenzívnejšia. Šalviu, ak ju nestihnete spotrebovať, môžete usušiť a uskladniť vo vzduchotesných obaloch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je veľmi zdravá a zoženiete ju počas celého roka. Mnoho ľudí však odrádza vôňa
Žlčník hovorí „dosť“? Takto ho môžete upokojiť. Ako vyzerá žlčníková diéta?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.