23.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kaotunshutter).
Chcete jedinečnú dekoráciu pre svoj domov? Vyberte si fenomenálnu tilandsiu – rastlinu, ktorej listy pripomínajú morskú hviezdu. Tento nezvyčajný kvet zaujme nielen svojím originálnym vzhľadom, ale aj nezvyčajnou vlastnosťou, že nepotrebuje kvetináč. Predtým, ako sa rozhodnete pre tilandsiu, si však najprv overte najdôležitejšie informácie o nej.
Tilandsia je skutočným prírodným dielom, ktoré upúta pozornosť a dodá interiéru charakter. Jej nezvyčajný vzhľad sa dokonale hodí do moderných aranžmánov, ale zapadne aj do klasických interiérov. Môžete ju zavesiť k oknu, umiestniť na parapet alebo z nej vytvoriť originálnu kompozíciu – obmedzuje vás len vaša fantázia.
Tilandsia – čo je to za rastlinu?
Tilandsia je tropická rastlina, ktorá rastie v oboch zónach Ameriky. Jej prirodzeným biotopom sú aj púštne oblasti, ako aj vrcholy hôr a vlhké močiare.
V tropických lesoch sa vyskytuje ako epifyt – živí sa sama, ale stromy považuje za oporu. Rastie v ich korunách, takže sa k nej dostáva veľa svetla.
Jej koreňový systém je slabo vyvinutý a jej listy tvoria štíty, ktoré absorbujú vlhkosť, prijímajú vodu počas dažďov a získavajú potravu. Tie dodávajú listom striebornošedú farbu. Zvyčajne vytvárajú rozety.
V našich klimatických podmienkach by sa tilandsie mali pestovať v interiéri. V interiéri môžu aj kvitnúť, ale musíte kúpiť tie, ktoré ešte nekvitli, s bočnými výrastkami. Ich kvety sú malé, vyrastajú zo šupinatých krycích listov. Po odkvitnutí rastlina odumiera, ale pred úplným vyschnutím vyrastajú nové kvety.
Ako pestovať tilandsiu? Kľúčové pravidlá
Tilandsia je jednoduchá rastlina na pestovanie, ale ako pri každej rastline, aj pri nej musíte dodržiavať špecifické pravidlá, aby krásne a zdravo rástla. Aké sú to?
- Umiestnenie
Tilandsiu umiestnite na svetlé miesto s rozptýleným svetlom. V lete je pre ňu najlepšie zvoliť východný alebo severný parapet a v zime južný parapet. Vyhnite sa nielen priamemu slnečnému žiareniu, ale aj prievanu.
- Substrát
Táto rastlina nepotrebuje kvetináč. Ak sa však rozhodnete zasadiť ju do substrátu, mal by byť rovnaký ako pre orchidey. Môžete tiež zmiešať rašelinu s machom. Je dôležité, aby bola pôda priepustná. Odporúčame tiež, aby sa na dno kvetináča položila drenážna vrstva, napr. z kameňov alebo keramzitu.
- Teplota
V lete by mala byť teplota v miestnosti, kde sa rastlina pestuje, medzi 21 a 24 stupňami Celzia. V zime by naopak nemala byť nižšia ako 13 stupňov Celzia.
- Zalievanie
Tilandsiu zalievajte 1 – 2 krát týždenne. Vodu potom nalejte do listovej ružice, ktorá je prispôsobená tomuto spôsobu zalievania.
Túto rastlinu môžete tiež opakovane ponárať do misky s destilovanou a prevarenou vodou. Tým sa zabezpečí jej úplná hydratácia. Potom sa rastlina oklepe od prebytočnej vody a nechá sa vyschnúť na vzdušnom mieste. To platí pre druhy pochádzajúce z púštnych oblastí, ako je napríklad Tillandsia xerographica.
Ďalším spôsobom zalievania je vodný kúpeľ pre tilandsie s tenkými a zelenými listami. Na pol hodiny ju celú ponorte do misky s prevarenou a destilovanou vodou. Po uplynutí tejto doby rastlinu tiež oklepte od prebytočnej vody a umiestnite ju na svetlý stojan.
- Kropenie
Tilandsie musíte často kropiť, najmä keď je v miestnosti nízka vlhkosť, vysoké teploty a zapnutá klimatizácia. V lete by sa to malo robiť denne a v zime dvakrát týždenne. Kúpanie aj kropenie by sa malo vykonávať ráno alebo počas dňa, nie večer.
- Hnojenie
Tilandsiu hnojte postrekom raz mesačne. Môžete použiť špeciálny postrek pre tieto kvety alebo vo vode rozpustiť 1/4 dávky hnojiva pre orchidey alebo iné kvitnúce rastliny s nízkym obsahom medi. V tomto prípade tiež postrekujte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Absorbuje vlhkosť a funguje ako „vzdušná metla“. Táto kvetina je skutočnou perlou na parapete
Ako rozmnožovať africké fialky z listov? Rýchly a jednoduchý spôsob, ako získať kvety zadarmo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.