24.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/gpointstudio).
Máte problém s tvrdými uterákmi a uvažujete o ich výmene za nové? Vyskúšajte najprv jeden trik. Tento trik je patentom našich starých mám, ktoré zmäkčovali uteráky skôr, ako sa komukoľvek snívalo o sušičke. Stačí jednoduchá prísada z kuchyne, ktorá vláknam navráti ich pôvodnú mäkkosť aj pružnosť.
Uteráky môžu časom stvrdnúť a zdrsnieť, takže už neabsorbujú vodu tak dobre.
- Príčinou je zvyčajne tvrdá voda.
- Nezanedbateľné je aj pridávanie rôznych pracích prostriedkov, zmäkčovadiel a iných pracích prostriedkov na ich pranie.
- Často sa tiež dopúšťame závažnej chyby – čím sú uteráky tvrdšie, tým viac zmäkčovadla pridávame.
Ak máte pocit, že je čas sa s nimi rozlúčiť, dajte im ešte jednu šancu. Čo môžete urobiť, aby boli príjemné na dotyk a predovšetkým opäť vhodné na daný účel?
Jednoduchý patent na mäkké uteráky – stačí jedna zložka
Tento trik na pranie uterákov používajú babičky už roky. Vedia, že menej je viac. Naším hlavným prehreškom pri nastavovaní práčky je pridávanie príliš veľkého množstva pracieho prostriedku. Platí to aj pre zmäkčovadlá. Uteráky sú veľmi savé a používanie takýchto príjemne voňajúcich pomôcok ich môže vážne poškodiť. Chemikálie dokonca upchávajú vlákna. Uterák sa tak stáva tvrdším a menej savým.
Takýto uterák, ktorý je „zanesený“ chemikáliami, je nielen tvrdý a drsný, ale tiež prestáva dobre absorbovať vodu pri utieraní. V takom prípade je najlepšie úplne upustiť od zmäkčovačov tkanín.
Uterák nemusíte vyhadzovať. Stále vám bude dobre slúžiť, ak vykonáte jednoduché ošetrenie. Stačí použiť obyčajný biely ocot, ktorý pomôže odstrániť nahromadené nečistoty, ktoré vlákna uteráka absorbovali.
- Do pracieho cyklu pridajte približne pohár octu spolu so štandardným pracím prostriedkom. Najlepšie je naliať ho priamo do bubna tesne pred spustením práčky.
Nebojte sa zápachu, je to mýtus, že bielizeň bude po takomto experimente zapáchať. Pre vlastné pohodlie môžete namiesto zmäkčovadla pridať aj niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.
Aby celý proces prebehol v poriadku, nenapchávajte práčku na maximum, nechajte tkaninám dostatok priestoru, aby sa počas prania a plákania mohli v bubne voľne otáčať.
Odolné uteráky – záchranná operácia
Ak sú škvrny veľmi odolné, oplatí sa dať uterákom ešte jednu šancu, t. j. poriadne ich namočiť na celú noc. Nechajte zvyšky pracieho prostriedku dôkladne vytiecť z vlákien. Potom stačí uteráky vložiť do práčky.
Nepoužívajte aj príliš horúcu vodu. Teplota v tomto prípade vôbec nepomôže uvoľniť nečistoty, ale spôsobí, že sa tkanina scvrkne a opäť sa v nej zachytia nečistoty a pracie prostriedky. Z času na čas preventívne naplánujte uteráky na takéto namáčanie a budete sa potom dlho tešiť z hebkosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uteráky budú mäkké a nadýchané ako obláčik. Všetko, čo potrebujete, je tento výrobok za pár drobných
Obrus na Štedrý večer bude opäť snehobiely. Vyskúšajte babičkinu metódu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.