24.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Al More).
Kvetinové záhony určite spestria každú záhradu. Na výber je množstvo rastlín, ktoré sa líšia tvarom, farbou alebo požiadavkami. Nápadnou, ale zriedkavo vysádzanou trvalkou je smohla talianska. Jej kvety trochu pripomínajú nezábudky a sú skutočnou ozdobou každej záhrady. Priťahujú nielen oči, ale aj motýle a včely. Kedy zasiať semená smohly talianskej? Ako sa staráte o túto rastlinu?
Smohla talianska – zriedkavo vysádzaná trvalka
Smohla talianska (Anchusa azurea) je nápadná trvalka z čeľade borákovitých, ktorá sa prirodzene vyskytuje najmä v Stredomorí. Na Slovensku sa vyskytuje len ako efemerofyt, t. j. dovezený druh. Dorastá do výšky 150 cm a vyznačuje sa vzpriameným habitusom. V prvom roku vytvára smohla talianska ružicu listov. Celá rastlina je pokrytá tuhými chĺpkami, najmä na dlhých kopijovitých listoch. V nasledujúcich rokoch vyrastá stonka s kvetmi, ktoré sú zhromaždené v latách. Kvety sú malé a modré (niekedy s bielym okom), umiestnené na krátkych stopkách a svojím vzhľadom trochu pripomínajú nezábudky. Smohla talianska kvitne od júna do augusta. Navyše je to medonosná rastlina, takže láka včely, motýle a iný opeľujúci hmyz.
Výsev a pestovanie smohly talianskej
Smohla talianska sa môže pestovať buď výsevom priamo do zeme, alebo sadením. Výsev semien do kvetináčov by sa mal začať už vo februári alebo v marci, zatiaľ čo termín výsevu rastlín do pôdy je v apríli a máji. Optimálna hĺbka výsevu je približne 0,5 cm. Sadenice presádzajte na trvalé miesto v máji, keď pominie riziko jarných mrazov a teplota je priaznivá pre rast rastlín. Odporúčané rozostupy sú 30 x 40 cm. Táto rastlina sa môže vysievať sama.
Smohla talianska má rada slnko, ale dobre sa jej darí aj v polotieni (ale vtedy kvitne menej bohato). Je tolerantná k pôde, ale neznáša ťažké alebo rašelinové pôdy. Optimálna je úrodná, humusovitá a vápenatá pôda. Smohla je odolná voči suchu, ale počas horúčav potrebuje pravidelnú zálievku. Pôda by mala byť mierne vlhká, ale nie mokrá, čo pomáha minimalizovať riziko vzniku hubových ochorení. Na konci kvitnutia by sa mala smohla prerezávať pri zemi, aby mohla na jeseň opäť kvitnúť. Vo všeobecnosti je to odolná rastlina, ale v chladnejších oblastiach sa ju oplatí na zimu prikryť.
Použitie smohly talianskej v záhrade
Smohla talianska je ideálna na výsadbu do záhonov, obrubníkov alebo skaliek, najmä v naturalistických alebo vidieckych záhradách. Skvele vyzerá vo väčších skupinách, kde ukáže svoju skutočnú krásu. Dobrou spoločnosťou pre túto rastlinu budú maky, floxy a fizostégie. Smohla sa hodí aj ako rezaný kvet. Okrem toho môže rastlina pôsobiť ako odstrašujúci prostriedok proti slimákom a iným škodcom, preto sa oplatí mať ju vo svojej záhrade.
V minulosti sa smohla používala na výrobu červeného farbiva, ktoré sa používalo na farbenie látok alebo alkoholických nápojov. Navyše rastlina vykazuje liečivé vlastnosti. Masť z kvetov má protizápalové a upokojujúce účinky a používa sa na liečbu modrín, popálenín, rán alebo vredov. Korene a bylina sú tiež liečivou surovinou, z ktorej sa pripravujú nálevy a odvary. Tie sa používajú na liečbu kašľa a priedušiek a dokonca znižujú horúčku. Na druhej strane mladé listy smohly obsahujú veľa vitamínu C a môžu sa konzumovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte tieto rastliny na balkón. Poskytnú potravu včelám a motýľom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.