24.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Aga Przybylska).
Tu je trvalka, ktorá je pri správnej starostlivosti schopná kvitnúť celé mesiace. Upúta pozornosť svojimi veľkými, dlhými kvetenstvami, ktoré vzbudzujú predstavivosť. Práve vďaka nim má v bežnej reči mnoho pekných názvov. Zlatá sviečka, krevetová rastlina alebo dokonca lízanka… Naučte sa tajomstvá jej pestovania, aby ste do svojho interiéru vniesli exotický nádych.
Hustoklasec žltý – čo by ste mali vedieť?
Hustoklasec žltý – rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky, často sa vyskytuje v Brazílii a Peru. Vo voľnej prírode sa vyskytuje ako malý (asi metrový), slabo rozvetvený krík s voľným habitusom. Nebojte sa, pri domácom pestovaní zvyčajne dosahuje výšku 40 – 60 cm, takže sa nemusíte obávať, že by prerástol a zabral celú miestnosť.
Samotné listy sú už dekoratívne – oválne, ostro zašpicatené v intenzívnej zelenej farbe. Nadšenci črepníkových rastlín si ju však vyberajú najmä kvôli jedinečným kvetenstvám. Biele rúrkovité kvety vyrastajú zo žltých príveskov, ktoré sú často spojené s kvetenstvami. Celkový vzhľad rastliny je nezameniteľný a v hovorovej reči sa často označuje ako zlatá sviečka.
Kedy kvitne hustoklasec žltý? Je to dlhoveká rastlina
Ak sú splnené požiadavky rastliny, hustoklasec žltý kvitne väčšinu roka – od apríla až do novembra. Niekedy sa však z kvetov teší po celý rok, hoci ich je menej. Plne kvitnú zvyčajne v júli. Kľúčovým ošetrením pre dosiahnutie čo najpozoruhodnejších výsledkov je prerezanie rastliny po odkvitnutí. Výhonky sa skracujú aspoň o 1/3 svojej dĺžky, niektorí odporúčajú radikálnejší rez a skrátenie až o polovicu. Týmto spôsobom ste schopní kontrolovať aj veľkosť rastliny a postarať sa o jej hygienu odstránením suchých a chorých výhonkov. Treba spomenúť, že napriek svojmu nápadnému vzhľadu kvety nevydávajú zápach.
Požiadavky netriviálnej rastliny
Hustoklasec žltý sa považuje za stredne náročnú rastlinu na pestovanie. Musíte dôkladne analyzovať a splniť jej požiadavky. Jeden z najdôležitejších aspektov predstavuje úrodný a priepustný substrát. Zlatá sviečka je kyslomilná rastlina, preto ju môžete počas vegetačného obdobia každé dva týždne prihnojovať hnojivom určeným pre takéto kvety. Pravidelná mierna zálievka mäkkou vodou udrží pôdu vlhkú bez rizika premokrenia rastliny. Hustoklasec žltý je teplomilná rastlina. Má rada svetlé stanovištia, na ktoré dopadá rozptýlené svetlo. Optimálna teplota je 18 – 24 °C. Vyžaduje si tiež každoročné presádzanie – najlepšie na začiatku vegetačného obdobia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je ťažké odtrhnúť oči od tejto rastliny. Ako sa staráte o hustoklasec, aby kvitol po celý rok?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.