24.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nadya So).
Bielenie stromov je jedným z najdôležitejších ošetrení, ktoré musia majitelia ovocných stromov vykonať. Má zásadný význam pre zdravie rastlín a neskôr pre ich plodenie. Čo vlastne spôsobuje bielenie ovocných stromov? Uvádzame najlepšie termíny bielenia.

Foto: shutterstock/Nadya So
Aký je prínos bielenia ovocných stromov?
Bielenie ovocných stromov poskytuje ochranu pred výskytom tzv. mrazových škôd. Medzi takéto poškodenia patria napríklad omrznuté konáre, vertikálne praskliny na kmeňoch a gangrény. Vzniknuté rany môžu byť v budúcnosti spojené so vznikom a rozvojom chorôb rastlín.
Bielením stromov sa slnečné lúče odrážajú od povrchu kmeňov. V dôsledku toho sa kôra nezahrieva a nestretáva sa s drasticky nízkymi teplotami, ktoré prichádzajú v noci. Práve tento teplotný rozdiel spôsobuje poškodenie.
Napadnutie stromov patogénmi v dôsledku poškodenia môže mať potom za následok zníženie výnosov, produkciu chorých plodov a v najhoršom prípade úhyn rastliny. Aby sa tomu všetkému predišlo, musíte vykonať bielenie ovocných stromov, najmä mladých ovocných stromov.
Mladé stromy, ktoré ešte nezakorenili, sú najnáchylnejšie na poškodenie mrazom. Okrem toho medzi najmenej odolné druhy patria čerešne, slivky a jablone.
Najlepšie termíny na bielenie ovocných stromov
Najlepší termín na bielenie ovocných stromov je druhá polovica decembra. Ošetrenie sa môže vykonať najneskôr v januári. V týchto mesiacoch potrebujú stromy najväčšiu ochranu, ale zároveň sú vtedy aj najlepšie podmienky na bielenie.
Bielenie ovocných stromov sa často vykonáva aj na jeseň. Pri využití tohto ročného obdobia si vyberte mesiace, ako je koniec októbra alebo november.
Mnoho záhradníkov však robí chybu a na natieranie kmeňov si vyberajú predjarné obdobie. Bielenie ovocných stromov v marci alebo apríli neprinesie požadované výsledky. Vtedy je už neskoro a v skorších mesiacoch už môže dôjsť k poškodeniu a napadnutiu patogénmi.
Čo používať na bielenie ovocných stromov? Pripravte si vápenné mlieko
Na bielenie ovocných stromov sa používa vápenné mlieko. Zmes si môžete kúpiť v obchode alebo pripraviť doma a je to veľmi jednoduché. Nezabudnite vykonať proces výroby vápenného mlieka na čerstvom vzduchu.
Vápenné mlieko sa pripravuje zmiešaním haseného vápna s vodou v pomere 1:5, t. j. 5 l vody na 1 kg vápna. K tomu sa môže pridať trochu hliny alebo škrobu. Tieto zložky môžu zvýšiť priľnavosť mlieka ku kmeňu.
Vápenné mlieko naneste na kmeň ovocného stromu pomocou širokej kefy s mäkkými štetinami. Rozotrite ho na kmeň a hrubé konáre stromu až do výšky prvých konárov.
Južná časť stromu je počas dňa oveľa viac vystavená slnku a zahrieva sa. Z tohto dôvodu bieľte kmeň ovocného stromu na južnej strane o niečo vyššie ako zvyčajne.
Ak po bielení ovocných stromov prší, vápno sa môže zmyť. V takom prípade by sa malo ošetrenie vykonať znova. Kmene by sa mali bieliť aspoň do začiatku marca.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy bieliť stromy? Dávajte pozor na termín, pretože je pre toto ošetrenie rozhodujúci
Tieto rastliny sa v zime rozhodne nestrihajú. Inak nebudú kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.