24.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/maxim ibragimov).
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo si spomínate na detstvo ako na oveľa farebnejšie obdobie? Nie je to len nostalgia – veda má na to jasné vysvetlenie!
Farby miznú nielen z očí, ale aj zo sveta okolo nás
Mnohí ľudia majú pocit, že v detstve bol svet jasnejší a farebnejší. Podľa chirurga Dr. Karana Rajana však nejde len o subjektívny dojem – existujú biologické aj kultúrne dôvody, prečo sa farby postupne vytrácajú.
Táto téma vzbudila veľkú pozornosť po tom, čo sa na TikToku objavilo video s touto otázkou. Mnoho divákov sa v komentároch zhodlo na tom, že aj oni pociťujú, ako svet okolo nich postupne stráca farebnosť.
Ako biológia ovplyvňuje vnímanie farieb?
Podľa Dr. Rajana je tento jav prirodzeným dôsledkom starnutia oka. Proces sa začína už v detstve a postupne sa zrýchľuje.
„Po desiatom roku života očná šošovka začína žltnúť, pretože absorbuje UV žiarenie na ochranu sietnice“
– vysvetľuje odborník.
Tento proces postupne znižuje schopnosť oka vnímať jasné a sýte farby.
S vekom navyše ubúda aj počet buniek v oku, ktoré sú zodpovedné za detekciu farieb. To znamená, že starší ľudia skutočne vidia svet v menej žiarivých odtieňoch – nie je to len klam mysle.
Žijeme v menej farebnom svete
Biológia však nie je jediným dôvodom, prečo sa nám svet zdá menej pestrý. Dr. Rajan upozorňuje, že aj okolie sa objektívne stáva sivším.
Podľa štúdie Science Museum Group sa v priebehu desaťročí odkláňame od živých farieb a uprednostňujeme neutrálne tóny.
„Vezmite si napríklad autá. V porovnaní s 80-tymi rokmi, keď bolo množstvo žiarivých a sýtych farieb áut, odtieň sivej dnes tvorí veľkú väčšinu áut.“
– hovorí Dr. Rajan.
Ak zoberieme do úvahy interiérový dizajn – v 70. a 80. rokoch kraľovali odvážne a pestré farby, no dnes prevláda minimalizmus, sivé odtiene a monochromatická estetika.
Materiály sa taktiež zmenili – drevo a iné prírodné materiály ustupujú plastu a nerezovej oceli, ktoré majú menej sýte a teplé farby.
Vidíme svet menej farebne… alebo je naozaj smutnejší?
Biológia a dizajn sa spájajú do jedného fenoménu – svet okolo nás naozaj stráca svoju vizuálnu pestrosť. Možno preto spomíname na detstvo ako na „farebnejšiu“ éru nielen preto, že sme boli mladší, ale aj preto, že svet bol vtedy objektívne veselší a živší.
Znamená to, že sa postupne prepracovávame k šedivej realite? Alebo je to len prirodzený vývoj?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo sa budíme uprostred noci?
Po akom čase káva zvyšuje krvný tlak? Overte si to pred návštevou lekára
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.