25.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vojtech_706).
Táto kvetina si získa každú záhradu. Rastie divoko a rýchlo sa prispôsobí aj tým najnáročnejším podmienkam. Je pod ochranou, ale jej odrezky môžete získať v záhradníctve. Predstavuje skvelú voľbu pre ľudí, ktorí s rastlinami začínajú.
V záhradných obchodoch máme na výber rôzne kvety, ktoré prinesú jar do našej záhrady. Ak však už túžite po farebných a voňavých zväzkoch a chcete ich vidieť čo najskôr, rozhodnite sa pre hlaváčik jarný. Táto očarujúca rastlina zaujme svojou farbou a navyše sa veľmi ľahko pestuje. Pozrite sa, ako sa o ňu starať.
Ako vyzerá hlaváčik jarný? Tu sa dozviete, ako túto rastlinu spoznáte
Hlaváčik jarný (Adonis vernalis) je druh patriaci do čeľade iskerníkovitých. Rastie divoko takmer v celej Európe, pričom na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje roztrúsene na južných svahoch Karpát, od Záhorskej nížiny cez Devínsku Kobylu, Tematínske kopce, Burdu, Tríbeč až po Východoslovenskú nížinu. Rastlinu možno rozpoznať podľa veľkých žltých kvetov, ktoré sa vyvíjajú jednotlivo na vrcholoch stoniek. Z času na čas prináša aj plody v podobe husto chlpatých orechov s hákovitým zobákom. O tejto kvetine sa hovorí, že je trvalkou, ktorá sa lúči so zimou, pretože kvitne veľmi skoro. Už v apríli a máji sa na stonkách objavujú veľké púčiky, ktoré sa potom rozvíjajú a pretrvávajú ďalšie dva mesiace. Preto sa oplatí zaviesť túto rastlinu do vašej záhrady.
Dôležité je, že na tento účel by ste nemali zbierať voľne rastúce druhy. Táto kvetina bola zaradená pod prísnu druhovú ochranu, takže ak ju chcete vysadiť vo svojej záhrade, musíte navštíviť škôlku alebo špecializovaný záhradný obchod. Tam nájdete niekoľko odrôd, ale niektoré z najobľúbenejších sú:
- hlaváčik amurský – má kompaktnejšie kvety a kvitne ešte skôr ako hlaváčik jarný, už koncom februára a začiatkom marca;
- hlaváčik letný – má intenzívne červené kvety, ktoré sa objavujú v júni a júli, a je zaujímavé, že nie je trvalkou.
Hlaváčik jarný: pestovanie. Vysaďte si túto trvalku do záhrady
Keďže hlaváčik jarný rastie divoko, jeho pestovanie nie je náročné. Rýchlo sa prispôsobí prevládajúcim podmienkam a stačí si zapamätať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby zdravo rástol celé mesiace. Je to odolná trvalka. Najčastejšie sa vysádza v skalkách pre svoju vysokú odolnosť voči drsným podmienkam. Má rada teplé a slnečné stanovištia a najlepšie rastie vo vápenatej pôde. Treba však poznamenať, že v tomto ohľade nemá vysoké nároky, pretože sa jej bude dariť aj v neúrodnej pôde. Rastlinu príliš nezalievajte. V skutočnosti vôbec nepotrebuje pravidelnú zálievku a jediné, čo potrebuje, je voda, ktorá k nej prichádza z dažďa. Takisto ju netreba hnojiť, pretože má nízke nároky na živiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ozdobte svoju záhradu žltými kvetmi už vo februári. Výsadba na konkrétnom mieste
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.