26.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/8H).
Lykovce, vresovce, forzítie – obľúbené skoro na jar kvitnúce kríky. Vaša zbierka marcových záhradných dekorácií sa však nimi nemusí končiť. Ak hľadáte niečo originálne, čo váš sused na svojom pozemku nemá, oplatí sa zaujímať o skimie japonské.
Ako vyzerá skimia japonská?
Skimia japonská (Skimmia japonica) je okrasný ker, ktorý kvitne skoro na jar a do Európy sa dostal z Ďalekého východu. Jej charakteristické kožovité a lesklé listy zostávajú zelené aj v zime. Na jar a v lete sa však skimia japonská ukazuje v plnej kráse. Krémovo biele súkvetia sa objavujú už v marci a zdobia ker až do mája.
Malé kvety zhromaždené v strapcoch na pozadí zelených kožovitých listov vyzerajú očarujúco a dodávajú rastline jarnú ľahkosť. Po odkvitnutí skimia nasadzuje plody, ktoré majú podobu jasne červených bobúľ. Červené bobule zdobia ker ako drahé šperky – to je elegancia zrelého leta. A na jeseň sa tvoria púčiky, z ktorých sa v lete vyvinú krémovo biele kvety. Skimia japonská vám pripomenie, že jeseň nemusí znamenať koniec, ale začiatok niečoho nového.
Skimia japonská: Pestovanie
Rastúce kríky, ktoré kvitnú skoro na jar, nám pripomínajú, že príroda ožíva a krásne zdobia záhradu. Skimia japonská nie je v tomto smere výnimkou, ale treba povedať, že je to záhradná výzva, pretože rastlina potrebuje starostlivosť a je citlivá na mráz. Minimálna teplota, ktorú znesie, je – 17,8 °C, takže podmienky na severe a východe Slovenska sú pre ňu príliš náročné.
Existuje však východisko – skimia japonská sa dá pestovať v kvetináčoch. Bude potom zdobiť nielen záhradu, ale aj balkón alebo terasu. Vzhľadom na jej nízku odolnosť voči mrazu sa odporúča prikryť ker na zimu agrofóliou. Ak v tomto ročnom období nenapadne sneh, nesmiete zabudnúť na zalievanie rastliny, podobne ako v horúcom a bezdažďovom lete.
Skimia japonská: Výsadba
Kedy vysádzať skimiu japonskú? V obchodoch sa predáva v kvetináčoch, takže ju možno v podstate umiestniť do záhrady počas celého vegetačného obdobia. Najlepšie však zakoreňuje a prezimuje vysadená koncom marca/začiatkom apríla alebo v septembri/októbri.
Skimia japonská uprednostňuje kyslú pôdu. Krík je výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú rastliny do tieňa. Pri plánovaní stanovišťa dbajte na to, aby k nemu dopadalo len rozptýlené svetlo, rastlina nemá rada slnečné kúpele.
Skimiu vysádzajte do hĺbky približne 50 – 60 cm a výdatne ju zalievajte. Pôda by sa po vysadení v žiadnom prípade nemala zhutňovať alebo ubíjať, pretože to škodí jej jemným koreňom.
Skimia japonská doplní vašu zbierku skoro na jar kvitnúcich kríkov a bude zaujímavou zmenou oproti bežne pestovaným jarným rastlinám.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Začína kvitnúť už v marci a záhradu zdobí po celý rok. Najkrajšie odrody skimie japonskej
Sadíte vresy do kvetináčov? Tieto rastliny sa k nim dokonale hodia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.