26.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maria Papworth).
Kuklík je nenáročná trvalka, ktorá dlho zaujme svojimi jedinečnými kvetmi rôznych tvarov. Má mnoho mimoriadne atraktívnych odrôd vyskytujúcich sa v bohatej palete teplých, výrazných farieb. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti sa hodí do každej záhrady a do každého aranžmánu. Ako pestovať kuklík? Prečítajte si najdôležitejšie pravidlá starostlivosti o túto krásnu rastlinu.
Najkrajšie druhy a odrody kuklíka
Kuklík je kvitnúca trvalka, ktorá by nemala chýbať vo vašej domácej záhrade. Nie je príliš vysoká (30 – 60 cm), ale robí veľký dojem farbou svojich kvetov, ktoré sa objavujú na jar a v lete. Kuklíky majú veľmi výrazné farby a niekedy sú aj dvojfarebné. V závislosti od druhu a odrody môžu byť krémové, žlté, lososové, oranžové, ružové a červené. Kvety sú v teplých tónoch a rôznych tvaroch – jednoduché, polodvojité a plné – čo vám dáva široké možnosti aranžovania.
Krásne a rozmanité kuklíky nachádzajú v záhrade široké využitie. Môžete ich vysádzať do záhonov v spoločnosti iných trvaliek alebo kvitnúcich cibuľovín. Výborne vyzerajú aj na skalkách a vysadené vo veľkých skupinách. Ak chcete, môžete ich pestovať aj v kvetináčoch a ozdobiť si nimi terasu a balkón počas sezóny. Odolné kuklíky sa oplatí použiť aj ako rezané kvety do váz a kytíc.
Na výber je niekoľko zaujímavých druhov týchto kvetov. Za pozornosť určite stoja:
- kuklíky čilské, najmä odrody Mrs Bradshow s intenzívnymi červenými kvetmi, Samba Sunset so šarlátovými kvetmi alebo Lady Stratheden, ktorá kvitne citrónovo;
- kuklíky závesné Flames of Passion s voňavými, polodvojitými rubínovými kvetmi a Pink Fluffy, ktorej kvety sú jasne ružové a strapcovité;
- kuklíky šarlátové, ako napríklad Borisii s oranžovo-červenými kvetmi alebo intenzívne oranžová odroda Koi;
- kuklíky záhradné (hybridné) odrôd Mai Tai (broskyňová), Bell Bank a Nonna (ružovo-oranžová) a Tempo Rose (vínovo červená).
Pestovanie kuklíka
Kuklík patrí medzi dlhoveké trvalky, ktoré zdobia záhradné záhony dlhé roky. Väčšina obľúbených odrôd je úplne mrazuvzdorná a nemusíte ich na zimu prikrývať. Majú podobné požiadavky, hoci očakávania týkajúce sa stanovišťa alebo pH pôdy sa môžu u jednotlivých druhov mierne líšiť. Kuklíky sa môžu vysievať do debničiek pod krytom v máji a júni a mladé rastliny sa môžu vysádzať do záhrady v auguste. Prípadne si môžete kúpiť odrezky a zasadiť ich do zeme na jar alebo na jeseň.
Ako pestovať kuklík v záhrade? Tu je niekoľko tipov:
- Pôda – pre kuklíky je najlepšia úrodná, priepustná a vždy mierne vlhká pôda;
- Poloha – tieto kvety môžete vysádzať na slnku alebo v polotieni;
- Zálievka – kuklíky nemajú rady suchú pôdu, preto vyžadujú systematickú, ale miernu zálievku.
- Hnojenie – na jar rastliny prihnojujte hnojivami pre kvitnúce rastliny.
Taktiež je dobré odstraňovať suché kvety z kuklíkov, aby sa predĺžilo ich farebné kvitnutie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Cukrová vata v záhrade. Každý sused vám bude závidieť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.