26.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Patrí medzi rastliny, ktoré zvlhčujú vzduch a čistia ho od toxínov. Má tiež schopnosť absorbovať spóry plesní. Pre pestovanie lopatkovca doma sa však rozhodujeme najmä kvôli mimoriadne ušľachtilému vzhľadu tohto druhu. Chcete, aby bujne rástol a kvety vydržali naozaj dlho? Zmeňte jednu vec v starostlivosti o lopatkovec. Vyskúšal som domáce hnojivo a v najbližšej dobe sa ho nevzdám.
Lopatkovec je elegantný medzi črepníkovými kvetmi
Svojimi tuhými kopijovitými listami a bielymi kvetmi je lopatkovec jemnou, ale elegantnou dekoráciou interiéru. Napriek svojmu jemnému vzhľadu sa často zaraďuje medzi najodolnejšie a najmenej náladové rastliny. Tieto vlastnosti znamenajú, že pestovanie lopatkovca doma sa vám bude dariť bez ohľadu na vaše skúsenosti s rastlinami v kvetináčoch.
Domáce hnojivo pre lopatkovec nesprávne končí v umývadle
Zvyčajne kvitne dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Nápadné kvetenstvo môžete obdivovať dva až tri mesiace. Žiaľ, máte dojem, že rast vašej rastliny sa spomalil, a premýšľate, čo môžete urobiť, aby váš lopatkovec kvitol? Odpoveď máte na dosah ruky.
Je čas pozrieť sa na kuchynský odpad láskavejším okom. Nie každý si uvedomuje, že sa v nich skrýva mocná sila, vďaka ktorej bude starostlivosť o črepníkové rastliny jednoduchá, zábavná a vlastne zadarmo. Namiesto toho, aby ste kupovali ďalšie hnojivo, použite vodu z varených cestovín alebo ryže na zalievanie lopatkovca.
Hoci ju zvyčajne reflexívne vylievate do umývadla, je bohatá na draslík, fosfor a dusík – zložky nevyhnutné pre život rastlín. Táto zmes posilní korene a stane sa potravou, ktorá zabráni ochabnutiu listov a udrží sviežu zelenú farbu a bohaté kvitnutie.
Hnojenie lopatkovca za určitých podmienok
Ak chcete využiť tento potenciál, musíte mať na pamäti niekoľko pravidiel. V prvom rade nesmiete do varenia cestovín alebo ryže pridávať žiadne koreniny, najmä soľ. Malé množstvo spôsobí, že rastliny nebudú schopné prijímať vodu a živiny. Následne uschnú na prvý pohľad.
Po druhé, nepridávajte olej. Ak chcete vodu z varenia použiť na hnojenie kvetov v kvetináčoch, môžete predpokladať, že v nej nie sú žiadne prísady. Pred naliatím do kanvice sa uistite, že vychladla. Mala by mať izbovú teplotu. Pred zalievaním lopatkovca zrieďte tekutinu čistou vodou v pomere 1:1.
Odkedy takto zalievam lopatkovec, báječne rastie
Vyzerá to, že domáce hnojivo na lopatkovec je hotové. Ako často ho aplikujete? Používam ho na zalievanie raz za tri týždne. Je to práve toľko, aby sa rastlina nakŕmila od koreňov až po končeky kvetov.
Je to malá zmena v starostlivosti o lopatkovec, ale má význam. Na každodenné zalievanie používajte filtrovanú alebo prevarenú a usadenú vodu. Nesmie byť ľadová! Tepelný šok oslabí rastlinu. Voda by sa mala dodávať pravidelne, keď vrchná vrstva pôdy v kvetináči mierne vyschne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lopatkovec bude pokrytý novými kvetmi. Všetko, čo potrebuje, sú domáce zvyšky
Lopatkovec kvitne aj v zime. Stačí jedna zložka
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.