Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy,

Pestovanie húb doma. Jednoduché pokyny, veľké výnosy počas niekoľkých mesiacov

26.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Erhan Inga). Huby sú nielen veľmi obľúbenou ingredienciou v kuchyni, ale aj pokladnicou cenných živín. Obohacujú chuť mnohých jedál a dodávajú im aj jedinečnú...

26.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Erhan Inga).

Huby sú nielen veľmi obľúbenou ingredienciou v kuchyni, ale aj pokladnicou cenných živín. Obohacujú chuť mnohých jedál a dodávajú im aj jedinečnú vôňu. V súčasnosti sa huby dajú kúpiť takmer v každom obchode s potravinami, ale málokto si uvedomuje, že sa dajú pestovať aj doma. Ich pestovanie vôbec nie je náročné a je dostupné pre každého. Zistite, prečo by ste si mali huby pestovať doma a ako na to.

Pestovanie húb doma nie je náročná úloha. Pozrite sa, ako to urobiť krok za krokom.
Foto: shutterstock/Svetlana Klaise

Prečo pestovať huby doma?

Šampióny sú jedem z najobľúbenejších druhov húb konzumovaných na celom svete. Vyznačujú sa príjemnou, jemnou chuťou a vôňou, preto sa v kuchyni hojne používajú. Môžu sa variť, dusiť, smažiť, piecť alebo pridávať do rôznych jedál – v akejkoľvek forme chutia vynikajúco. Navyše sa považujú za jedny z najbezpečnejších húb, čo znamená, že ich môžete bez obáv jesť surové. Huby nájdete takmer v každom obchode s potravinami (a to počas celého roka). Dajú sa kúpiť na hmotnosť alebo vo fóliových nádobách. Nič vám však nebráni v tom, aby ste si huby vypestovali sami doma. Nie je to náročná úloha – vyžaduje si len trochu odhodlania a pozornosti.

Huby môžeme doma pestovať počas celého roka. Vďaka tomu získame prístup k čerstvým a chutným hubám bez ohľadu na ročné obdobie a nebudeme závisieť od nákupov v obchodoch. Oplatí sa pestovať huby doma? Samozrejme, že áno. Nevyžaduje si to veľa peňazí – súpravy na pestovanie húb sa dajú kúpiť za 10€. Ďalšou výhodou pestovania húb doma je skutočnosť, že prvú úrodu môžeme zbierať už po 3 týždňoch. Celé pestovanie môže trvať až 4 mesiace. To znamená, že huby môžeme zbierať aj niekoľkokrát. Okrem toho sú doma vypestované huby zárukou zdravých potravín bez umelých prísad, zlepšovadiel a chemikálií. Vďaka tomu sú nielen chutné, ale aj zdravé a úplne prírodné.

Pestovanie húb doma – jednoduché pokyny

Hoci sú huby hubami, líšia sa od väčšiny lesných druhov. Hríby, ružovce alebo masliaky sú mykorízne huby, čo znamená, že na svoj rast vyžadujú prítomnosť rastliny, s ktorou vstupujú do symbiózy. Na druhej strane huby sú saprotrofy, pretože získavajú energiu z odumretých organických zvyškov obsiahnutých v pôde. Okrem vhodného substrátu potrebujú na svoj rast aj optimálne tepelné podmienky. Ako pestovať huby doma? Existuje niekoľko možností. Najjednoduchšou možnosťou je kúpiť si súpravu na domáce pestovanie húb, ktorá obsahuje hotový substrát s naočkovaným mycéliom, vrecko zeminy na zakrytie a podrobný návod na pestovanie. Je to veľké uľahčenie pre ľudí, ktorí s pestovaním húb začínajú.

Pestovanie húb sa dá úspešne realizovať aj doma.
Foto: shutterstock/Erhan Inga

Postup, krok za krokom…

  • Po otvorení balenia by sa mal substrát s prerasteným mycéliom zasypať dodanou zeminou a potom jemne navlhčiť vodou. Nádobu zakryte priehľadným vekom a umiestnite ju na miesto s teplotou 20 – 25 °C.
  • Približne po 8 – 10 dňoch by sa mal na povrchu substrátu objaviť biely film. Ide o mycélium, ktoré by sa malo rozprestrieť po celej pestovateľskej ploche pomocou vidličiek alebo malých hrabličiek. Počas tohto obdobia je tiež dobré znížiť teplotu – stačí nádobu premiestniť do chladnejšej miestnosti s teplotou 14 – 18 °C.
  • Denne kontrolujte vlhkosť substrátu zdvihnutím veka. V prípade potreby ho zvlhčite pomocou postrekovača. Mimochodom, nezabudnite nádoby s hubami vetrať.
  • Prvé huby by sa mali objaviť približne po 3 až 4 týždňoch. Ak sa klobúk začne odlupovať, znamená to, že sú pripravené na zber. Jemne ich vyklopte zo zeme bez toho, aby ste poškodili ostatné huby.

Ak si chcete pripraviť substrát s mycéliom sami, budete tomu musieť venovať určitý čas a úsilie. Pestovanie húb sa zvyčajne vykonáva na substráte z konského hnoja alebo zo slamy a kuracieho trusu.

V prípade, že si nekúpite hotovú súpravu, môžete si zaobstarať hotový substrát na pestovanie húb (ktorý už obsahuje mycélium) a vložiť ho do plastového vrecka alebo škatule (drevenej alebo plastovej). Pôdu na zakrytie si môžeme pripraviť sami – zmiešame jeden hmotnostný diel záhradníckej zeminy s jedným hmotnostným dielom rašeliny a pridáme uhličitan vápenatý alebo bahno, ktoré upraví pH na správnu hodnotu. Na druhej strane starostlivosť o mycélium a ošetrovanie substrátu je kľúčom k získaniu plodnej a bohatej úrody húb.

Huby môžeme prvýkrát zbierať približne 3 týždne po ich prvom zaliatí.
Foto: shutterstock/Akin Ozcan

Aké vlastnosti majú huby?

Huby si ceníme nielen pre ich chuť, ale aj pre obsah výživných látok. Obsahujú málo kalórií, no poskytujú veľa bielkovín a vlákniny. V hubách sa nachádza množstvo vitamínov a minerálnych látok, napríklad vitamíny skupiny B, vitamín D, draslík, fosfor, horčík, selén a meď. Majú protirakovinové účinky, pretože sú zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Huby majú aj antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, čím brzdia rast nepriaznivých mikroorganizmov. Ich konzumácia prispieva k znižovaniu hladiny škodlivého cholesterolu a krvného tlaku, čím sa znižuje riziko mŕtvice a infarktu. Okrem toho huby vďaka vitamínom skupiny B zmierňujú stres a podporujú správne fungovanie nervového systému. Polysacharidy, ktoré obsahujú, podporujú rozvoj zdravej črevnej mikroflóry, pričom strava obsahujúca huby môže napomáhať chudnutiu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Mdlé a bez chuti? Pridajte kvapku do húb a budú chutiť ako huby z lesa

Čo robíte, keď huby pustia vodu?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Nepohodlie a bolesť, vaše ruky bijú na poplach. Dôvody nedostatočnej starostlivosti alebo závažných nedostatkov

27.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/movchanzemtsova). Popraskaná kožička v blízkosti nechtov je často nepríjemný a bolestivý problém. Niekedy môže byť spôsobený naším zdravotným stavom,…

Prekvapivé odhalenie vedcov: Teplota vody rozhoduje o vašom zdraví!

27.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alter-ego). Myslíte si, že poznáte všetky tajomstvá správneho pitného režimu? Najnovší výskum prináša šokujúce zistenia o tom, ako teplota…

Tento doplnok z babičkinho šatníka sa vracia do módy. V roku 2025 bude v móde

27.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Adul Krueyot). Väčšina z nás dobre vie, že babičky a matky mali vo svojich šatníkoch nejeden poklad. Okrem oblečenia…

„Pravidlo 2 m“ je pri tujach kľúčové. Radšej ho dodržiavajte, inak váš sused príde s listom

27.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/AntonSAN). Tuje vysadené vedľa plota sú skvelým spôsobom, ako sa oddeliť od suseda a získať trochu súkromia. Bohužiaľ, vlastný…

Zázračný domáci trik: Zbavte sa machu na dlažbe bez jedinej chemikálie!

27.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@TrugreenUk). Bojujete s machom na vašej zámkovej dlažbe? Tento zelený nepriateľ sa dokáže šíriť neuveriteľnou rýchlosťou a postupne zničiť…

Auto Trendy

Telefón za volantom? Nová kamera vám môže urobiť nepríjemné prekvapenie!

27.1.2025 Redakcia Auto trendy - Používanie mobilného telefónu za volantom alebo ignorovanie bezpečnostných pásov môže byť odteraz ešte drahšie. V talianskom meste Agliana totiž nasadili revolučnú technológiu, ktorá dokáže odhaliť…

Luxus na kolesách za dostupnú cenu prichádza do Európy

27.1.2025 Redakcia Auto trendy - Čínska automobilka DFSK uvádza na trh svoj prvý plug-in hybridný SUV model E5 PHEV. Tento moderný kúsok ponúka za cenu 36 888 eur plnú výbavu,…

Európske miliardy na lobbing pre neziskovky: Aby bol rýchlejší zákaz spaľovacích motorov.

27.1.2025 Redakcia Auto trendy - Šokujúce odhalenia z prostredia Európskej komisie rozpútali búrku naprieč Európou. Peniaze určené na ochranu životného prostredia skončili v rukách neziskových organizácií, ktoré lobbovali za rýchlejší…

Európa a USA zaostávajú: Čína drží líderskú pozíciu v elektromobilite.

27.1.2025 Redakcia Auto trendy - Čína mení pravidlá v oblasti elektromobility. Zatiaľ čo v Európe a USA sa ceny elektrických áut pomaly približujú k modelom so spaľovacími motormi, čínske elektromobily…

Čína na brzde, nemecký Volkswagen v úzkych: Kto sa chopí volantu?

27.1.2025 Redakcia Auto trendy - Prvýkrát v histórii zatvára automobilový gigant Volkswagen dve svoje továrne v Nemecku. Dôvodom je tlak čínskych výrobcov, ktorí si v Európe razia cestu bez milosti.…

Najdrahšie psie auto sveta: Tento Aston Martin vás dostane do kolien!

27.1.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si luxusný Aston Martin špeciálne upravený pre cestovanie so psom. Znie to ako bláznivý nápad? Práve takéto výnimočné vozidlo sa chystá na aukciu a…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov