26.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Erhan Inga).
Huby sú nielen veľmi obľúbenou ingredienciou v kuchyni, ale aj pokladnicou cenných živín. Obohacujú chuť mnohých jedál a dodávajú im aj jedinečnú vôňu. V súčasnosti sa huby dajú kúpiť takmer v každom obchode s potravinami, ale málokto si uvedomuje, že sa dajú pestovať aj doma. Ich pestovanie vôbec nie je náročné a je dostupné pre každého. Zistite, prečo by ste si mali huby pestovať doma a ako na to.
Prečo pestovať huby doma?
Šampióny sú jedem z najobľúbenejších druhov húb konzumovaných na celom svete. Vyznačujú sa príjemnou, jemnou chuťou a vôňou, preto sa v kuchyni hojne používajú. Môžu sa variť, dusiť, smažiť, piecť alebo pridávať do rôznych jedál – v akejkoľvek forme chutia vynikajúco. Navyše sa považujú za jedny z najbezpečnejších húb, čo znamená, že ich môžete bez obáv jesť surové. Huby nájdete takmer v každom obchode s potravinami (a to počas celého roka). Dajú sa kúpiť na hmotnosť alebo vo fóliových nádobách. Nič vám však nebráni v tom, aby ste si huby vypestovali sami doma. Nie je to náročná úloha – vyžaduje si len trochu odhodlania a pozornosti.
Huby môžeme doma pestovať počas celého roka. Vďaka tomu získame prístup k čerstvým a chutným hubám bez ohľadu na ročné obdobie a nebudeme závisieť od nákupov v obchodoch. Oplatí sa pestovať huby doma? Samozrejme, že áno. Nevyžaduje si to veľa peňazí – súpravy na pestovanie húb sa dajú kúpiť za 10€. Ďalšou výhodou pestovania húb doma je skutočnosť, že prvú úrodu môžeme zbierať už po 3 týždňoch. Celé pestovanie môže trvať až 4 mesiace. To znamená, že huby môžeme zbierať aj niekoľkokrát. Okrem toho sú doma vypestované huby zárukou zdravých potravín bez umelých prísad, zlepšovadiel a chemikálií. Vďaka tomu sú nielen chutné, ale aj zdravé a úplne prírodné.
Pestovanie húb doma – jednoduché pokyny
Hoci sú huby hubami, líšia sa od väčšiny lesných druhov. Hríby, ružovce alebo masliaky sú mykorízne huby, čo znamená, že na svoj rast vyžadujú prítomnosť rastliny, s ktorou vstupujú do symbiózy. Na druhej strane huby sú saprotrofy, pretože získavajú energiu z odumretých organických zvyškov obsiahnutých v pôde. Okrem vhodného substrátu potrebujú na svoj rast aj optimálne tepelné podmienky. Ako pestovať huby doma? Existuje niekoľko možností. Najjednoduchšou možnosťou je kúpiť si súpravu na domáce pestovanie húb, ktorá obsahuje hotový substrát s naočkovaným mycéliom, vrecko zeminy na zakrytie a podrobný návod na pestovanie. Je to veľké uľahčenie pre ľudí, ktorí s pestovaním húb začínajú.
Postup, krok za krokom…
- Po otvorení balenia by sa mal substrát s prerasteným mycéliom zasypať dodanou zeminou a potom jemne navlhčiť vodou. Nádobu zakryte priehľadným vekom a umiestnite ju na miesto s teplotou 20 – 25 °C.
- Približne po 8 – 10 dňoch by sa mal na povrchu substrátu objaviť biely film. Ide o mycélium, ktoré by sa malo rozprestrieť po celej pestovateľskej ploche pomocou vidličiek alebo malých hrabličiek. Počas tohto obdobia je tiež dobré znížiť teplotu – stačí nádobu premiestniť do chladnejšej miestnosti s teplotou 14 – 18 °C.
- Denne kontrolujte vlhkosť substrátu zdvihnutím veka. V prípade potreby ho zvlhčite pomocou postrekovača. Mimochodom, nezabudnite nádoby s hubami vetrať.
- Prvé huby by sa mali objaviť približne po 3 až 4 týždňoch. Ak sa klobúk začne odlupovať, znamená to, že sú pripravené na zber. Jemne ich vyklopte zo zeme bez toho, aby ste poškodili ostatné huby.
Ak si chcete pripraviť substrát s mycéliom sami, budete tomu musieť venovať určitý čas a úsilie. Pestovanie húb sa zvyčajne vykonáva na substráte z konského hnoja alebo zo slamy a kuracieho trusu.
V prípade, že si nekúpite hotovú súpravu, môžete si zaobstarať hotový substrát na pestovanie húb (ktorý už obsahuje mycélium) a vložiť ho do plastového vrecka alebo škatule (drevenej alebo plastovej). Pôdu na zakrytie si môžeme pripraviť sami – zmiešame jeden hmotnostný diel záhradníckej zeminy s jedným hmotnostným dielom rašeliny a pridáme uhličitan vápenatý alebo bahno, ktoré upraví pH na správnu hodnotu. Na druhej strane starostlivosť o mycélium a ošetrovanie substrátu je kľúčom k získaniu plodnej a bohatej úrody húb.
Aké vlastnosti majú huby?
Huby si ceníme nielen pre ich chuť, ale aj pre obsah výživných látok. Obsahujú málo kalórií, no poskytujú veľa bielkovín a vlákniny. V hubách sa nachádza množstvo vitamínov a minerálnych látok, napríklad vitamíny skupiny B, vitamín D, draslík, fosfor, horčík, selén a meď. Majú protirakovinové účinky, pretože sú zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Huby majú aj antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, čím brzdia rast nepriaznivých mikroorganizmov. Ich konzumácia prispieva k znižovaniu hladiny škodlivého cholesterolu a krvného tlaku, čím sa znižuje riziko mŕtvice a infarktu. Okrem toho huby vďaka vitamínom skupiny B zmierňujú stres a podporujú správne fungovanie nervového systému. Polysacharidy, ktoré obsahujú, podporujú rozvoj zdravej črevnej mikroflóry, pričom strava obsahujúca huby môže napomáhať chudnutiu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mdlé a bez chuti? Pridajte kvapku do húb a budú chutiť ako huby z lesa
Čo robíte, keď huby pustia vodu?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.