27.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Stokkete).
Zvyk mať pohár vody na nočnom stolíku považuje mnoho z nás za úplne prirodzený. Pomáha nám dodržiavať pitný režim a ráno nemusíme behať do kuchyne. Odborníčka na zdravie Kelly Johnson-Arbor však práve odhalila znepokojujúcu pravdu o tomto návyku. To, čo pijeme ráno, môže obsahovať nebezpečné látky. Prach, baktérie a dokonca aj hmyz sa môžu stať súčasťou vášho ranného rituálu.
Čo sa skutočne deje s vodou počas noci?
Voda v otvorenom pohári sa správa ako magnet na všetky nečistoty vznášajúce sa vo vzduchu. Domáci prach nie je len obyčajná špina – obsahuje množstvo toxických chemických látok. Tie sa počas noci postupne usadzujú na vodnej hladine. Odborníčka Johnson-Arbor upozorňuje, že dlhodobé požívanie takto kontaminovanej vody môže viesť k zdravotným komplikáciám. Najmä u ľudí s oslabenou imunitou alebo alergiami predstavuje tento zvyk zbytočné riziko.
Záhadná zmena chuti má vedecké vysvetlenie
Možno ste si už všimli, že voda, ktorá stála celú noc pri posteli, chutí inak. Tento jav má svoje vedecké vysvetlenie. Počas noci prebieha chemická reakcia medzi vodou a vzduchom. Oxid uhličitý zo vzduchu sa rozpúšťa vo vode a vytvára kyselinu uhličitú. Práve táto premena spôsobuje charakteristickú horkastú chuť rannej vody. Nejde teda o predstavivosť, ale o skutočnú chemickú zmenu zloženia vody.
Neviditeľní obyvatelia vášho pohára
Najväčšie riziko však predstavujú baktérie. Pri každom napití zanechávame na okraji pohára mikroskopické množstvo slín. Tie vytvárajú ideálne prostredie pre množenie mikroorganizmov. Situácia sa stáva ešte rizikovejšou v prípade, že z rovnakého pohára pije viac členov domácnosti. Odborníčka Johnson-Arbor preto dôrazne varuje pred zdieľaním pohárov, najmä ak voda v nich stála dlhšiu dobu.
Praktické riešenia pre zdravší spánok
Našťastie existujú jednoduché spôsoby, ako si zachovať komfort pitia vody v noci bez zdravotných rizík. Najlepším riešením je používanie uzatvárateľnej fľaše alebo termohrnčeka. Alternatívne môžete pohár prikryť malým tanierikom. Takto ochránite vodu pred nečistotami a zároveň spomalíte chemické procesy, ktoré menia jej chuť. Dôležité je tiež pravidelne umývať nádoby na pitie a vymieňať vodu, ktorá v nich stála dlhšie ako 24 hodín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pohár vody na noc – zvyk, ktorý môže poškodiť vaše zdravie
Ako pijete vodu ku káve? Pred alebo po espresse? Je v tom dosť veľký rozdiel
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.