01.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nitr).
Koniec zimy a začiatok jari je najlepší čas začať pracovať, aby nás ovocné stromy a kríky obdarili bohatou úrodou. V tomto článku sa budeme venovať malinám. Pomocou týchto domácich hnojív si môžete byť istí, že vám budú chýbať poháre na zaváranie.
Aby malinové kríky priniesli zdravú a plodnú úrodu, potrebujú okrem prerezávania aj prístup k živinám. Cenné prvky sa najlepšie dodávajú vo forme hnojív. Prvé hnojenie plodov by sa malo začať už na začiatku jari. V niektorých výsadbách sa tieto opatrenia vykonávajú dokonca už v druhej polovici februára. Predpokladom je nezamrznutá pôda a priaznivá predpoveď, ktorá nepredpokladá príchod mrazov.
Domáce hnojivo na maliny. Aplikujte ho na začiatku jari
Prvé hnojenie malín je mimoriadne dôležitý proces, od ktorého závisí neskorší rast úrody. Preto sa odporúča dodržiavať stanovené termíny. Pestovatelia sa rozhodujú pre prvé použitie zmesí bohatých na živiny na začiatku jari. Na tento účel sa používajú roztoky bohaté na dusík, ktoré zlepšujú rast zelenej hmoty rastlín a ovplyvňujú kvalitu plodov. Tí, ktorí chcú konať v súlade s prírodou, môžu namiesto produktov z obchodu používať domáce prostriedky na zlepšenie rodivosti. Jedným z nich je použitie žihľavového hnojiva a druhým zakopanie zemiakových šupiek pod každý krík do hĺbky 20 cm. Prvá aj druhá metóda účinne stimuluje rast kríkov a umožní majiteľom tešiť sa z bohatej a chutnej úrody. Môžete ich aplikovať v prvých 2 – 3 mesiacoch (raz za 4 týždne) a potom by sa mali zaviesť viaczložkové roztoky. Okrem hnojív je v prípade malín dôležitý aj ďalší aspekt.
Ako sa starať o malinové kríky? Nezabúdajte na pravidelné zalievanie
Pravidelné zalievanie je zbytočné, ak malinovým kríkom nedoprajete dostatok vody. Pravidelné zavlažovanie je mimoriadne dôležitým aspektom starostlivosti o kríky s plodmi, od ktorého závisí proces rastu. Treba na to pamätať najmä v dnešnej dobe, keď sa čoraz častejšie stretávame so suchom. Čím viac, tým lepšie.
S uvedením tohto ošetrenia do praxe by ste mali začať hneď po použití metódy zemiakových šupiek, pretože sa tým zlepší proces rozkladu materiálu, čím sa do pôdy uvoľnia cenné zložky. Treba však mať na pamäti, že výber tohto spôsobu starostlivosti môže nepriaznivo ovplyvniť ľuľkovité rastliny, preto je určený len pre majiteľov pozemkov, na ktorých sa paprika, paradajky alebo zemiaky nenachádzajú v tesnej blízkosti malín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to do konca novembra. V lete budú maliny prinášať ovocie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.