03.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/GIOIA PHOTO).
Strelícia kráľovská v plnom kvete pripomína oranžového vtáka, ale aby ste sa mohli tešiť z jej exotického vzhľadu, musíte jej najprv poskytnúť správne podmienky. Ako sa starať o strelíciu, aby ste zvýšili jej šance na kvitnutie?
Kvet strelície je taký nápadný, že nepotrebuje žiadnu ďalšiu dekoráciu. Táto nádherná rastlina umiestnená vo váze môže nahradiť aj tú najkrajšiu kyticu. Zasadená v kvetináči bude tešiť oko oveľa dlhšie. Čím sa biela strelícia líši od strelície kráľovskej a ako sa starať o tohto exotického vtáka medzi rastlinami?
Strelícia – kvetina. Odkiaľ pochádza?
Strelícia pochádza z Južnej Afriky, kde sa najčastejšie vyskytuje v údoliach riek a pobrežných oblastiach. Zo svojho prirodzeného prostredia sa dostala do sveta národných symbolov, keďže ju možno nájsť na afrických minciach a poštových známkach. Počas socialistickej éry bola exotická strelícia symbolom luxusu. V súčasnosti sa tento kvet objavuje najmä v africkej kultúre ako symbol slobody a znovuzrodenia.
Strelícia nicolai (biela) verzus strelícia kráľovská (oranžová)
Strelícia kráľovská má úzke, podlhovasté listy, ktoré drží smerom nahor. Nezanedbateľný rozdiel je aj vo farbe stonky a listov, ktoré sú viac morské ako zelené ako u bielej strelície. Ďalším rozdielom je farba kvetov: strelícia nicolai kvitne bielo, kráľovská strelícia oranžovo. Kto však sníva o kvetoch na doma pestovanej strelícii, môže byť sklamaný.
Biela, oranžová strelícia: existuje šanca na kvitnutie?
V domácich podmienkach môže biela strelícia (nicolai) kvitnúť, ale bohužiaľ kvitne veľmi zriedka. To, čo rastline chýba na kvetoch, vynahrádza pôsobivým rastom – táto odroda strelície môže dosiahnuť výšku až niekoľko metrov. Najlepšie sa cíti v presvetlenej obývačke.
Kráľovská alebo oranžová strelícia má väčšiu pravdepodobnosť, že bude kvitnúť. Trvá však určitý čas, kým sa tak stane (kvitnú len väčšie kusy) a rastlina musí mať vhodné podmienky. Kľúčom k úspechu je hnojivo s obsahom draslíka.
Strelícia starostlivosť – pravidlá
Je strelícia jednou z náročných kvetín v kvetináči? Určite áno, ale ak použijete naše tipy, môžete dosiahnuť naozaj dobré výsledky a dokonca sa z kvetu časom tešiť. Pri starostlivosti o strelíciu nezabudnite:
- Pôda v kvetináči by mala byť úrodná, s priepustnou štruktúrou. To ochráni korene pred hnilobou. Substrát by mal byť mierne vlhký, dobre poslúži zmes 10 % záhradkárskej hliny, 40 % keramzitu a 50 % rašeliny.
- Strelícia potrebuje podporu zeleného hnojiva. Kvitnutie zabezpečí fosfor a draslík v zložení. Bielu strelíciu je najlepšie hnojiť hnojivom pre kvitnúce rastliny a oranžovú strelíciu je najlepšie hnojiť hnojivom pre uhorky alebo paradajky.
- Na kvitnutie (okrem draselného hnojiva) vyžaduje strelícia slnečné miesto bez prievanu. Tiež nemá rád blízkosť radiátorov.
Zalievanie strelícií – ako často?
Pravidlá hry sa menia s ročným obdobím. V lete potrebuje strelícia pravidelnú zálievku vždy, keď pôda vyschne. Okrem toho môžete kvetinu pokropiť mäkkou vodou.
Na jeseň zalievajte strelíciu menej intenzívne, aby si rastlina mohla oddýchnuť. Na jar a v zime by sa mala strelícia zalievať každé dva až tri týždne.
V súvislosti so zalievaním strelície by sa nemalo zabúdať ani na kvetináč, ktorého priemer by mal byť približne 25 cm a mal by zabezpečovať drenáž.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Strelícia kráľovská poteší svojimi rajskými kvetmi. Čo je to za rastlinu?
Nepostrádateľný domáci kondicionér pre strelíciu. Zaručuje, že rastlina rozkvitne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.